Co robić gdy kolejna dieta nie działa pomimo wielu wyrzeczeń a my jesteśmy coraz bardziej zrozpaczeni ciągłymi niepowodzeniami? Okazuje się, że problemem w wielu przypadkach nie jest sama dieta, która leczy skutki nieprawidłowego żywienia, lecz czynniki psychologiczne odpowiedzialne za nadwagę i otyłość, którymi zajmuje się właśnie psychodietetyka. Co to jest psychodietetyka? Jakie są istotne różnice między dietetykiem a psychodietetykiem? Czym zajmuje się psychodietetyk i jakie są jego zadania? Tego wszystkiego dowiecie się w dzisiejszym artykule.
Skala otyłości na świecie stale rośnie, a od 1975 roku częstość jej występowania zwiększyła się niemal trzykrotnie. Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazuje, że w 2016 roku ponad 1,9 miliarda (39%) osób powyżej 18 roku życia miało nadwagę, z czego 650 milionów (13%) była otyła z kolei w Polsce 64% mężczyzn i 49% ma nadmierną masę ciała. Prognozy WHO są pesymistyczne – te tendencje będą się nasilać. W związku z tym, że możemy już mówić o epidemii otyłości, stale poszukiwane są nowe sposoby, które mają na celu jak najbardziej efektywną walkę z problemem. Na podstawie powyższych wyników badań można dojść do wniosku, że dotychczasowe metody zapobiegania i leczenia otyłością są niewystarczające. Stosunkowo młodą dziedziną, która powstała w odpowiedzi na te problemy jest psychodietetyka.
SPIS TREŚCI:
Jestem psychologiem i psychodietetykiem i najczęstszą reakcją na informację o moim zawodzie jest zdziwienie i pytanie co to jest psychodietetyka i czym się ona zajmuje. Co zatem kryje się pod tym pojęciem? Definicja psychodietetyki według Instytutu Psychodietetyki we Wrocławiu jest następująca :„Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. W takim podejściu praca z klientem polega nie tylko na sformułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej ale także na pomocy we wdrażaniu zaleconych zmian w życie. W psychodietetyce więc, nie tylko doradzamy osobom, jakich zmian dokonać aby schudnąć ale również odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób to zrobić.”
W ostatnich latach świadomość tego, czym jest nadwaga i otyłość na szczęście wzrasta. Coraz więcej osób zaczyna dokonywać świadomych i zdrowych wyborów żywieniowych, dba o dietę, zdrowy styl życia i podejmuje aktywność fizyczną. Zgodnie z podejściem psychodietetycznym, w pracy z osobami zmagającymi się z nadmierną masą ciała i szkodliwymi nawykami żywieniowymi, powinno się uwzględniać także czynniki psychologiczne. Dopiero działanie holistyczne (całościowe), zarówno na poziomie diety, jak i funkcjonowania psychologicznego danej osoby, daje najlepsze efekty i trwałą zmianę.
Psychodietetykami są najczęściej psychologowie, dietetycy, lekarze (ale też przedstawiciele innych zawodów, np. fizjoterapeuci, pielęgniarki), którzy ukończyli studia podyplomowe na kierunku psychodietetyka. Biorąc pod uwagę, że podejście psychodietetyczne jest dosyć młode, brak na razie odgórnych standardów pracy z klientem (pacjentem) i regulacji prawnych dotyczących zawodu psychodietetyka. W praktyce oznacza to, że każdy specjalista może pracować inaczej, wykorzystując odmienne metody. Jeden może kłaść nacisk na kwestie żywieniowe, inny na psychologiczne i korzystać z narzędzi z różnych nurtów terapeutycznych.
W związku z tym mogę mówić jedynie o tym, w jaki sposób ja pracuję. Pomagając osobom zmagającym się z różnymi problemami w sferze odżywiania się (w tym z nadmierną masą ciała) patrzę na problem całościowo. Pracuję z klientem (pacjentem) zarówno nad sferą odżywiania się, jak i psychologiczną. Wspólnie poszukujemy przyczyn trudności i staramy się je wyeliminować, jednocześnie działając na poziomie objawów. Stosuję podejście indywidualne, więc w zależności od rodzaju trudności współpraca wygląda inaczej. Czasem wystarczy sama edukacja żywieniowa, innym pracujemy zmianą nawyków żywieniowych. Jeśli problem ma podłoże psychologiczne, zagłębiamy się w obszary, które są jego przyczyną (np. sferą emocji, radzenia sobie ze stresem, samooceną, asertywnością). Różny jest zatem także czas naszej współpracy i częstotliwość spotkań. Niezwykle ważnym elementem jest to, co klient robi poza gabinetem, w czym pomagają ćwiczenia i zadania domowe. Dietetyka i psychodietetyka różnią się więc tym, że celem nie są jedynie zmiany w zakresie diety czy redukcja masy ciała, ale także równowaga pozostałych sfer życia i całego funkcjonowania danej osoby.
Psychodietetyk może pracować z różnymi grupami osób, pomagając im osiągnąć lepszą równowagę między ciałem a umysłem.
Także osoby które:
Jeśli odnajdujesz swój problem wśród wymienionych wyżej, to jednym z możliwych rozwiązań jest zgłoszenie się do psychodietetyka. Są osoby, które potrafią poradzić sobie samodzielnie Jest jednak też sporo takich, którym m.in. ze względu na złożone uwarunkowanie problemu czy brak motywacji, współpraca z psychodietetykiem pomoże te trudności rozwiązać. Zatem jeżeli dodatkowo czujesz, że takie podejście jest Ci bliskie, chcesz w końcu zmienić swoje życie na lepsze tak aby jedzenie przestało być dla Ciebie największym koszmarem dnia codziennego umów się na pierwszą wizytę. Do niczego Cię ona nie zobowiązuje, a może się okazać że będzie to najlepszy krok w kierunku Twojej trwałej zmiany oraz satysfakcji z osiągniętych celów.
Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
Praktykuję holistyczne podejście do problemów jedzeniowych: w gabinecie pracujemy zarówno nad sferą odżywiania się, jak i psychologiczną, uderzając w przyczyny i mechanizmy problemu oraz dążąc do trwałej zmiany w różnych – nie tylko żywieniowych – obszarach życia. Zapraszam na konsultacje.
Dodaj komentarz