Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Psychodietetyka – co to jest ?

Co robić gdy kolejna dieta nie działa pomimo wielu wyrzeczeń a my jesteśmy coraz bardziej zrozpaczeni ciągłymi niepowodzeniami? Okazuje się, że problemem w wielu przypadkach nie jest sama dieta, która leczy skutki nieprawidłowego żywienia, lecz czynniki psychologiczne odpowiedzialne za nadwagę i otyłość,  którymi zajmuje się właśnie psychodietetyka. Co to jest psychodietetyka? Jakie są istotne różnice między dietetykiem a psychodietetykiem? Czym zajmuje się psychodietetyk i jakie są jego zadania? Tego wszystkiego dowiecie się w dzisiejszym artykule.

Data publikacji: 10.01.2018
Data aktualizacji: 11.10.2023
Psychodietetyka – co to jest ?
Kategoria bloga:
Merytorycznie zweryfikowany przez: Ewa Włodarczyk Ewa Włodarczyk

Skala otyłości na świecie stale rośnie, a od 1975 roku częstość jej występowania zwiększyła się niemal trzykrotnie. Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazuje, że w 2016 roku ponad 1,9 miliarda (39%) osób powyżej 18 roku życia miało nadwagę, z czego 650 milionów (13%) była otyła z kolei w Polsce 64% mężczyzn i 49% ma nadmierną masę ciała. Prognozy WHO są pesymistyczne – te tendencje będą się nasilać. W związku z tym, że możemy już mówić o epidemii otyłości, stale poszukiwane są nowe sposoby, które mają na celu jak najbardziej efektywną walkę z problemem. Na podstawie powyższych wyników badań można dojść do wniosku, że dotychczasowe metody zapobiegania i leczenia otyłością są niewystarczające. Stosunkowo młodą dziedziną, która powstała w odpowiedzi na te problemy jest psychodietetyka.

CZYM JEST PSYCHODIETETYKA?

czym jest psychodietetyka?

Jestem psychologiem i psychodietetykiem i najczęstszą reakcją na informację o moim zawodzie jest zdziwienie i pytanie co to jest psychodietetyka i czym się ona zajmuje. Co zatem kryje się pod tym pojęciem? Definicja psychodietetyki  według Instytutu Psychodietetyki we Wrocławiu jest następująca :„Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. W takim podejściu praca z klientem polega nie tylko na sformułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej ale także na pomocy we wdrażaniu zaleconych zmian w życie. W psychodietetyce więc, nie tylko doradzamy osobom, jakich zmian dokonać aby schudnąć ale również odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób to zrobić.”

W ostatnich latach świadomość tego, czym jest nadwaga i otyłość na szczęście wzrasta. Coraz więcej osób zaczyna dokonywać świadomych i zdrowych wyborów żywieniowych, dba o dietę, zdrowy styl życia i podejmuje aktywność fizyczną. Zgodnie z podejściem psychodietetycznym, w pracy z osobami zmagającymi się z nadmierną masą ciała i szkodliwymi nawykami żywieniowymi, powinno się uwzględniać także czynniki psychologiczne. Dopiero działanie holistyczne (całościowe), zarówno na poziomie diety, jak i funkcjonowania psychologicznego danej osoby, daje najlepsze efekty i trwałą zmianę.

KIM JEST I JAK PRACUJE PSYCHODIETETYK?

kim jest i jak pracuje psychodietetyk?

Psychodietetykami są najczęściej psychologowie, dietetycy, lekarze (ale też przedstawiciele innych zawodów, np. fizjoterapeuci, pielęgniarki), którzy ukończyli studia podyplomowe na kierunku psychodietetyka. Biorąc pod uwagę, że podejście psychodietetyczne jest dosyć młode, brak na razie odgórnych standardów pracy z klientem (pacjentem) i regulacji prawnych dotyczących zawodu psychodietetyka. W praktyce oznacza to, że każdy specjalista może pracować inaczej, wykorzystując odmienne metody. Jeden może kłaść nacisk na kwestie żywieniowe, inny na psychologiczne i korzystać z narzędzi z różnych nurtów terapeutycznych.

W związku z tym mogę mówić jedynie o tym, w jaki sposób ja pracuję. Pomagając osobom zmagającym się z różnymi problemami w sferze odżywiania się (w tym z nadmierną masą ciała) patrzę na problem całościowo. Pracuję z klientem (pacjentem) zarówno nad sferą odżywiania się, jak i psychologiczną. Wspólnie poszukujemy przyczyn trudności i staramy się je wyeliminować, jednocześnie działając na poziomie objawów. Stosuję podejście indywidualne, więc w zależności od rodzaju trudności współpraca wygląda inaczej. Czasem wystarczy sama edukacja żywieniowa, innym pracujemy zmianą nawyków żywieniowych. Jeśli problem ma podłoże psychologiczne, zagłębiamy się w obszary, które są jego przyczyną (np. sferą emocji, radzenia sobie ze stresem, samooceną, asertywnością). Różny jest zatem także czas naszej współpracy i częstotliwość spotkań. Niezwykle ważnym elementem jest to, co klient robi poza gabinetem, w czym pomagają ćwiczenia i zadania domowe. Dietetyka i psychodietetyka  różnią się więc tym, że celem nie są jedynie zmiany  w zakresie diety czy redukcja masy ciała, ale także równowaga pozostałych sfer życia i całego funkcjonowania danej osoby.

KOMU POMAGA PSYCHODIETETYK?

komu pomaga psychodietetyk?

To znowu kwestia indywidualna, która zależy od decyzji danego specjalisty. Niemniej jednak do psychodietetyka mogą się zgłosić osoby:

 • cierpiące z powodu nadwagi, otyłości, jak i osoby z prawidłową masą ciała lub niedowagą,
 • po wielu niepowodzeniach w odchudzaniu się za pomocą diet i innych metod,
 • zmagające się z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi,
 • które zdecydowały się zmienić swój sposób odżywiania się, ale brakuje im wiedzy, wsparcia, czy motywacji,
 • nieakceptujące swojego wyglądu,
 • które czują, że utraciły kontrolę nad jedzeniem: „zajadają” stres, napięcie, emocje, problemy,
 • cierpiące na zaburzenia odżywiania (np. anoreksję, bulimię, zespół gwałtownego objadania się).

Jeśli odnajdujesz swój problem wśród wymienionych wyżej, to jednym z możliwych rozwiązań jest zgłoszenie się do psychodietetyka. Są osoby, które potrafią poradzić sobie samodzielnie Jest jednak też sporo takich, którym m.in. ze względu na złożone uwarunkowanie problemu czy brak motywacji, współpraca z psychodietetykiem pomoże te trudności rozwiązać. Zatem jeżeli dodatkowo czujesz, że takie podejście jest Ci bliskie, chcesz w końcu zmienić swoje życie na lepsze tak aby jedzenie przestało być dla Ciebie największym koszmarem dnia codziennego umów się na pierwszą wizytę. Do niczego Cię ona nie zobowiązuje, a może się okazać że będzie to najlepszy krok w kierunku Twojej trwałej zmiany oraz satysfakcji z osiągniętych celów.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Konsultacje Psychodietetyczne

Konsultacje Psychodietetyczne

Ewa Włodarczyk

Praktykuję holistyczne podejście do problemów jedzeniowych: w gabinecie pracujemy zarówno nad sferą odżywiania się, jak i psychologiczną, uderzając w przyczyny i mechanizmy problemu oraz dążąc do trwałej zmiany w różnych – nie tylko żywieniowych – obszarach życia. Zapraszam na konsultacje.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

  Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


  Preferowany rodzaj kontaktu


  Test