Terapia Gestalt to jedno z podejść, które są obecne przy psychologii humanistycznej. Obecnie uważa się ją nawet za trzecią tradycję w psychologii – zajmuje to miejsce zaraz po psychoanalizie oraz behawioryzmie. Za jej twórców uważa się Fritza i Laurę Perls w latach 40. XX wieku.
Korzenie terapii Gestalt sięgają zasad klasycznej psychoanalizy, choć sama terapia skonstruowana jest tak, że bardzo odbiega od klasycznych założeń psychoanalizy. Poznaj bliżej jej zasady i przekonaj się, czym konkretnie jest terapia Gestalt.
SPIS TREŚCI:
Terapia Gestalt została stworzona w oparciu o klasyczną psychoanalizę, w latach 40. XX wieku. Nie jest jednak kalką tego podejścia – czerpie z niego, ale opiera się też na własnych zasadach i rozwiązaniach. W istocie bardzo dużo czerpie również z filozofii wschodu, zwłaszcza z przekonania, że na człowieka i jego doświadczenie należy patrzeć w sposób procesualny i podmiotowy.
Zgodnie z założeniami terapii Gestalt bowiem bardzo mocno podkreśla podmiotowość pacjenta i to właśnie na niej się w dużej części opiera. Skupia się też na doświadczeniach pacjenta, również na tym, czego doświadcza w konkretnej chwili podczas terapii i kontaktu z terapeutą.
Takie podejście wynika z filozoficznych założeń, które stworzyły terapię Gestalt i stały się jej podwaliną: egzystencjalizmu, psychologicznej teorii pola Kurta Levina, psychologii postaci, łącznie z jej koncepcją figury i tła oraz fenomenologii.
Podstawowym założeniem terapii jest stwierdzenie, że każdy człowiek ma w sobie pewien rozwojowy potencjał, a także ma szereg możliwości, które pozwalają mu na korzystne i bezproblemowe funkcjonowanie w danym środowisku – pod warunkiem jednak, że jest w pełni świadomy tego co się dzieje z nim i wokół niego.
Funkcjonowanie człowieka, zgodnie z duchem terapii Gestalt, nie składa się ze zbioru luźnych elementów lecz ze swoistych całości, czyli właśnie gestaltów. I tych całości nie da się sprowadzić po prostu do sumy cech, które mają poszczególne składniki.
Terapia Gestalt w dużej mierze opiera się o dialog egzystencjalny. Prowadzony on jest pomiędzy pacjentem a terapeutą. W ten sposób możesz dowiedzieć się w jaki sposób powstają Twoje emocje, a także nauczyć się je rozpoznawać. Chodzi o zrozumienie, że zmiana, do której się dąży to po prostu samoakceptacja. To właśnie ona pozwala na odzyskanie pełnej kontroli nad własnym życiem i podejmowanie wszelkich decyzji w sposób świadomy.
Terapia Gestalt prowadzona jest w formie indywidualnej i grupowej. Taka terapia odbywa się w kilku etapach, które warto jest znać. Jakie to etapy?
Rozmowa indywidualna – to po prostu klasyczny wywiad psychologiczny, którego celem jest wprowadzenie psychoterapeuty w problemy, które dręczą pacjenta
Terapia otwarcia – pacjent musi oswoić się z terapeutą i zacząć czuć swobodnie w jego otoczeniu, tylko wtedy będzie w stanie otwarcie mówić o swoich problemach. Ten etap może równie dobrze przebiegać w formie ćwiczeń ruchowych – na przykład jogi. Chodzi po prostu o rozluźnienie pacjenta.
Rozwiązywanie problemów pacjenta – tutaj mogą to być rozmowy prowadzony w sposób indywidualny lub grupowy. To może być też odgrywanie scenek rodzajowych z życia. Chodzi przede wszystkim o wywołanie emocji, które w danym momencie życia towarzyszyły pacjentowi. To droga do zrozumienia emocji, a także do pojęcia mechanizmów, które za nimi stoją.
Ocena wypracowanych efektów – tutaj sam terapeuta lub grupa, która brała udział w terapii oceniają efekty, które podczas terapii osiągnął dany pacjent
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że grupa uczestnicząca w terapii nie jest jednolita. Poszczególni członkowie znajdują się na różnych etapach, dlatego najbardziej doświadczone osoby z grupy nierzadko pełnią rolę pomocników terapeutów.
Terapia indywidualna Gestalt – tutaj ważna jest przede wszystkim jak najlepszy kontakt z terapeutą oraz pewna otwartość – głównie na odkrywanie nieuświadomionych wcześniej procesów poznawczych. Terapia indywidualna w nurcie Gestalt jest w stanie wspomagać leczenie zaburzeń psychosomatycznych, depresji czy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.
Zgodnie z zasadami, które tworzą terapię Gestalt w ciągu całego życia człowieka pojawiają się przed nim rozmaite figury. Mogą być bardzo proste – na przykład może to być uczucie głodu odczuwane podczas pracy. Uczucie to w końcu zmusi Cię do przerwania pracy i zaspokojenie uczucia głodu poprzez, na przykład, zjedzenie obiadu. Dopiero wtedy uda Ci się wrócić do pracy bez ciągłego skupiania się na coraz bardziej dokuczliwym uczuciem głodu – bo głód po prostu zniknie.
To prosty przykład figury, z którą każdy spotkał się w życiu. W ujęciu Gestalt tą figurą może być również ogromne, niezaspokojone pragnienie miłości – częste pragnienie wśród osób, które były wychowywane w domu bez miłości, w rodzinie z problemami lub też w myśl niegdyś modnego „zimnego chowu”.
W ciągu całego życia człowieka pojawiają się takie figury – nie ma problemu jeśli zostaną one rozpoznane i zaspokojone. Czasami jednak pojawia się jakaś blokada, coś, co nie pozwala przejść dalej – a wtedy nie można osiągnąć pełnej satysfakcji.
Zgodnie z zasadą, którą kieruje się terapia Gestalt ten stały cykl człowieka wygląda następująco:
Wrażenie->Świadomość->Mobilizacja energii->Działanie->Kontakt->Nasycenie->Wycofanie
W terapii Gestalt chodzi o to, by umieć nazwać i określić wrażenie, które towarzyszy danemu człowiekowi i zyskać świadomość. W przypadku braku miłości będzie to kolejno wrażenie pustki i świadomość braku miłości. Chodzi o to, by przełamać blokadę, by cykl miał szansę dotrzeć aż do nasycenia. Takie blokady nazywają się przerwami energetycznymi.
Takie przerwy energetyczne mogą pojawić się na każdym etapie cyklu i za każdym razem powodują one szereg specyficznych problemów. Uświadomienie sobie tych przerw energetycznych i przełamanie ich, by cykl mógł się dopełnić, jest kluczową kwestią w terapii Gestalt.
Terapia Gestalt jest w stanie pomóc osobom, które zmagają się z depresją, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi czy ciężkimi emocjami, które są w stanie bardzo poważnie i negatywnie wpływać na życie człowieka.
Po prawdzie jednak każdy człowiek może się zapisać na terapię Gestalt – nawet jak nie odczuwa żadnych problemów natury psychicznej i nie cierpi na żadnego rodzaju zaburzenia. Każdy bowiem jest w stanie na niej skorzystać. W końcu istotą terapii Gestalt jest odblokowanie potencjału człowieka i poprawę jego warunków życia, dzięki zyskaniu lepszej świadomości samego siebie.
W takim przypadku terapia pozwoli na wewnętrzny rozwój, podejmowanie lepszych decyzji dotyczących własnego życia, a także pozwoli znaleźć odpowiedzi na trudne i ważne pytania – rozmowa z osobą neutralną, którą jest psychoterapeuta, może na to pozwolić.
Jeśli po zapoznaniu się z zasadami i filozofią, które stoją za terapią Gestalt, uznasz, że to coś dla Ciebie – daj sobie szansę spróbować. W naszych gabinetach w Warszawie będziesz mógł uczestniczyć w terapii Gestlat prowadzonej przez profesjonalistów z odpowiednim doświadczeniem.
Zdecyduj się na to, jeśli po prostu chcesz lepiej żyć – niekoniecznie zmagasz się z konkretnymi problemami. Jeśli walczysz z zaburzeniami lękowymi czy depresją, terapia Gestalt też może Ci pomóc. Sprawdź naszą ofertę – psychoterapia warszawa Gestalt.
Nie obawiaj się zadawać pytania terapeucie – wiedza pozwoli Ci oswoić się z formą terapii i przygotować do brania udziału w niej. Umów się na pierwszą wizytę i rozwiej swoje wątpliwości.
Jeśli nie jesteś mieszkańcem Warszawy i nie jest Ci do niej po drodze, a nadal jednak chcesz spróbować terapii, jeszcze nic straconego. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu ludzi oferujemy konsultację i terapię Gestalt w formie online – możesz zawsze później spotkać się z terapeutą na żywo w gabinecie.
Fundamentalnym założeniem w terapii Gestalt jest relacja. Psychoterapeuta zakłada zgodnie z swoim nurtem, że dopiero w spotkaniu z drugim człowiekiem, pacjent może poznać i doświadczyć siebie. W relacji sam z sobą, pacjent broni się przed sobą samym, omija te rzeczy które są prawdą dla niego samego, unika głębokiej prawdy o sobie, byleby dobrze wyjść dla świata zewnętrznego. Stąd tak wielki nacisk kładziony jest na relację, psychoterapeucie zależy aby to była relacja spontaniczna, szczera i naturalna sama w sobie, tak aby pacjent nie był kimś innym a wyłączenie sobą. Zapraszamy na pierwsze konsultacje w nurcie gestalt, dowiedz się więcej o naszych specjalistach – psychoterapeuta warszawa Gestalt.
Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !
Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie, lub sesje online.
Bemowo
Targówek +48 573 050 052
Wilanów +48 509 019 090
Włochy +48 509 946 600
Białołęka +48 690 231 531
Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Dodaj komentarz