Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Psychoterapia Gestalt

Terapia Gestalt to jedno z podejść, które są obecne przy psychologii humanistycznej. Obecnie uważa się ją nawet za trzecią tradycję w psychologii – zajmuje to miejsce zaraz po psychoanalizie oraz behawioryzmie. Za jej twórców uważa się Fritza i Laurę Perls w latach 40. XX wieku.

Korzenie terapii Gestalt sięgają zasad klasycznej psychoanalizy, choć sama terapia skonstruowana jest tak, że bardzo odbiega od klasycznych założeń psychoanalizy. Poznaj bliżej jej zasady i przekonaj się, czym konkretnie jest terapia Gestalt.

Data publikacji: 25.05.2021
Data aktualizacji: 26.09.2023
Czas czytania: 8
Psychoterapia Gestalt

Czym jest terapia Gestalt?

Czym jest terapia Gestalt?

Terapia Gestalt została stworzona w oparciu o klasyczną psychoanalizę, w latach 40. XX wieku. Nie jest jednak kalką tego podejścia – czerpie z niego, ale opiera się też na własnych zasadach i rozwiązaniach. W istocie bardzo dużo czerpie również z filozofii wschodu, zwłaszcza z przekonania, że na człowieka i jego doświadczenie należy patrzeć w sposób procesualny i podmiotowy.

Zgodnie z założeniami terapii Gestalt bowiem bardzo mocno podkreśla podmiotowość pacjenta i to właśnie na niej się w dużej części opiera. Skupia się też na doświadczeniach pacjenta, również na tym, czego doświadcza w konkretnej chwili podczas terapii i kontaktu z terapeutą.

Takie podejście wynika z filozoficznych założeń, które stworzyły terapię Gestalt i stały się jej podwaliną: egzystencjalizmu, psychologicznej teorii pola Kurta Levina, psychologii postaci, łącznie z jej koncepcją figury i tła oraz fenomenologii.

Podstawowym założeniem terapii jest stwierdzenie, że każdy człowiek ma w sobie pewien rozwojowy potencjał, a także ma szereg możliwości, które pozwalają mu na korzystne i bezproblemowe funkcjonowanie w danym środowisku – pod warunkiem jednak, że jest w pełni świadomy tego co się dzieje z nim i wokół niego.

Funkcjonowanie człowieka, zgodnie z duchem terapii Gestalt, nie składa się ze zbioru luźnych elementów lecz ze swoistych całości, czyli właśnie gestaltów. I tych całości nie da się sprowadzić po prostu do sumy cech, które mają poszczególne składniki.

Na czym polega terapia Gestalt?

Na czym polega terapia Gestalt?

Terapia Gestalt w dużej mierze opiera się o dialog egzystencjalny. Prowadzony on jest pomiędzy pacjentem a terapeutą. W ten sposób możesz dowiedzieć się w jaki sposób powstają Twoje emocje, a także nauczyć się je rozpoznawać. Chodzi o zrozumienie, że zmiana, do której się dąży to po prostu samoakceptacja. To właśnie ona pozwala na odzyskanie pełnej kontroli nad własnym życiem i podejmowanie wszelkich decyzji w sposób świadomy.

Terapia Gestalt prowadzona jest w formie indywidualnej i grupowej. Taka terapia odbywa się w kilku etapach, które warto jest znać. Jakie to etapy?

 • Rozmowa indywidualna – to po prostu klasyczny wywiad psychologiczny, którego celem jest wprowadzenie psychoterapeuty w problemy, które dręczą pacjenta

 • Terapia otwarcia – pacjent musi oswoić się z terapeutą i zacząć czuć swobodnie w jego otoczeniu, tylko wtedy będzie w stanie otwarcie mówić o swoich problemach. Ten etap może równie dobrze przebiegać w formie ćwiczeń ruchowych – na przykład jogi. Chodzi po prostu o rozluźnienie pacjenta.

 • Rozwiązywanie problemów pacjenta – tutaj mogą to być rozmowy prowadzony w sposób indywidualny lub grupowy. To może być też odgrywanie scenek rodzajowych z życia. Chodzi przede wszystkim o wywołanie emocji, które w danym momencie życia towarzyszyły pacjentowi. To droga do zrozumienia emocji, a także do pojęcia mechanizmów, które za nimi stoją.

 • Ocena wypracowanych efektów – tutaj sam terapeuta lub grupa, która brała udział w terapii oceniają efekty, które podczas terapii osiągnął dany pacjent

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że grupa uczestnicząca w terapii nie jest jednolita. Poszczególni członkowie znajdują się na różnych etapach, dlatego najbardziej doświadczone osoby z grupy nierzadko pełnią rolę pomocników terapeutów.

Terapia indywidualna Gestalt – tutaj ważna jest przede wszystkim jak najlepszy kontakt z terapeutą oraz pewna otwartość – głównie na odkrywanie nieuświadomionych wcześniej procesów poznawczych. Terapia indywidualna w nurcie Gestalt jest w stanie wspomagać leczenie zaburzeń psychosomatycznych, depresji czy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Zasady w terapii Gestalt

Zgodnie z zasadami, które tworzą terapię Gestalt w ciągu całego życia człowieka pojawiają się przed nim rozmaite figury. Mogą być bardzo proste – na przykład może to być uczucie głodu odczuwane podczas pracy. Uczucie to w końcu zmusi Cię do przerwania pracy i zaspokojenie uczucia głodu poprzez, na przykład, zjedzenie obiadu. Dopiero wtedy uda Ci się wrócić do pracy bez ciągłego skupiania się na coraz bardziej dokuczliwym uczuciem głodu – bo głód po prostu zniknie.

To prosty przykład figury, z którą każdy spotkał się w życiu. W ujęciu Gestalt tą figurą może być również ogromne, niezaspokojone pragnienie miłości – częste pragnienie wśród osób, które były wychowywane w domu bez miłości, w rodzinie z problemami lub też w myśl niegdyś modnego „zimnego chowu”.

W ciągu całego życia człowieka pojawiają się takie figury – nie ma problemu jeśli zostaną one rozpoznane i zaspokojone. Czasami jednak pojawia się jakaś blokada, coś, co nie pozwala przejść dalej – a wtedy nie można osiągnąć pełnej satysfakcji.

Zgodnie z zasadą, którą kieruje się terapia Gestalt ten stały cykl człowieka wygląda następująco:

Wrażenie->Świadomość->Mobilizacja energii->Działanie->Kontakt->Nasycenie->Wycofanie

W terapii Gestalt chodzi o to, by umieć nazwać i określić wrażenie, które towarzyszy danemu człowiekowi i zyskać świadomość. W przypadku braku miłości będzie to kolejno wrażenie pustki i świadomość braku miłości. Chodzi o to, by przełamać blokadę, by cykl miał szansę dotrzeć aż do nasycenia. Takie blokady nazywają się przerwami energetycznymi.

Takie przerwy energetyczne mogą pojawić się na każdym etapie cyklu i za każdym razem powodują one szereg specyficznych problemów. Uświadomienie sobie tych przerw energetycznych i przełamanie ich, by cykl mógł się dopełnić, jest kluczową kwestią w terapii Gestalt.

Dla kogo jest terapia Gestalt?

Terapia Gestalt jest w stanie pomóc osobom, które zmagają się z depresją, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi czy ciężkimi emocjami, które są w stanie bardzo poważnie i negatywnie wpływać na życie człowieka.

Po prawdzie jednak każdy człowiek może się zapisać na terapię Gestalt – nawet jak nie odczuwa żadnych problemów natury psychicznej i nie cierpi na żadnego rodzaju zaburzenia. Każdy bowiem jest w stanie na niej skorzystać. W końcu istotą terapii Gestalt jest odblokowanie potencjału człowieka i poprawę jego warunków życia, dzięki zyskaniu lepszej świadomości samego siebie.

W takim przypadku terapia pozwoli na wewnętrzny rozwój, podejmowanie lepszych decyzji dotyczących własnego życia, a także pozwoli znaleźć odpowiedzi na trudne i ważne pytania – rozmowa z osobą neutralną, którą jest psychoterapeuta, może na to pozwolić.

Terapia Gestalt w Warszawie

Terapia Gestalt w Warszawie

Jeśli po zapoznaniu się z zasadami i filozofią, które stoją za terapią Gestalt, uznasz, że to coś dla Ciebie – daj sobie szansę spróbować. W naszych gabinetach w Warszawie będziesz mógł uczestniczyć w terapii Gestlat prowadzonej przez profesjonalistów z odpowiednim doświadczeniem.

Zdecyduj się na to, jeśli po prostu chcesz lepiej żyć – niekoniecznie zmagasz się z konkretnymi problemami. Jeśli walczysz z zaburzeniami lękowymi czy depresją, terapia Gestalt też może Ci pomóc. Sprawdź naszą ofertę – psychoterapia warszawa Gestalt.

Nie obawiaj się  zadawać pytania terapeucie – wiedza pozwoli Ci oswoić się z formą terapii i przygotować do brania udziału w niej. Umów się na pierwszą wizytę i rozwiej swoje wątpliwości.

Terapia Gestalt online

Jeśli nie jesteś mieszkańcem Warszawy i nie jest Ci do niej po drodze, a nadal jednak chcesz spróbować terapii, jeszcze nic straconego. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu ludzi oferujemy konsultację i terapię Gestalt w formie online – możesz zawsze później spotkać się z terapeutą na żywo w gabinecie.

Psychoterapeuta Gestalt

Psychoterapeuta Gestalt

Fundamentalnym założeniem w terapii Gestalt jest relacja. Psychoterapeuta zakłada zgodnie z swoim nurtem, że dopiero w spotkaniu z drugim człowiekiem, pacjent może poznać i doświadczyć siebie. W relacji sam z sobą, pacjent broni się przed sobą samym, omija te rzeczy które są prawdą dla niego samego, unika głębokiej prawdy o sobie, byleby dobrze wyjść dla świata zewnętrznego. Stąd tak wielki nacisk kładziony jest na relację, psychoterapeucie zależy aby to była relacja spontaniczna, szczera i naturalna sama w sobie, tak aby pacjent nie był kimś innym a wyłączenie sobą.  Zapraszamy na pierwsze konsultacje w nurcie gestalt, dowiedz się więcej o naszych specjalistach – psychoterapeuta warszawa Gestalt.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Nie wiesz czy nurt Gestalt jest rozwiązaniem na Twoje problemy?

Nie wiesz czy nurt Gestalt jest rozwiązaniem na Twoje problemy?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnię Co tam? Psychoterapia bliska Tobie tworzy zespół doświadczonych psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów. Nasze poradnie to miejsca z domową atmosferą. Oferujemy pełny zakres wsparcia dla Ciebie i twoich bliskich.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 698 115 005

Dyskretnie i komfortowo odbędziesz wizytę stacjonarnie w gabinecie – zapraszamy do jednej z naszych sieci placówek w Warszawie.

Nie masz czasu na dojazdy ? Umów wizytę online ! Jeśli będziesz chciał, zawsze możesz spotkać się później z specjalistą w gabinecie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

  Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


  Preferowany rodzaj kontaktu


  Test