Na czym polega psychoterapia? Psychoterapia jest dla osób, które z różnych przyczyn przestały sobie radzić ze swoim życiem i czują, że utraciły kontrolę – nad sobą, swoimi emocjami czy swoimi wyborami, czują się zagubieni i nie są w stanie wypełniać swoich zadań życiowych, a także zaspokajać swoich potrzeb.
Osoby, które wybierają się na psychoterapię, przedstawiają całe spektrum problemów – uzależnienia, depresja, nerwice, stany lękowe, spektrum autyzmu, zaburzenia osobowości, kłopoty z samooceną czy emocjami– to tylko niewielka część problemów, które pomaga rozwiązać psychoterapia. Spektrum problemów jest naprawdę bardzo szerokie, dlatego istnieją różne rodzaje psychoterapii. Co to jest psychoterapia tak konkretnie? Jakie są rodzaje psychoterapii? Czy warto się na nią zdecydować? Sprawdź!
SPIS TREŚCI:
Różne są ludzkie wyobrażenia na temat psychoterapii. Niektórzy sądzą wręcz, że psychoterapia to nic innego, jak płacenie komuś za to, że słucha. Nic bardziej mylnego! Gdyby tak było, każdy mógłby zostać psychoterapeutą, tak jednak nie jest. Żeby zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu psychoterapeuty potrzeba naprawdę wiele długich lat nauki. W takim razie: na czym polega psychoterapia?
Psychoterapia jest jedną z metod, która jest stosowana w przypadku leczenia ludzkiej psychiki z zaburzeń, nieprawidłowości i schorzeń, które ją dotykają. W zależności od problemu doświadczony psychoterapeuta jest w stanie dobrać odpowiednią metodę prowadzenia psychoterapii. Stąd właśnie biorą się różne jej nurty i rodzaje. Wszystkie techniki psychoterapii łączy jedno: bezpośrednie zetknięcie się pacjenta i psychoterapeuty.
Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że psychoterapia nie służy wyłącznie do leczenia ludzkiej psychiki z dręczących ją schorzeń czy zaburzeń. Z powodzeniem wykorzystywana jest w celu polepszenia natury psychicznej danego człowieka i w rezultacie do poprawy jego życia. Dzięki psychoterapii człowiek jest w stanie poradzić sobie z własnymi emocjami, popracować nad swoją postawą i osiągnąć w przyszłości zdecydowanie większy sukces.
Dzięki psychoterapii możesz pozytywnie wpłynąć na swoje umiejętności nawiązywania relacji z innymi ludźmi i komunikowania się z nimi, a także poprawić swoją samoocenę, zwiększyć swoją pewność siebie, czy pozytywnie wpłynąć na swoją motywację. Psychoterapia jest w stanie dzięki temu pomóc poprawić zarówno życie osobiste, jak i zawodowe.
Psychoterapia łączy w sobie założenia z zakresu medycyny, filozofii i psychologii. Bywa wykorzystywana jako samodzielna metoda lub stanowi część składową procesu leczenia – na przykład bywa łączona razem z leczeniem farmakologicznym.
Spektrum problemów, którymi jest w stanie zająć się psychoterapia jest tak szerokie, że nie sposób przyłożyć do nich jednej, uniwersalnej miary. Z tego powodu istnieją najróżniejsze rodzaje psychoterapii. Taka różnorodność pozytywnie wpływa na możliwość zajęcia się danym problemem. Każdy rodzaj psychoterapii charakteryzuje się odmienną techniką prowadzenia psychoterapii, innym podejściem czy założeniami teoretycznymi. Wśród głównych metod psychoterapii wyróżnia się:
Terapia poznawczo-behawioralna – wśród zwolenników behawioryzmu powszechne jest przekonanie, że wszystkie złe zachowania, które przejawia człowiek, zostały nabyte na drodze nauki. Dlatego psychoterapia behawioralna ma za zadanie oduczenie pacjenta nieprawidłowych reakcji i zastąpienie ich tymi zdrowymi i bardziej pożądanymi. Stare przyzwyczajenia i mechanizmy działania wypierane są przez nowe, co pozwala zmienić też cały system myślenia. Pacjent dostaje wiedzę i możliwości, by w ten sposób samodzielnie radzić sobie ze swoimi problemami, także w przyszłości. Terapia poznawczo-behawioralna jest jedną z najkrótszych rodzajów psychoterapii – najczęściej trwa kilka miesięcy. Najlepsze efekty przynosi przy leczeniu zaburzeń depresyjnych i nerwicowych, stanów lękowych, zaburzeń odżywiania czy zaburzeń osobowości.
Psychoterapia analityczna (psychoanaliza) – jej ojcem jest Zygmunt Freud. To właśnie on stwierdził, że wszystkie problemy, które dręczą człowieka biorą swój początek w wewnętrznych konfliktach, zdarzeniach z przeszłości i wykształceniem się trudnej osobowości. Psychoanaliza opiera się głównie na rozmowie – pacjent opowiada o wszystkim, co go dręczy i ma dla niego znaczenie, a psychoterapeuta nadaje jego słowom sens i wskazuje na to, jak życiowe doświadczenia czy problemy wpływają na niego obecnie i mają znaczenie dla sposobu w jakim postrzega on obecnie rzeczywistość. Psychoanaliza pozwala uporać się głównie z emocjami, które nawracają, są trudne do opanowania i oddziałują na całe życie człowieka. Dzięki psychoanalizie pacjent radzi sobie z lękiem, obniżeniem nastroju, agresją czy nieustającą huśtawką nastrojów.
Terapia psychodynamiczna – ten rodzaj psychoterapii opiera się na założeniu, że wszelkie ludzkie zachowania są efektem sterowania nim. Sterować człowiekiem mają ukryte potrzeby i nieuświadomione, wewnętrzne mechanizmy. Podczas trwania terapii w nurcie psychodynamicznym pacjent dzieli się z terapeutą wszystkim, co uważa za ważne i wszystkim tym, czym chce się podzielić. Terapeuta na ich podstawie wyznacza pacjentowi konkretne terapeutyczne cele i pomaga mu je osiągnąć. Terapeuta też uważnie słucha, by wychwycić nieświadome impulsy i tendencje, które składają się na objawy neurotyczne. A te objawy poddaje następnie psychoanalizie. Ten rodzaj psychoterapii jest bardzo skuteczny podczas procesu wychodzenia z nałogu, a także przy leczeniu problemów z emocjami – smutkiem, agresją czy obniżeniem nastroju. Ma też dobry wpływ na radzenie sobie z nieśmiałością.
Psychoterapia Gestalt – to rodzaj psychoterapii humanistycznej. Opiera się ona na silnym przekonaniu, że człowiek jest istotą niezwykle złożoną i wielowymiarową. Podczas tej psychoterapii pacjent zwiększa swoją samoświadomość. Uczy się więcej o sobie samym, odkrywa swój potencjał i patrzy na siebie z zupełnie nowej, lepszej perspektywy. W ten sposób staje się świadomy siebie i swoich ograniczeń, dzięki czemu może prowadzić lepsze, bardziej komfortowe i przyjemne życie. Ta terapia polecana jest wszystkim, którzy chcą lepiej poznać samych siebie i radzić sobie ze swoimi problemami, co pomoże im podnieść jakość życia.
Psychoterapia systemowa – psychoterapia systemowa to psychoterapia, która przeznaczona jest dla kilku osób. Ten nurt stosowany jest w psychoterapii par lub psychoterapii rodzinnej. Wychodzi ona z założenia, że wszystkie osoby, które uczęszczają na terapię tworzą razem swoisty system. Terapia ma na celu sprawienie, że ten system będzie działał prawidłowo – usprawnione zostaną problemy z komunikacją czy wypracowane pewne schematy postępowania. Stosowana jest w przypadku leczenia kryzysów małżeńskich, problemów wychowawczych czy na przykład w przypadku traumy po utracie członka rodziny.
Psychoterapia humanistyczna – zakłada, że w każdym człowieku drzemie olbrzymi potencjał, który objawia się w zdolnościach i talentach. Potencjał ten powinien być wykorzystywany do samorozwoju i poprawy jakości życia każdego człowieka. Terapia humanistyczna zakłada, że wszelkiego rodzaju problemy, które dręczą człowieka biorą się z powodu kierowania się niewłaściwymi wartościami i normami, które stoją w sprzeczności z jego prawdziwymi potrzebami. Ten rodzaj terapii pomaga radzić sobie z nerwicami, stanami depresyjnymi i lękowymi, zaburzeniami odżywiania i depresją. Stosowana jest także po to, by uporać się z traumatycznymi doświadczeniami w przeszłości, pomaga stworzyć lepszy, zdrowy związek lub wydostać się ze związku patologicznego i stanąć potem mocno na własnych nogach.
Psychoterapia Ericksonowska – ten rodzaj terapii zakłada, że każdy człowiek jest istotą jedyną w swoim rodzaju i niepowtarzalną, dlatego taka sama musi być też psychoterapia – musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb danej osoby. Twórca i propagator tego rodzaju psychoterapii wyszedł z założenia każdy człowiek ma w sobie ukryty potencjał, który może posłużyć do rozwiązania dręczących go problemów. Celem psychoterapii jest ten potencjał odnaleźć i obudzić. Ten rodzaj terapii nadaje się do leczeniu stanów depresyjnych i lękowych, a także zaburzeń odżywiania.
Szeroki wachlarz psychoterapeutów prowadzący terapię w różnych nurtach terapeutycznych, pozwala nam lepiej dobrać najlepszego specjalistę i nurt terapeutyczny pod nasze indywidualne problemy – zapoznaj się z naszą ofertą na psychoterapia warszawa.
Różnorodne metody psychoterapii sprawiają, że coś pozytywnego w psychoterapii jest w stanie odnaleźć każdy człowiek. Kiedy warto zgłosić się do psychoterapeuty? Zrób to przede wszystkim wtedy, gdy dręczy Cię problem, z którym nie jesteś w stanie sobie poradzić samodzielnie. Pamiętaj, że ignorowanie problemów nie sprawi, że one w magiczny sposób znikną. Z dużą dozą prawdopodobieństwa urosną jeszcze bardziej i proces wychodzenia z nich będzie jeszcze bardziej długotrwały i trudny.
Rodzaj psychoterapii z powodzeniem można dostosować do dręczącego Cię problemu. Nie martw się, jeśli nie wiesz, jaki rodzaj psychoterapii będzie dla Ciebie tym najlepszym – ustalaniem tego zajmie się Twój psychoterapeuta. Jakimi problemami zajmuje się psychoterapia?
Depresja
Stany lękowe
Nerwice
Zaburzenia odżywiania
Uzależnienia
Stany depresyjne
Myśli samobójcze
Niska samoocena
Nieśmiałość
Problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów z innymi ludźmi
Traumatyczne doświadczenia z przeszłości
Problemy w kontroli nad emocjami
Kryzysy małżeńskie
Terapia zaburzeń ze spektrum autyzmu
Szeroko pojęty samorozwój
Ta lista nie jest zamknięta i wyczerpana – psychoterapia daje tak szerokie możliwości, że trudno jest je ująć i spisać tak, by żadnego nie pominąć. Jeśli czujesz, że przydałaby Ci się pomoc, bo nie radzisz sobie samodzielnie z problemami – zgłoś się do specjalisty.
Coraz częściej słyszy się o tym, jaki wpływ na życie ma psychoterapia. Czy warto się na nią zdecydować? Oczywiście, że tak! Dobrze poprowadzona, profesjonalna psychoterapia jest w stanie znacząco poprawić jakość ludzkiego życia i pomóc uporać się z wieloma problemami – od stanów lękowych i depresyjnych przez uzależnienia po chorobliwą nieśmiałość i problemy w nawiązywaniu relacji międzyludzkich.
Poradnie psychologiczne „Co tam?” znajdują się w czterech lokalizacjach. Znajdziesz nas na warszawskim Bemowie, Targówku, Wilanowie, czy w Warszawie-Włochy.
We wszystkich naszych placówkach pracują specjaliści, którzy pomogą Ci przejść przez wszelkie problemy, które Cię dręczą, zmierzyć się z nimi i wyjść z tej walki zwycięsko. Specjalizujemy się w terapii krótko- i długoterminowej. Zajmujemy się terapią indywidualną, par, dzieci i młodzieży oraz psychoterapią rodzinną.
Poza wsparciem psychoterapeuty, w razie potrzeby możesz liczyć też na wsparcie psychologiczne – także w zakresie diagnozowania trudności szkolnych, a także na wsparcie lekarza psychiatry. Kompleksowa pomoc specjalistów jest w stanie pomóc Ci uporać się nawet z bardzo trudnymi sytuacjami.
Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !
Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie, lub sesje online.
Bemowo
Targówek +48 573 050 052
Wilanów +48 509 019 090
Włochy +48 509 946 600
Białołęka +48 690 231 531
Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Dodaj komentarz