Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Jak radzić sobie z samotnością w związku i po czym ją rozpoznać?

Coraz więcej osób zaczyna skarżyć się na samotność w związku – czują się niekochani, niezrozumiali i chociaż są razem, zachowują się i czują tak, jakby byli osobno. Skąd bierze się samotność w związku? Do czego prowadzi? Jak można sobie poradzić z samotnością w związku? Dowiedz się!

Data publikacji: 19.09.2020
Data aktualizacji: 08.08.2024
Czas czytania: 6
Jak radzić sobie z samotnością w związku i po czym ją rozpoznać?

Ludzie nie są przeznaczeni do życia w samotności. Ludzie są stworzeniami stadnymi i społecznymi. Mogą jednak doświadczać samotności w związku z innymi. Na każdym etapie życia potrzebują innych osób – najpierw swojej rodziny, później także przyjaciół i znajomych, w końcu ludzie wchodzą w związki i zakładają własne rodziny.

Wszystko po to, by walczyć z samotnością i nie iść przez życie samemu. Samotność jednak ma wiele różnych oblicz – nie zawsze oznacza, że człowiek fizycznie jest sam. Czasami można czuć się samotnym, nawet w związku – tuż obok drugiej osoby. Samotność w związku to smutne zjawisko. Niestety, ale dotyka ono ludzi coraz częściej.

Przyczyny samotności w związku

Przyczyny samotności w związku

– Czuję się niekochana w związku… – tak w dużej części zaczynają się zwierzenia i historie kobiet, które chociaż są z kimś, nie mogą sobie poradzić z ujmującym poczuciem samotności. Wielu z nich wydawało się, że gdy wejdą w związek – już nigdy nie będą musiały mierzyć się z samotnością, brakiem miłości czy zrozumienia. Rzeczywistość jednak okazała się zupełnie inna i znacznie bardziej bolesna.

Chociaż na samotność w związku statystycznie częściej skarżą się kobiety, nie znaczy, że mężczyźni tego zjawiska nie doświadczają. Doświadczają, tylko odbierają je inaczej i inaczej też próbują sobie z nim radzić. Wszystko dlatego, że nadal jeszcze w społeczeństwie silny jest mit, że mężczyźni nie rozmawiają o swoich emocjach i uczuciach – dlatego dużo trudniej jest im mówić o samotności w związku. Nie znaczy to jednak, że nie doświadczają tego zjawiska.

Skąd bierze się samotność w związku?

Skąd bierze się samotność w związku?

Istnieje wiele różnych przyczyn samotności w związku. Bardzo często może za nią odpowiadać rutyna, która wkradła się do życia ludzi. Szara rzeczywistość, rutyna dnia codziennego, powtarzalność rozmów, gestów i schematów zachowań – to bardzo częste zjawisko, które pojawia się zwłaszcza w związkach długoletnich.

Ludzie przestają ze sobą rozmawiać o rzeczach dla nich ważnych, przerzucają się tylko suchymi komunikatami „kup chleb”, „odbierz dziecko ze szkoły” – ludzie przestają ze sobą rozmawiać, nie prowadzą już dialogu. Zamykają się każde w swoim świecie, odgrodzeni obowiązkami i brakiem czasu.

Zobacz: Jak być szczęśliwym w związku.

Czasami za samotność w związku może odpowiadać też pogoń za pieniędzmi i praca po wiele godzin na dobę lub częste wyjazdy, rozjazdy i delegacje. Wtedy partnerzy bardzo często mogą obiecywać sobie, że zaczną mieć dla siebie znacznie więcej czasu, gdy tylko podniosą swój status materialny. To jednak bardzo często nie nadchodzi, bo potrzeby ciągle rosną i ciągle potrzebne są pieniądze. W ten sposób łatwo jest się odsunąć od partnera, nie mieć dla niego czasu i zacząć borykać się z samotnością.

Także zmiana sytuacji życiowej może prowadzić do samotności w związku. Często zdarza się tak, gdy na świat przychodzi dziecko. Młodzi rodzice nie potrafią sobie poradzić z nową sytuacją życiową, często są przemęczeni i nie bardzo wiedzą, co robić. Wtedy może dojść do sytuacji, w której mężczyzna „ucieka w pracę” lub matka – często nawet zupełnie nieświadomie – odsuwa się od partnera i skupia swoją uwagę wyłącznie na dziecku.

Samotności w związku mogą doświadczać też ludzie, którzy niekoniecznie dojrzeli do bycia w związku. Tacy, którzy nie zdają sobie jeszcze sprawy, że bycie z drugim człowiekiem wymaga też wyrzeczeń i sprawia, że ma się mniej czasu dla siebie. Jeśli ktoś w związku próbuje żyć tak, jakby nadal był singlem – w taki związek wkradnie się samotność. Partner będzie odgradzać się od drugiego, zacznie żyć w swoim świecie, do którego nie będzie chciał dopuścić swojej drugiej połówki.

Do czego prowadzi samotność w związku?

Samotność w związku to zjawisko przykre i wyniszczające. Najczęściej jest też poważnym sygnałem do jeszcze większych kłopotów. Poczucie osamotnienia i braku zrozumienia budzi frustracje, z czasem coraz większe i może doprowadzić do problemów z emocjami. Partnerzy, którzy czują się samotni w związku jeszcze bardziej się od siebie oddalają. Przestają już ze sobą rozmawiać, przekazują sobie jedynie suche komunikaty, by próbować podtrzymać fasadę, że wszystko w ich związku jest tak, jak powinno być.

To z kolei jest niezwykle stresujące, a długotrwały stres może bardzo poważnie odbić się na zdrowiu – zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Osoba, która czuje się samotna, zaczyna frustrować się coraz bardziej, może też obwiniać siebie za taki stan rzeczy, co może niekorzystnie odbić się na jej samoocenie.

Samotność w związku może doprowadzić także do rozstania – partnerzy nie rozmawiają ze sobą, nie czują już bliskości, a wszystko, co ich łączyło zniknęło lub przestało mieć dla nich znaczenie. Ostateczne rozstanie nie zawsze jest złym wyjściem – czasami trzeba po prostu iść naprzód i zamknąć za sobą dany rozdział w życiu. Wiele osób na tym etapie dochodzi do wniosku, że lepiej być samotnym naprawdę niż czuć się samotnym w związku.

Zobacz: Jak poradzić sobie z samotnością po rozstaniu.

Jak poradzić sobie z samotnością w związku?

Jak poradzić sobie z samotnością w związku?

Samotność w związku może pojawić się na każdym etapie – choć statystycznie najbardziej narażeni są na nią wieloletni partnerzy. Może pojawić się też w momencie, w którym w zgodnym – jak mogłoby się wydawać – małżeństwie pojawia się syndrom pustego gniazda, czyli sytuacja, w której dorosłe już dzieci opuszczają rodzinny dom. To dla wielu małżeństw prawdziwy sprawdzian – trzeba na nowo zorganizować sobie życie i na nowo nauczyć się żyć tylko we dwójkę. Nikt nie musi być jednak skazany na samotność w związku, bo można sobie z nią poradzić.

Wyjściem ostatecznym jest, oczywiście, rozstanie. Czasami trzeba się zastanowić nad tym, czy nie będzie to najlepsze wyjście z sytuacji – rozstanie, choć może jawić się jako porażka i koniec, może okazać się dopiero początkiem i pozwolić zmienić swoje życie na lepsze.

Jednak o każdy związek warto walczyć – samotność rzadko bierze się z winy jednej osoby, najczęściej odpowiadają za nią oboje partnerzy. To wyzwanie, któremu trzeba stawić czoła razem, bo tylko tam, ma się szansę wyjść zwycięsko z tego pojedynku.

Na początku zastanów się, jak wygląda obecnie Twój związek i porównaj go z tym, co było kiedyś. Spróbuj znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy i odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie – co się stało, że w związek wkradła się samotność? Zastanów się nad partnerem, ale też nad sobą – to bardzo ważne, by nie obarczać winą za ten stan rzeczy tylko drugiej połówki. Unikaj generalizacji i wyolbrzymiania. Trudno w takiej sytuacji o obiektywizm, ale postaraj się go zachować.

Nie obędzie się też bez szczerej rozmowy z partnerem. To może być ciężka rozmowa, ale nie warto jej unikać. Dobrze się do niej przygotuj, staraj się mówić rzeczowo i unikać oskarżeń.

Często trudno jest sobie z tym wszystkim poradzić samodzielnie. Wtedy najlepszym pomysłem będzie zgłoszenie się po fachową pomoc. Psychoterapia dla par to właśnie rozwiązanie dla osób, które w swoim związku czują się samotnie i chcą ten stan rzeczy zmienić, ale sami nie radzą sobie z tym najlepiej.

Podczas psychoterapii partnerzy będą mieli szansę na szczerą rozmowę i na otworzenie się przed sobą nawzajem. To właśnie podczas psychoterapii można nauczyć się zauważać swoje problemy i przepracowywać je. Wspólnie odnajdziecie też niewłaściwe mechanizmy i wzorce zachowań, które ranią was wzajemnie. A to pozwoli wam wypracować lepsze, zdrowsze wzorce, które umocnią wasz związek i pozwolą radzić sobie z problemami także w przyszłości.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test