Istnieje wiele rodzajów psychoterapii. Każda ma inne założenia, cele i metody ich osiągania. Jedną z bardziej efektywnych jest psychoterapia psychodynamiczna. Psychoterapia psychodynamiczna to jedna z najstarszych i najbardziej znanych form terapii psychologicznej, która opiera się na założeniach teorii psychodynamicznej, stworzonej przez Sigmunda Freuda. Teoria ta zakłada, że wiele problemów emocjonalnych, które doświadczają ludzie, ma swoje korzenie w nieświadomych procesach psychologicznych, takich jak konflikty wewnętrzne, traumy z dzieciństwa czy zaburzenia w relacjach interpersonalnych.
W ostatnich latach opublikowano wiele badań naukowych, które potwierdzają jej skuteczność, dlatego warto się dowiedzieć na czym polega terapia psychodynamiczna, jakie metody wykorzystuje i jak może nam skutecznie pomóc psychoterapia której korzenie wywodzą się z najstarszej psychoanalizy Zygmunta Freuda
SPIS TREŚCI:
Psychoterapia psychodynamiczna wywodzi się z psychoanalizy i stanowi jej połączenie z najnowszymi osiągnięciami psychiatrii. Dlaczego psychodynamiczna? Ponieważ polega na badaniu dynamizmów pacjenta – jego uczuć, myśli, reakcji werbalnych i niewerbalnych w relacjach z innymi.
Jednym z ważniejszych założeń tego podejścia jest refleksja nad nieświadomością. Psychika człowieka to nie tylko świadome i racjonalne reakcje i zachowania. Żeby zrozumieć co przeżywa pacjent trzeba zajrzeć głębiej – do podświadomych dążeń, nieuświadomionych konfliktów, pragnień i potrzeb. Jak dotrzeć aż tak głęboko? To rola specjalisty, który rozumie, że nieświadomość może się przejawiać w czynnościach omyłkowych, przejęzyczeniach albo marzeniach sennych i wie, jak tę wiedzę skutecznie wykorzystać.
Pacjent musi się czuć swobodnie: mówi o swoich trudnościach, kłopotach, o swoim przeżywaniu, uczuciach i myślach związanych z sytuacjami problemowymi. Cenzura w tym wypadku nie istnieje. Pacjent mówi, mówi i jeszcze raz mówi. Zawsze otwarcie i szczerze. Psychoterapeuta słucha. Robi to uważnie, próbuje zrozumieć na czym polega problem pacjenta, wychwycić konfliktowe obszary i w dalszej terapii nad nimi pracować.
W terapii psychodynamicznej ważna jest relacja, która się tworzy między pacjentem i terapeutą – jej analiza stanowi narzędzie zmiany.
Terapeuta i pacjent są współodpowiedzialni za kształt ich relacji, wspólnie też pracują nad wyłaniającymi się w czasie terapii problemami. Jednak to nie terapeuta narzuca kierunek ani nawet tempo wspólnego marszu. Podąża raczej za pacjentem i za wątkami, które on sam przed nim odkryje – za jego tokiem myślenia. Nie sugeruje, nie doradza. Chce jedynie poznać jego punkt widzenia i jego sposoby radzenia sobie z trudnościami. Krok po kroku idzie za pacjentem wydeptaną przez niego ścieżką, która prowadzi do wspólnej analizy jego przeżyć w kontekście całej życiowej historii oraz terapeutycznej relacji.
Analiza, jakiej wspólnie dokonują, jest dosyć obszerna – nie zawęża się do aktualnych życiowych przeżyć, ale obejmuje też relacje z przeszłości oraz relację terapeutyczną. Tak szerokie spojrzenie pozwala osiągnąć cel – dostrzec wewnętrzne relacje tworzone przez pacjenta, które przekładają się na relacje, jakie buduje w realnym świecie.
Każdy człowiek widzi i odczuwa różne wydarzenia w bardzo indywidualny sposób. Na jego spojrzenie zwykle nakładają się mechanizmy obronne, których on sam nie jest świadomy – mechanizmy, które chronią go przed dochodzeniem do świadomości zagrażających treści. Służą one obronie przed nieświadomymi pragnieniami seksualnymi, agresywnymi reakcjami, pomagają zachować poczucie własnej wartości w obliczu wstydu, zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Pozwalają poradzić sobie z nierozwiązanymi konfliktami, które dotyczą relacji z przeszłości albo aktualnych relacji z ludźmi, których kochamy.
Jak wiedzę tę wykorzystuje się w terapii psychodynamicznej? Dla terapeuty ważny jest subiektywny świat przeżyć pacjenta i właśnie tę sferę stara się poznać. Nie jest sędzią orzekającym winę w określonym konflikcie. Nie rozstrzyga nawet, jak było naprawdę, co się wydarzyło i dlaczego. Chce raczej zrozumieć, jak tę sytuację przeżywa pacjent, wejść w jego subiektywny świat, zobaczyć to, co się stało jego oczami, nawet jeśli są zamglone przez mechanizmy obronne.
Specjalista jest w stanie ocenić, czy terapia psychodynamiczna sprawdzi się u jego pacjenta. Na pierwszym etapie diagnozy ocenia, jaki poziom organizacji osobowości uwidacznia się u danego człowieka i jak człowiek funkcjonuje (poziom neurotyczny, wyższy czy niższy borderline, psychotyczny).
W terapii psychodynamicznej istotną rolę odgrywa jakość relacji terapeutycznej. Terapeuta tworzy bezpieczną i akceptującą atmosferę, która umożliwia pacjentowi wyrażenie swoich myśli i emocji, a także odkrycie własnej sfery wrażliwości i potrzeb. W relacji z terapeutą pacjent może doświadczyć wczesnych emocji i potrzeb, które pojawiły się w okresie dzieciństwa, co może pomóc w lepszym zrozumieniu własnego życiorysu i źródeł swoich trudności emocjonalnych.
Terapeuta pomaga pacjentowi zrozumieć, jakie mechanizmy obronne i sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami emocjonalnymi stosuje w swoim życiu, a także jakie wpływają na jego zachowanie i relacje z innymi ludźmi.
Kiedy najczęściej zalecany jest ten rodzaj terapii? Może ona pomóc w wielu wypadkach: przy zaburzeniach osobowości, zaburzeniach lękowych i depresyjnych, w kryzysach, trudnościach z utrzymywaniem stałych relacji i problemach z poczuciem własnej wartości. Może się okazać skutecznym narzędziem również w przypadku anoreksji, przy czym w momencie dużego wyniszczenia organizmu w pierwszej kolejności niezbędna jest hospitalizacja, a terapia psychodynamiczna może być stosowana po ustąpieniu zagrożenia życia. Również pacjenci psychotyczni mogą skorzystać z tego rodzaju terapii. Jest ona wtedy łączona z leczeniem szpitalnym i farmakologicznym i ma dla niego znaczenie wspierające.
A co z uzależnionymi? Muszą oni najpierw przejść terapię uzależnień i przynajmniej kilka miesięcy nie spożywać alkoholu. Po osiągnięciu tego celu terapia psychodynamiczna, czasem łączona z uczestniczeniem w grupach Anonimowych Alkoholików, może być również dla tych pacjentów skuteczną pomocą w radzeniu sobie z problemami, które mogłyby ich zaprowadzić z powrotem na ścieżkę niekontrolowanego picia.
Psychoterapia psychodynamiczna może być skuteczną formą terapii dla osób z różnymi zaburzeniami emocjonalnymi, takimi jak depresja, lęki, zaburzenia osobowości, problemy związkowe, traumy czy uzależnienia. Terapia ta może być również pomocna dla osób, które chcą lepiej zrozumieć swoje emocje, potrzeby i motywacje, a także poprawić swoje relacje interpersonalne. Istotne jest, aby terapia była prowadzona przez doświadczonego terapeutę psychodynamicznego, który będzie w stanie dostosować swoją metodę pracy do indywidualnych potrzeb i problemów pacjenta.
Psychoterapia psychodynamiczna jest uznawana za jedną z bardzo skutecznych nurtów psychoterapii, szczególnie w dłuższej perspektywie czasowej. Badania kliniczne potwierdzają, że terapia psychodynamiczna jest skuteczna w leczeniu różnych zaburzeń emocjonalnych, takich jak depresja, lęki, zaburzenia osobowości czy traumy. W porównaniu z terapiami krótkoterminowymi, psychoterapia psychodynamiczna może być bardziej skuteczna w długotrwałym zmniejszaniu objawów i poprawianiu jakości życia pacjentów. Istotne jest również to, że skupia się na głębszych przyczynach problemów emocjonalnych, dzięki czemu pacjenci mogą uzyskać trwałe zmiany w swoim życiu. Jednakże, skuteczność terapii zależy od wielu czynników, w tym od doświadczenia i umiejętności terapeuty, motywacji pacjenta oraz jakości relacji terapeutycznej.
Psychoterapia psychodynamiczna ma więc szerokie zastosowanie. Może przybrać formę krótkotrwałą, jeśli problem pacjenta ogranicza się do jednego problemu, przykładowo relacji z mężem czy z przyjacielem. Czasem jednak trwa wiele lat, szczególnie kiedy człowiek ma problemy w kilku dziedzinach życia. Jedno nie ulega wątpliwości – jest bardzo skuteczna, a korzyści jakie przynosi są długofalowe i oddziałują pozytywnie nawet wiele lat po zakończeniu terapii.
Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !
Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie, lub sesje online.
Bemowo
Targówek +48 573 050 052
Wilanów +48 509 019 090
Włochy +48 509 946 600
Białołęka +48 690 231 531
Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Dodaj komentarz