Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Jak przestać się stresować – co jest dobre na stres

Stres to pojęcie, które jak żadne inne zdobyło popularność w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Coraz więcej osób jest zestresowanych, coraz więcej mówi się o stresie. Bywa też, że stres jest rozumiany jako coś, co dotyczy ludzi sukcesu. W tym ujęciu wiele osób uważa, że bycie zestresowanym to wręcz ich obowiązek. Wcale tak jednak nie jest.

Stres w małej ilości może być dobry i motywujący. Jednak w większej ilości bywa naprawdę zabójczy. Dlatego nie można doprowadzać do sytuacji, w której stres zaczyna rządzić życiem. A jak sobie z nim radzić? Jak przestać się stresować? Czytaj dalej!

Data publikacji: 13.03.2022
Data aktualizacji: 06.10.2023
Czas czytania: 6
Jak przestać się stresować - co jest dobre na stres

Czym jest stres?

Czym jest stres?

Stres to pojęcie, które znane jest chyba każdemu człowiekowi. Stres jest bowiem nieodłączną częścią życia. Do tego stopnia, że bywa nazywany solą życia. Co to oznacza? Porównanie to jest naprawdę bardzo adekwatne. W końcu sól w małych ilościach jest doskonała do potraw, jednak w większej ilości potrafi zupełnie zniszczyć smak potraw i uczynić je zupełnie niejadalnymi. Ze stresem jest dokładnie tak samo.

W małych ilościach stres dodaje smaku życiu – motywuje, zmusza do bardziej wytężonego działania, daje więcej energii i pozwala poradzić sobie z wieloma problemami, które stawia przed Tobą codzienność. Jednak w dużych ilościach jest w stanie uczynić naprawdę wiele szkód w organizmie. Może się odbić negatywnie na zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Stres jest w stanie spowodować naprawdę wiele złego – doprowadzić Cię do problemów z sercem, problemów z nadciśnieniem, bólów głowy czy brzucha. Przyprawić Cię o ból klatki piersiowej, sprawić, że przestaniesz panować nad własnymi emocjami, będziesz miał mniejszą tolerancję na bodźce, koszmary senne i inne problemy ze snem. Nadmiar stresu może w końcu doprowadzić do rozwoju różnego rodzaju zaburzeń psychicznych – w tym zaburzeń odżywiania, zaburzeń lękowych, zaburzeń depresyjnych i samej depresji. Ze stresem naprawdę nie ma żartów. I choć nie jesteś w stanie go całkowicie wyeliminować ze swojego życia, to możesz nauczyć się z nim walczyć.

Zastanawiałeś się czasami jak to jest, że niektórzy ludzie stresują się wszystkim i w każdych okolicznościach? Czy znasz kogoś, kogo łatwo zestresować? A może sam jesteś taką osobą? Są też ludzie, które zawsze wyglądają na opanowane, nie tracą czasu na zamartwianie się i krok po kroku, w sposób spokojny i pragmatyczny rozwiązują swoje problemy. To zupełnie normalne. W końcu każdy człowiek ma zupełnie inną odporność na stres. Każdy człowiek też ma swój własny bagaż doświadczeń, każdy człowiek też inaczej reaguje na różnorodne bodźce. Jednak wcale nie znaczy to, że ze stresem nie można sobie poradzić. Nawet jeśli bardzo mocno reagujesz w sytuacjach stresowych i bardzo wiele kwestii Cię stresuje, możesz nauczyć sobie z tym radzić.

Pamiętaj też, że stres jest czymś zupełnie naturalnym. To jest najzupełniej normalna i naturalna reakcja organizmu na różne sytuacje – bodźce, które pobudzają i zmuszają do bardziej wytężonego działania. Dlatego nie bój się stresu jako takiego. Nie uda Ci się go wyeliminować go całkiem. A w dodatku w małych ilościach jest naprawdę bardzo pożyteczny. Twoim przodkom mógł wielokrotnie uratować życie, zmuszając ich do działania, które miały na celu uniknięcie zagrożenia. Jednak warto nauczyć się, jak sobie radzić ze stresem – wszystko dla swojego własnego dobra.

Jak przestać się stresować?

Jak przestać się stresować?

W dzisiejszych czasach jest pewna tendencja do uważania, że stres to coś niezbędnego. Stres uważany bywa za swoisty atrybut ludzi sukcesu. W końcu ten, kto się stresuje ma poważne problemy. A jeśli ma poważne problemy to jest ważny. W pracy stresują się tylko ludzie sukcesu, prawda? Właśnie nieprawda. Stres może dotknąć każdego, niezależnie od okoliczności. Stres może też wyrządzić naprawdę wiele szkód. Dlatego nie warto uważać, że tylko osoba permanentnie zestresowana jest w stanie odnieść sukces. Prawda jest zupełnie inna – w końcu sukces ma szansę osiągnąć ten, kto ma siłę, by na niego pracować. A żeby mieć siłę nie można być permanentnie zestresowanym. A jak przestać się stresować?

Możesz się spotkać z wieloma osobami, które mówią „nie przejmuj się” czy „nie stresuj się” jako doskonałą radą i remedium na cały stres. Jednak – jak w tego typu przypadkach bywa – taka rada nie przynosi zbyt wiele korzyści. Jest zdecydowanie zbyt ogólna i może tylko doprowadzić do zwiększenia natężenia irytacji i jeszcze większego stresu. A przecież są sposoby na to, by przestać się stresować. A nawet jeśli nie przestać – to stresować się dużo mniej. Jak można to osiągnąć?

Akceptacja

Pierwszy krok to akceptacja. I jak to bywa z pierwszymi krokami, także w tym wypadku jest to ten najtrudniejszy z kroków. Jednak musisz zaakceptować to, że w Twoim życiu stres będzie obecny i nie uda Ci się wyeliminować go całkowicie. Pamiętaj: stres jest solą życia. A sól to coś, co nadaje smaku i sprawia, że wszystko jest bardziej intensywne.

Zaakceptuj to, że w Twoim życiu pojawią się sytuacje stresowe. Zaakceptuj to, że nie unikniesz w życiu problemów, porażek i upadków. Zaakceptuj to, że będziesz się stresował. Akceptacja jest pierwszym krokiem do życia w zgodzie z sobą. Jeśli będziesz próbował za wszelką cenę unikać problemów i stresu, będziesz paradoksalnie stresować się jeszcze bardziej – bo będziesz tak skupiony na tym, że zabraknie w Twoim życiu miejsca na wszystkie inne kwestie. Życie nie jest idealne, nie będziesz we wszystkim perfekcyjny i wcale nie musisz być – im szybciej to zrozumiesz i zaakceptujesz, tym lepiej dla Ciebie.

Pozytywne myśli

Sztuka pozytywnego myślenia to sztuka, o której powiedziano naprawdę wiele. Niestety, to powoduje też prawdziwy zalew informacji i czasami trudno wyłuskać z tego wszystkiego to, co wartościowe. Pamiętaj jednak: pozytywne myślenie nie jest myśleniem magicznym. Wszystkie Twoje życzenia nie spełnią się tylko dlatego, że tego bardzo chcesz. Twoje problemy nie rozwiążą się, bo myślisz o tym, że zniknęły. W ogóle nie na tym polega sztuka pozytywnego myślenia. Nie daj sobie wmówić, że istnieje jakaś magia, jakaś swoista droga na skróty, która pozwoli Ci na rozwiązanie Twoich problemów. To Ty jesteś osobą, która może rozwiązać Twoje własne problemy i nie ma tu żadnej magicznej drogi na skróty.

Jednak pozytywne myślenie może Ci bardzo pomóc. W końcu odbiór tej samej sytuacji u wielu osób może być zupełnie inny, bo przypisują im inną interpretację i zupełnie inaczej o niej myślą. Staraj się znaleźć coś pozytywnego we wszystkim, co Cię otacza. Nie nastrajaj się od razu negatywnie, nie myśl katastroficznie, nie generalizuj i nie wyolbrzymiaj. Odpowiednie podejście jest w stanie naprawdę wiele zmienić. Dzięki pozytywnemu myśleniu będziesz mógł podejść do rozwiązywania dręczących Cię problemów ze świeżą głową i możesz zauważyć rozwiązania, których w innych okolicznościach nie dostrzegłbyś w ogóle.

Empatia

Każdy człowiek ma w życiu problemy. Każdy może mieć gorszy dzień i zareagować nieadekwatnie do sytuacji. Każdy człowiek popełnia błędy i ma do nich prawo. Im szybciej to zrozumiesz, tym łatwiej będzie Ci w rozmaitych kontaktach międzyludzkich. Wykazuj się empatią i zrozumieniem. Nie zakładaj, że wszyscy wokół Ciebie chcą źle i mają złą wolę. Słuchaj tego, co mają do powiedzenia Twoi najbliżsi i zrozum, że każdy ma swój własny bagaż doświadczeń i problemów.

Empatia pozwoli Ci wczuć się w rolę innego człowieka i głębiej go zrozumieć. A to zrozumienie jest bardzo ważne – w ten sposób łatwiej Ci będzie pojąć dlaczego dana osoba zachowała się w określony sposób, łatwiej Ci będzie też wybaczyć. A to klucz do tego, by ograniczyć stres w życiu. To klucz także do poprawienia stosunków z innymi ludźmi – a to również może Cię finalnie doprowadzić do znaczącego obniżenia poziomu stresu w organizmie.

Rozwiązywanie konfliktów

Każdy od czasu do czasu popada z kimś w konflikt. W końcu to nieodłączna część życia i kontaktów społecznych. Same konflikty mogą być też jednak źródłem stresu i to bardzo dużego. Dlatego kluczem do sukcesu jest nauka rozwiązywania konfliktów w sposób zdrowy i właściwy.

Tak, to jest trudne. Jednak jeśli są chęci, pojawią się też możliwości. Czasami rozwiązanie konfliktu jest na tyle trudne, a sam konflikt na tyle skomplikowany, że warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Tutaj pomocą może służyć mediator, dużą pomocą może okazać się też psychoterapia rodzinna, by naprawić stosunki w obrębie danej rodziny. Warto jednak rozwiązywać swoje konflikty. Czasami okazać się może, że kluczem do lepszego życia będzie zamknięcie pewnych drzwi i pójście dalej – to wszystko bywa trudne i bolesne, ale zamknięcie przeszłości, często bardzo trudnej, bywa jedynym wyjściem, które pozwoli Ci na nowo cieszyć się życiem i zredukować stres w swoim otoczeniu.

Źródła wsparcia

Człowiek jest istotą społeczną. To bardzo ważne, by w swoim otoczeniu mieć ludzi, na których można liczyć. Rodzina i przyjaciele są w stanie zbudować naprawdę silny system wsparcia. A jeśli można z kimś podzielić się swoim problemem, łatwiej jest go dźwigać na własnych barkach. Dlatego nie odwracaj się od ludzi, nie izoluj się i nie zakładaj, że sam musisz poradzić sobie ze wszystkimi swoimi problemami. W Twoim otoczeniu są ludzie, którzy Ci chętnie pomogą, jeśli tylko dostaną taką szansę. Nie odtrącaj wyciągniętej dłoni.

Choć ludzie z Twojego otoczenia potrafią dać gigantyczne wsparcie, czasami może okazać się to zbyt mało. Jeśli dręczy Cię problem, którego nie jesteś w stanie rozwiązać sam, jeśli czujesz, że samo wsparcie najbliższych – choć bardzo ważne – nie wystarczy, nie bój się poszukać pomocy profesjonalisty. Wizyta u psychologa lub podjęcie psychoterapii są w stanie naprawdę bardzo pomóc – także jeśli chodzi o redukowanie stresu w Twoim organizmie.

Porażka to nie koniec świata!

Wiele osób boi się porażki. Wiele osób boi się nie być perfekcyjnymi. A pogoń za perfekcjonizmem nie dość, że jest niezwykle stresująca, to jeszcze w dodatku jest z góry skazana na niepowodzenie. Nigdy nie będziesz osobą perfekcyjną, nikt nigdy nie będzie perfekcyjny. Zawsze coś można zrobić lepiej, szybciej, wydajniej, ładniej, po prostu inaczej. Zawsze jest coś, co można poprawić, zawsze jest jakiś wyższy pułap, do którego można sięgnąć.

To wszystko prawda. To wszystko też niezwykle stresujące. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, że nie musisz być perfekcyjny i masz prawo popełniać błędy. Masz też prawo się mylić czy odnosić porażki. I wcale nie znaczy to, że jesteś bezwartościowy czy niegodny zainteresowania innych ludzi. Każdy jest tego godzien. Niektórym z trudem przychodzi kochanie samych siebie. To dla wielu trudna i wymagająca sztuka. A jednak każdy ją może opanować. Naucz się kochać siebie. Naucz się rozumieć siebie i wybaczać samemu sobie. Jeśli jesteś w stanie wybaczać potknięcia innym, dlaczego nie jesteś w stanie wybaczać samemu sobie? Człowiek jest często swoim własnym najgorszym krytykiem. Z nadmiernym krytycyzmem należy jednak walczyć. Sztuka odpuszczania też pomoże Ci zredukować poziom stresu.

Jak zwiększyć odporność na stres?

Jak zwiększyć odporność na stres?

Każdy człowiek ma swój własny poziom odporności na stres. Niektórzy w tych samych okolicznościach stresują się bardziej, inni mniej, a jeszcze inni wcale. Nie znaczy to jednak, że jeśli należysz do grona osób, które wszystkim się bardzo przejmują i niezwykle szybko stresują rzeczami, nie możesz tego stanu zmienić. Zwiększenie odporności na stres wcale nie jest łatwe i nie przyjdzie Ci z dnia na dzień. Nie wystarczy powiedzieć „nie przejmuję się”, by faktycznie przestać się przejmować. Jednak odporność na stres naprawdę można zwiększyć. A pomóc w tym bardzo mogą proste zmiany, które zaprowadzisz w swoim życiu. Co możesz dla siebie zrobić?

Sztuka wypoczynku

Współcześni ludzie mają tendencje do zapominania czym jest tak naprawdę odpoczynek i jaką funkcję pełni. Odpoczynek utożsamiany bywa z lenistwem, a lenistwo z definicji jest czymś złym, niewłaściwym i czymś, co należy zwalczać. Dlatego całkiem sporo osób odmawia sobie prawa do wypoczynku, a w końcu zapomina czym wypoczynek tak naprawdę jest. A to otwiera wiele negatywnych dróg – w tym znacząco przyczynia się do obniżenia odporności na stres.

Każdy człowiek potrzebuje w życiu odpoczynku. Nie daj sobie wmówić, że to coś złego lub niewłaściwego – wcale tak nie jest. Znajdź czas tylko dla siebie, wygospodaruj sobie chwile, które spędzisz na własnych przyjemnościach. To wcale nie musi być nic wielkiego. W końcu nie możesz odpoczywać tylko od święta – na przykład podczas wakacji. Prawdziwą sztuką jest wypoczywanie również na co dzień, znalezienie tych kilku chwil dla siebie w natłoku codzienności. Wyrobienie sobie takich swoistych rytuałów związanych z wypoczynkiem pozwoli Ci nie tylko zredukować poziom stresu w organizmie, ale też nabyć większej odporności na stres. Rzeczy są po prostu o wiele łatwiejsze do udźwignięcia, gdy jesteś wypoczęty.

Dobre nawyki

Wyrób w sobie dobre nawyki. Nie zaczynaj dnia od narzekania. Zacznij od kilku ćwiczeń fizycznych, spaceru z psem lub chociaż zdrowego śniadania. To, co jesz i to, jaki tryb życia prowadzisz ma na Ciebie ogromny wpływ. Dlatego zadbaj o siebie – o to, jak się odżywiasz i o odpowiednia dawkę ruchu.

Na początku może Ci być trudno. Zwłaszcza jeśli będzie to oznaczać całkowitą zmianę trybu życia. Pamiętaj jednak, że ponownie – metoda małych kroków jest tutaj najlepsza. Pomoże Ci ona utrwalić dobre nawyki i sprawi, że zostaną one z Tobą na dłużej.

Lepszy sen

Sen to zdrowie – to truizm, ale nadal jeszcze wiele osób o tym zapomina. Zadbaj o odpowiednia ilość snu. Zadbaj też o jakość snu. Bo chociaż człowiek jest już tak skonstruowany, że spać może zawsze i w każdych okolicznościach to jednak o wiele lepiej spać w komfortowych warunkach.

Nie objadaj się przed snem, dobrze wywietrz pomieszczenie, zadbaj też o odpowiednią temperaturę. Postaraj się ograniczyć korzystanie ze smartfonu, komputera czy oglądanie telewizji tuż przed snem. Postaraj się odstresować – możesz tuż przed snem wziąć gorącą kąpiel zamiast szybkiego prysznica, możesz zapalić aromatyczne świece lub po prostu napić się gorącego mleka. Postaraj się uwolnić od złych myśli. Mogą Ci w tym pomóc ćwiczenia fizyczne lub techniki relaksacyjne – znajdź coś odpowiedniego dla siebie, ale postaraj się nie wchodzić do łóżka zestresowanym, z głową pełną czarnych, galopujących myśli. Im lepiej będziesz spać, tym więcej będziesz miał sił, by mierzyć się z problemami dnia codziennego. Jeśli będziesz wyspany, będziesz miał też większą odporność psychiczną, co sprawi, że łatwiej Ci będzie radzić sobie z czynnikami stresogennymi, które napotkasz w ciągu dnia.

Poczucie humoru

Poczucie humoru jest naprawdę bardzo ważne. Nie chodzi o to, by wszystko lekceważyć i do wszystkiego podchodzić lekko. Jednak poczucie humoru może być dla Ciebie ogromną pomocą. Jeśli nie będziesz wszystkiego brał na sto procent poważnie, jeśli nie będziesz wszystkiego do siebie i będziesz potrafił się wykazać poczuciem humoru w codziennych sytuacjach – mniej rzeczy będzie Cię w stanie zranić.

Poczucie humoru naprawdę może stać się Twoją ochroną przed nadmiernym stresem i pomóc Ci zwiększyć odporność na stres, co sprawi z kolei, że lepiej będziesz sobie radził z problemami. W końcu śmiech to zdrowie.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Czujesz że problem stresu dotyczy Ciebie lub kogoś ci bliskiego ? Czujesz że to problem bez wyjścia ?

Czujesz że problem stresu dotyczy Ciebie lub kogoś ci bliskiego ? Czujesz że to problem bez wyjścia ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 573 050 052

Możesz również umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 5 placówek w Warszawie,  lub sesję online.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test