Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Jak zmienić swoje życie na lepsze? Kroki, które warto podjąć

Życie układa się naprawdę różnie. Nie zawsze otrzymujesz to, co chcesz. Jeśli jednak Twoje życie Cię w pełni satysfakcjonuje, to nawet jeśli nie wygląda tak, jak myślałeś, że będzie wyglądać – wszystko w porządku. Często bywa jednak tak, że Twoje życie mogłoby wyglądać lepiej. Często zastanawiasz się i dochodzisz do wniosku, że mógłbyś coś poprawić, mógłbyś poprawić komfort życia. W takim razie może nadszedł właśnie czas na zmiany.

Jak zmienić swoje życie na lepsze? Nie ma na to jednego, sprawdzonego przepisu. Nadal jednak możesz coś dla siebie zrobić. Co? Poniżej znajdziesz wskazówki, które mogą Cię naprowadzić. Przeczytaj!

Data publikacji: 04.06.2022
Data aktualizacji: 01.10.2024
Czas czytania: 8 min.
Jak zmienić swoje życie na lepsze? Kroki, które warto podjąć

Zanim zaczniesz zmieniać swoje życie – przygotowanie

Zanim zaczniesz zmieniać swoje życie – przygotowanie

Czujesz, że to jest dokładnie ta chwila, dokładnie ten moment. Chcesz zmienić swoje życie. Czujesz zryw motywacji, czujesz chęć i energię do działania. Jednak jeśli nie masz odpowiednich narzędzi, jeśli nie przygotujesz się do tego, możesz zacząć działać chaotycznie. A chaotyczne działania mogą doprowadzić do nieprzewidzianych skutków.

Dlatego do zmian w życiu warto podejść w sposób bardzo świadomy. Warto się do nich przygotować. W końcu jak chcesz przemeblować pokój czy wyremontować mieszkanie – nie działasz na oślep, bez pomysłu i wiedzy na temat tego, co tak naprawdę chcesz zrobić.

Ze zmianami w życiu też jest podobnie. Żeby coś zmienić, żeby wprowadzić prawdziwe, realne i trwałe zmiany, trzeba się najpierw do tego przygotować. Podejść do tematu rozsądnie i metodycznie. W końcu tylko tak można wprowadzić w swoim życiu długofalowe zmiany na lepsze. A co możesz zrobić?

Inspiracja i motywacja

Przede wszystkim poszukaj motywacji i inspiracji. To da Ci energię do działania i określi kierunek, w którym się udasz. Inspiracji i motywacji do działania można szukać tak naprawdę wszędzie. Inspiruj się książkami, filmami i motywami obecnymi w popkulturze.

Rozmawiaj też z przyjaciółmi i innymi, ciekawymi ludźmi. Nie bój się pytać czy działać tak, by znaleźć swoją motywację i inspirację. Ludzie potrafią zainspirować się naprawdę mnóstwem rzeczy. Rozglądaj się wokół siebie, rozmawiaj, sprawdzaj, zaspokajaj swoją ciekawość i kieruj się w stronę, która najbardziej Cię pociąga.

Jeśli znajdziesz odpowiednią inspirację i motywację do działania, będzie Ci łatwiej wprowadzać przemyślane zmiany w Twoim życiu. Dlatego nie lekceważ tego kroku. Sam możesz być zadziwiony wnioskami, do których dojdziesz i motywacjami czy inspiracjami, które odnajdziesz. Jeśli nawet nie wiesz, jak zmienić życie i w jaką stronę warto się udać, jeśli znajdziesz odpowiednią inspirację – taką, która przemówi do Ciebie i okaże się dla Ciebie czymś dobrym, uda Ci się zacząć pracę nad lepszym, bardziej komfortowym życiem.

Ocena dotychczasowego życia

To też bardzo ważna część wprowadzania zmian w swoim życiu. Żeby zacząć zmieniać swoje życie, warto najpierw się zastanowić nad tym doczesnym. Postaraj się podejść do wszystkiego w sposób realistyczny. Możesz też podejść do tego w sposób zorganizowany, wtedy będziesz miał okazję zastanowić się nad wszystkim starannie i dokonać właściwej oceny własnego życia. Jak możesz to zrobić?

Spisz na kartce wszystkie istotne, ogólne aspekty życia:

  • Rodzina – jakie są Twoje stosunki z rodziną? Spotykasz się z nimi dostatecznie często? Czy wasze kontakty są dobre i sprawiają wam radość? Spędzacie ze sobą czas w sposób wartościowy?

  • Życie towarzyskie – czy czujesz się samotny? Masz przyjaciół, osoby, na których możesz polegać? A może czujesz, że Twój krąg znajomych jest zbyt mały lub zauważasz, że związki z ludźmi w Twoim otoczeniu nie są najlepsze?

  • Emocje – czy w ogóle zajmujesz się swoimi emocjami? Jesteś zestresowany? Często jesteś zły, smutny czy nie potrafisz zapanować nad swoimi emocjami? A może dbasz o higienę psychiczną i potrafisz sobie radzić w nawet najbardziej stresujących sytuacjach?

  • Zdrowie – badasz się regularnie? Czy coś Cię boli? Czy jesteś wyspany? Śpisz dobrze w nocy? W jaki sposób dbasz o swój organizm?

  • Duchowość – to nie tylko pytania dotyczące religii i religijności. To też pytania dotyczące własnego systemu wartości, moralności czy światopoglądu. Być może w tej sferze jest coś, co chciałbyś zmienić. Być może też czujesz się dobrze z samym sobą pod tym względem. Zastanowienie się nad tym jest bardzo istotną częścią procesu.

  • Kariera – w pracy spędza się sporą część swojego życia. Czy lubisz swoją pracę? Czy czujesz, że się w niej spełniasz, chodzisz do pracy z radością i czy czujesz, że jesteś w niej odpowiednio docenianą osobą? A może Twoja praca sprawia, że codziennie z niechęcią do niej chodzić, jesteś przepracowany i czujesz, że pracujesz poniżej swoich kompetencji?

  • Rozwój osobisty – bez wątpienia praca jest bardzo ważna. Nie jest jednak najważniejsza i nie można żyć wyłącznie pracą. Czy masz swoją pasję? Czy możesz poświęcać jej dość czasu? A może właśnie jesteś na etapie poszukiwania własnej pasji?

  • Finanse – jak wygląda Twoja sytuacja finansowa? W końcu pieniądze też są bardzo istotne i nie można ich lekceważyć. Czy jesteś zadowolony ze swoich finansów? A może szukasz dodatkowych możliwości na zarobek? Czy masz pomysł jak to zrobić? Jaki?

  • Życie miłosne – czy jesteś w związku? Czy Twoja sytuacja miłosna Cię satysfakcjonuje – niezależnie od tego czy kogoś masz czy nie? Jeśli jesteś w związku – czy jest coś, co chciałbyś zmienić w jego obrębie? Czy coś nie działa tak, jak powinno? Jeśli nie jesteś w związku – czy chcesz to zmienić? Czy może dobrze Ci tak, jak jest?

To wszystko bardzo ogólne aspekty życia. Jednak nie można stwierdzić, że nie są one istotne. Wszystko to jest bardzo ważne. Nie musisz od razu zmieniać wszystkiego w swoim życiu. Być może uważasz, że zmiany wymaga kilka aspektów Twojego życia. W porządku. Jednak zastanów się, czy warto zacząć zmieniać od razu wszystko naraz. Być może lepszym pomysłem okaże się zmiana metodą małych kroków. Właśnie wtedy będziesz mógł skupić się na jednym aspekcie życia i zacząć go zmieniać. Czasami z tego naturalnie wynikną też zmiany w innych aspektach życia – w końcu życie jest bardzo złożone, a różnorodne jego aspekty są ze sobą połączone na różnych poziomach.

Kontakt z samym sobą

Warto jest być świadomym samego siebie. A tym przecież jest kontakt z samym sobą. Zastanów się nad sobą, nad tym, co Cię dotyczy, nad rzeczywistością, która Cię otacza i którą też sam przecież w pewnym aspekcie kreujesz. Przemyśl swoje priorytety. Zastanów się na czym Ci najbardziej zależy i dlaczego. Być może okaże się, że wyniki takiego zastanowienia się nad sobą, porozumienia z samym sobą – to wszystko może dać Ci zaskakujące wyniki.

A jak nawiązać kontakt z samym sobą? Tutaj każdy człowiek ma swój własny sposób. Jeśli jeszcze nic takiego sobie nie wypracowałeś, spróbuj to zrobić właśnie teraz. Są ludzie, którzy w takich okolicznościach medytują, wychodzą na długie spacery do lasu czy na plażę, biegają lub po prostu zaszywają się gdzieś w samotności i spokojnie się nad sobą zastanawiają.

Wizja idealnego życia

To też bardzo ważne. Gdy już zastanowisz się nad życiem teraźniejszym, pomyśl też o tym, jak wyglądałoby Twoje idealne życie. Pomyśl o tym, co by było, gdybyś we wszystkich aspektach swojego życia był w stanie osiągnąć szczyt i nic nie stałoby Ci na drodze. Jak wtedy wyglądałoby Twoje życie? Od czego byś zaczął i dlaczego?

To bardzo ważne. W końcu dzięki temu będziesz mógł określić co i w jaki sposób chcesz tak naprawdę zmienić, bo uważasz, że to pomoże Ci w osiągnięciu sukcesu w życiu – niezależnie od tego, jakie aspekty życia tak naprawdę według Ciebie wymagają zmiany i dlaczego.

Jak zmienić swoje życie?

Wiele osób chciałoby wiedzieć, jak zmienić swoje życie tak, by być szczęśliwym. Niestety, żadna uniwersalna recepta na szczęście wcale nie istnieje. Takie zmiany w życiu to proces długi, a także taki, który zajmuje mnóstwo sił i energii. Jeśli jednak pokierujesz dobrze tymi zmianami, obierzesz właściwy kierunek – uda Ci się osiągnąć sukces.

Nie możesz się jednak poddawać. Nawet jeśli widzisz mały progres i Cię to zniechęca. Wtedy pomyśl o tym tak – mały progres nadal jest progresem. Być może nie rozwijasz się i nie wprowadzasz zmian w takim tempie, w jakim byś chciał i w jakim zakładałeś, że zmiany będą się dokonywać. Najważniejsze jednak to się nie poddawać. Drobne zmiany w końcu zmienią się w dużą zmianę. A co możesz zrobić, by zacząć się zmieniać?

Zdrowie

To zdecydowanie najważniejszy aspekt życia. Jeśli człowiek jest zdrowy, może tak naprawdę wszystko. A jeśli jest inaczej – warto położyć duży nacisk na właśnie zdrowie. Odpowiednia dieta, ruch, badania kontrolne, rozwiązanie problemów zdrowotnych czy uczynienie ich przynajmniej mniej dokuczliwymi – zadbaj o swoje zdrowie w każdy możliwy sposób.

Nie musisz od razu przechodzić na dietę wegańską czy zacząć wyczynowo uprawiać sport. Wystarczy ograniczenie mięsa, porzucenie fast-foodów czy choćby chodzenie do pracy dłuższą trasą, wybranie roweru zamiast autobusu. Zmiany zaczną pojawiać się same. A gdy już je zauważysz, będzie Ci o wiele łatwiej trzymać się nowego, zdrowszego trybu życia.

Rozwój umiejętności

Zawsze chciałeś się czegoś nauczyć? Może to być nauka nowego języka, wzięcie udziału w kursie szycia, nauka szydełkowania w domu, kurs rysunku czy malarstwa. Jeśli chcesz się czegoś nauczyć i czujesz, że pomogłoby Ci to w życiu i sprawiło radość, zrób to. Możesz zacząć od nauki w domu – znajdziesz podręczniki czy poradniki jak wykonać odpowiednią rzecz w Internecie.

Możesz też po prostu zapisać się na kurs – także online. Coraz więcej miejsc proponuje kursy właśnie w takiej formie, by wyjść naprzeciw klientom, którzy nie mogą sobie pozwolić na udział w kursie w formie stacjonarnej.

Rozwój na polu zawodowym

Twoja kariera jest ważna i ma znaczenie. Znajdź pole, na którym możesz się rozwijać. Może to być nabycie nowej umiejętności, starania o awans. Może to być też całkowite przebranżowienie i rozpoczęcie nowej pracy, jeśli nowa Cię nie satysfakcjonuje i czujesz, że nie jesteś w stanie w niej rozwinąć skrzydeł.

Rozwój na polu zawodowym to też nawiązywanie kontaktów, branie udziału w konferencjach czy szkoleniach. To wszystko, co przybliża Cię do wymarzonego pułapu życia. Taki rozwój może też bardzo pozytywnie wpłynąć na Twoje finanse – jeśli otrzymasz podwyżkę, awansujesz i będzie wiązać się z tym wyższa pensja lub po prostu znajdziesz lepsze dla siebie i lepiej płatne miejsce pracy. Nie bój się zmian. Nie musisz ich przecież wprowadzać od razu rzucając się na głęboką wodę. Wybadaj swoje możliwości i rozpocznij proces przemiany tak, jak uważasz to za najlepsze dla siebie.

Określone cele

Jeśli określisz cele, do których dążysz, będzie Ci łatwiej je osiągnąć. Nie będziesz działać chaotycznie w sposób niezorganizowany. To przepis na to, by stracić czas i energię, a i tak nie uzyskać satysfakcjonujących Cię wyników. Nie marnuj więc swoich zasobów, działaj w najlepszy, zorganizowany sposób.

Najlepsze cele to tak zwane cele SMART. Co to oznacza? Jest to skrót, który pozwoli Ci na precyzyjne określenie Twoich celów tak, by były wykonalne. Cele SMART to cele:

  • Skonkretyzowane (Specific) – Twój cel musi być konkretny. Musi być tak przedstawiony, by był łatwy do zrozumienia i nie pozostawiał pola do interpretacji

  • Mierzalne (Measurable) – cel musi być mierzalny. Oznacza to, że musisz być w stanie określić postęp w jego realizacji

  • Osiągalne (Achievable) – Twój cel musi być możliwy do osiągnięcia. Nie uda Ci się schudnąć czterdziestu kilogramów w miesiąc czy nauczyć się języka obcego na komunikatywnym poziomie w dwa tygodnie. Dlatego cel, który przed Tobą stanie, musi być możliwy do osiągnięcia. Inaczej bardzo szybko się zniechęcisz do działania.

  • Istotne (Relevant) – cel musi być istotny, musi mieć znaczenie. Jeśli cel sam w sobie nie przedstawia dla Ciebie wartości, nie będzie Ci się chciało do niego dążyć i szybko stracisz motywację do działania.

  • Osiągalne w czasie (Time-bound) – wyznaczenie ram czasowych ma znaczenie. Wtedy będziesz mógł oceniać postęp wykonania zadania, a narzucenie sobie czasu na realizację celu pozwoli Ci się na nim skupić i nie odkładać wszystkiego ciągle „na jutro”.

Tak określone cele są bardzo istotne. Pamiętaj, jeśli dążysz do czegoś naprawdę dużego, warto zacząć od celu mniejszego, który krok po kroku doprowadzi Cię do realizacji tego, co sobie z góry założyłeś. Metoda małych kroków działa w tym przypadku zdecydowanie najlepiej. Motywuje bowiem do dalszego działania, gdy już uda Ci się osiągnąć pewien etap i zauważysz pozytywne zmiany w dążeniu do realizacji do celu w swoim życiu.

Organizacja czasu

Organizacja czasu też ma duże znaczenie. W końcu tak łatwo się rozproszyć. Zwłaszcza współcześnie, gdy jesteś praktycznie otoczony złodziejami czasu. Komputer, Internet, telewizja, smartfon, gry, media społecznościowe – to wszystko same w sobie nie jest niczym złym. W końcu rozwój technologii sam w sobie i tworzenie kolejnych platform do poznawania ludzi czy spędzania przyjemnie czasu nie jest czymś złym.

Jednak może Cię bardzo rozpraszać i zabierać Twój cenny czas. W ten sposób możesz, nawet tego nie zauważając, oddalać się od swojego wymarzonego celu. Tutaj na pomoc przychodzi odpowiednia organizacja czasu.

Narzuć sobie pewną dyscyplinę i się jej trzymaj. Wyrobienie w sobie zdrowych nawyków i nie łamanie wewnętrznie narzuconej dyscypliny może być trudne. Jednak po kilku tygodniach wszystko wejdzie Ci w krew i będzie Ci łatwiej robić rzeczy, do których na początku musiałeś się bardzo mocno przekonywać.

Organizacja przestrzeni

Organizacja przestrzeni w odpowiedni sposób też ma duże znaczenie. Zagracona przestrzeń sama w sobie może być złodziejem czasu. Może Cię też blokować na Twojej drodze do realizacji celów. Dlatego uporządkuj przestrzeń dookoła siebie.

Może to być po prostu wielkie, generalne sprzątanie. Możesz też pójść o krok dalej i zastanowić się, czego tak naprawdę w swoim otoczeniu wcale nie potrzebujesz. A potem to usunąć. Nie musisz od razu stawać się minimalistą i ograniczać rzeczy do minimum. Ale pozbycie się ubrań, których nie nosisz od lat, czy wyrzucenie starych, zepsutych mebli, które gdzieś kurzą się zapomniane w kącie to już bardzo dobry początek. Zastanów się, czego nie potrzebujesz, nie używasz i nie musisz mieć w swojej przestrzeni, a potem się tego pozbądź.

Usunięcie blokad na drodze do rozwoju

Czasami człowiek wie, że chce się zmienić. Wie, co chce zmienić. A i tak nie może nic zmienić. Znasz ten stan? To naprawdę bardzo frustrujące doznanie. Czasami blokady tkwią po prostu w Twojej głowie. A pozbycie się ich nie zawsze jest czymś łatwym.

Problemy, które blokują Cię przed działaniem to coś, co możesz przepracować na psychoterapii. Wszelkie problemy psychiczne czy emocjonalne mogą tkwić w Tobie głęboko i nie pozwalać Ci działać. Nie musisz być nawet osobą świadomą tych problemów. Możesz po prostu czuć, że coś Cię blokuje. A co dokładnie? To właśnie może wyjść na psychoterapii.

Psychoterapia pomoże Ci odzyskać równowagę w życiu, odkryć źródło Twoich problemów i rozwiązać je u samych podstaw. To nie zawsze jest proces łatwy i szybki. Nie nastawiaj się na to. Zmiany mogą następować powoli, zmiana wzorców myślenia i postępowania nie jest czymś, co przyjdzie do Ciebie z dnia na dzień.

Żaden psychoterapeuta też nie rozwiąże Twoich problemów za Ciebie. To Ty musisz ciężko pracować, by osiągnąć sukces. Jednak psychoterapeuta będzie Ci służył wsparciem na całej tej drodze do zmian i nigdy nie zostaniesz ze swoimi problemami, lękami czy wątpliwościami sam.

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

ŹRÓDŁA:

Pokaż całość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie,  lub sesje online.

Bemowo

+48 22 307 50 37

Targówek +48 573 050 052

Wilanów +48 509 019 090

Włochy +48 509 946 600

Białołęka +48 690 231 531

Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test