SPIS TREŚCI:
1. Czym jest psychoterapia?
Wielu z nas zastanawia się, czym tak naprawdę jest psychoterapia: metodą wpływu, rozdrapywaniem starych ran czy też realną pomocą?
Psychoterapia jest metodą leczenia przez słowa. Austriacki lekarz Josef Breuer zauważył, że można pozbyć się objawów choroby psychicznej przez omawianie powiązanych z nimi przeżyć. Z czasem psychiatra i neurolog Zygmunt Freud rozwinął to założenie. Bardziej niż na znane w jego czasach katharsis i sugestię hipnotyczną położył on nacisk na poznanie przez pacjenta swojego wnętrza. Ta idea stała się kamieniem węgielnym dla rozwoju różnych podejść psychoterapeutycznych. Różnią się one teoriami tłumaczącymi działanie ludzkiej psychiki, zasadami pracy i technikami. Na temat tych różnic napisano wiele książek i artykułów. To czym zajmuje się psychoterapia nie jest namacalne, dlatego wydaje się być spowite mistyczną otoczką. Budzi to ludzką ciekawość, ale czy idąc na psychoterapię powinniśmy czytać więcej niż podstawowe opisy? Pacjent zazwyczaj nie jest studentem psychoterapii. W takiej sytuacji rolą psychoterapeuty nie jest tłumaczenie jak ona działa, lecz prowadzenie jej.
2. Czy jestem nienormalny skoro idę do psychoterapeuty?
Równie dobrze możemy zapytać, czy istnieją ludzie którzy podczas swojego życia nie zauważyli w sobie czegoś niecodziennego? Dawniej problemem była rozmowa o seksualności człowieka, obecnie społeczeństwo jest na to bardziej otwarte. Jest to jeden z kroków na drodze pojmowania ludzkiej natury. Natury pełnej niejasnych wewnętrznych impulsów, pragnień i motywów. Czegoś, co nie da się zamknąć w zestawie prostych zasad i wyjaśnić w paru zdaniach. Można pomyśleć, że rozumienie tak zawiłych kwestii jest trudne. Dlatego wiele osób zatrzymuje się na ocenie. Natomiast pod samym pytaniem czy jestem nienormalny może kryć się pytanie: jaki jestem?
3. Jakiego terapeutę powinienem wybrać?
Proces wyboru psychoterapeuty jest połączony z tym jacy jesteśmy. Niektórzy z nas wybierają bez większego zamysłu i szybko. Innym zajmuje to kilka tygodni zanim dokładnie nie przemyślą swojej decyzji. Może być dla nas ważne jak dużo certyfikatów i pozytywnych opinii ma terapeuta. Jednakże równie dobrze może przykuć naszą uwagę coś bardziej subtelnego, jak imię lub podobieństwo do kogoś znajomego. Czasami mamy jakieś skojarzenie lub ogólne wrażenie, które nas nurtuje. Ostatecznie możemy nie wiedzieć lub być nieświadomi motywów swojego działania. Można szukać internetowych poradników ,,jak wybrać terapeutę’’, ale najbardziej przekonujące i naturalne jest to co przemawia przez nas samych.
4. Jak przygotować się na spotkanie z terapeutą?
Porada na ten temat to trochę jak wyraz oczekiwania terapeuty co do tego, jak miałby zachować się pacjent. Psychoterapeuta stara się zrozumieć drugiego człowieka takim jaki jest. Dlatego właśnie nakierowywanie mijałoby się z celem. Aczkolwiek można wyobrazić sobie, że takie pytanie może wiązać się ze strachem przed pokazaniem się drugiej osobie.
5. Czy psychoterapia ma jakieś określone ramy?
Pacjent i terapeuta zawierają ze sobą słowną umowę, tzw. kontrakt terapeutyczny, który ustala ramy i zasady ich spotkań. W jego skład wchodzą: częstotliwość i stałe godziny spotkań, wysokość i sposób uiszczania opłat, przewidywany okres trwania terapii.
6. Czym jest sojusz psychoterapeutyczny?
Każdy sojusz pomaga we współpracy. Podobnie sojusz terapeutyczny jest ważnym ogniwem scalającym relację między terapeutą i jego pacjentem. Tworzy się on już w pierwszym etapie spotkań i jest podtrzymywany przez resztę współpracy. Jest to pewna doza sympatii, zaufania i chęci pracy ze sobą.
7. Czy psychoterapeuta to przyjaciel za pieniądze?
Psychoterapeuta to nie przyjaciel, chociaż niejednokrotnie relacja pomiędzy terapeutą a pacjentem nabiera dużej głębi. Jednak głębokości tej relacji nie wyznacza wzajemne zaangażowanie emocjonalne, lecz kolejne części psychiki odsłaniane podczas terapii. Terapeuta nie odholuje nam samochodu, nie pożyczy nam pieniędzy, nie udzieli konkretnej życiowej rady. Psychoterapeuta jest specjalistą pomagającym nam zrozumieć to, jacy jesteśmy i co w nas się na to składa. Terapeuta nie słucha nas tylko po to, żebyśmy mogli się wygadać. Terapeuta analizuje, rozumie i interpretuje to, co mówimy i to czego nie mówimy.
Dodaj komentarz