Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty. Najczęściej zadawane pytania

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty jest niczym otwieranie nowego rozdziału, w którym pacjent i terapeuta wspólnie zaczynają pracę nad zrozumieniem i rozwiązaniem problemów, które skłoniły do szukania pomocy. Jest to czas poznawania, ustalania celów terapii i budowania podstawowej relacji terapeutycznej, która jest fundamentem skutecznej terapii.

W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące pierwszej wizyty u psychoterapeuty. Celem jest rozwianie wątpliwości i przygotowanie do tego ważnego kroku. Co czeka na mnie podczas pierwszego spotkania? Jak mogę się przygotować? Czy terapeuta będzie w stanie mi pomóc? Te i inne pytania często pojawiają się w myślach osób stojących u progu gabinetu terapeutycznego.

Data publikacji: 12.12.2017
Data aktualizacji: 16.11.2023
Czas czytania: 6 min
Pierwsza wizyta u psychoterapeuty. Najczęściej zadawane pytania
Kategoria bloga:
Merytorycznie zweryfikowany przez: Monika Perkowska Monika Perkowska

1. Czym jest psychoterapia?

Wielu z nas zastanawia się, czym tak naprawdę jest psychoterapia: metodą wpływu, rozdrapywaniem starych ran czy też realną pomocą?

Psychoterapia jest metodą leczenia przez słowa. Austriacki lekarz Josef Breuer zauważył, że można pozbyć się objawów choroby psychicznej przez omawianie powiązanych z nimi przeżyć. Z czasem psychiatra i neurolog Zygmunt Freud rozwinął to założenie. Bardziej niż na znane w jego czasach katharsis i sugestię hipnotyczną położył on nacisk na poznanie przez pacjenta swojego wnętrza. Ta idea stała się kamieniem węgielnym dla rozwoju różnych podejść psychoterapeutycznych. Różnią się one teoriami tłumaczącymi działanie ludzkiej psychiki, zasadami pracy i technikami. Na temat tych różnic napisano wiele książek i artykułów. To czym zajmuje się psychoterapia nie jest namacalne, dlatego wydaje się być spowite mistyczną otoczką. Budzi to ludzką ciekawość, ale czy idąc na psychoterapię powinniśmy czytać więcej niż podstawowe opisy? Pacjent zazwyczaj nie jest studentem psychoterapii. W takiej sytuacji rolą psychoterapeuty nie jest tłumaczenie jak ona działa, lecz prowadzenie jej.

2. Czy jestem nienormalny skoro idę do psychoterapeuty?

Czy jestem nienormalny skoro idę do psychoterapeuty

Równie dobrze możemy zapytać, czy istnieją ludzie którzy podczas swojego życia nie zauważyli w sobie czegoś niecodziennego? Dawniej problemem była rozmowa o seksualności człowieka, obecnie społeczeństwo jest na to bardziej otwarte. Jest to jeden z kroków na drodze pojmowania ludzkiej natury. Natury pełnej niejasnych wewnętrznych impulsów, pragnień i motywów. Czegoś, co nie da się zamknąć w zestawie prostych zasad i wyjaśnić w paru zdaniach. Można pomyśleć, że rozumienie tak zawiłych kwestii jest trudne. Dlatego wiele osób zatrzymuje się na ocenie. Natomiast pod samym pytaniem czy jestem nienormalny może kryć się pytanie: jaki jestem?

Pamiętaj, że każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, a zrozumienie tego, czego można się spodziewać, może uczynić ten krok mniej onieśmielającym i bardziej obiecującym.

3. Jakiego terapeutę powinienem wybrać?

Proces wyboru psychoterapeuty jest połączony z tym jacy jesteśmy. Niektórzy z nas wybierają bez większego zamysłu i szybko. Innym zajmuje to kilka tygodni zanim dokładnie nie przemyślą swojej decyzji. Może być dla nas ważne jak dużo certyfikatów i pozytywnych opinii ma terapeuta. Jednakże równie dobrze może przykuć naszą uwagę coś bardziej subtelnego, jak imię lub podobieństwo do kogoś znajomego. Czasami mamy jakieś skojarzenie lub ogólne wrażenie, które nas nurtuje. Ostatecznie możemy nie wiedzieć lub być nieświadomi motywów swojego działania. Można szukać internetowych poradników ,,jak wybrać terapeutę’’, ale najbardziej przekonujące i naturalne jest to co przemawia przez nas samych.

Wybór odpowiedniego terapeuty jest kluczowym krokiem w procesie uzdrawiania i rozwoju osobistego. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu tej ważnej decyzji:

  • Zrozumienie własnych potrzeb – Czy interesuje Cię terapia poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna, terapia par, czy inna forma terapii? Czy szukasz pomocy w konkretnych kwestiach, takich jak lęk, depresja, problemy w związkach, czy też potrzebujesz wsparcia w innych obszarach życia?
  • Kwalifikacje i doświadczenie – Upewnij się, że terapeuta posiada odpowiednie wykształcenie oraz specjalizuje się w obszarach, które są dla Ciebie ważne
  • Metoda i styl pracy  – Każdy terapeuta ma swój unikalny styl. Niektórzy mogą być bardziej dyrektywni, inni mogą preferować podejście wspierające. Ważne żebyś czuł że odpowiada ci takie podejście.
  • Pierwsze wrażenie – Czy czujesz się komfortowo rozmawiając z terapeutą? Czy odpowiada on na Twoje pytania jasno i zrozumiale? Czy możesz sobie wyobrazić dzielenie się z tą osobą swoimi najgłębszymi myślami i uczuciami?

4. Jak przygotować się na spotkanie z terapeutą?

 Jak przygotować się na spotkanie z terapeutą

Porada na ten temat to trochę jak wyraz oczekiwania terapeuty co do tego, jak miałby zachować się pacjent. Psychoterapeuta stara się zrozumieć drugiego człowieka takim jaki jest. Dlatego właśnie nakierowywanie mijałoby się z celem. Aczkolwiek można wyobrazić sobie, że takie pytanie może wiązać się ze strachem przed pokazaniem się drugiej osobie.

5. Czy psychoterapia ma jakieś określone ramy?

Pacjent i terapeuta zawierają ze sobą słowną umowę, tzw. kontrakt terapeutyczny, który ustala ramy i zasady ich spotkań. W jego skład wchodzą: częstotliwość i stałe godziny spotkań, wysokość i sposób uiszczania opłat, przewidywany okres trwania terapii.

Psychoterapia to proces, który może przyjmować różne formy i struktury, zależnie od wielu czynników, takich jak podejście terapeutyczne, potrzeby pacjenta, oraz specyficzne okoliczności. Jest kilka kluczowych aspektów, które pomogą Tobie zrozumieć ramy, w jakich może odbywać się psychoterapia.

  • Podejścia terapeutyczne: Istnieje wiele szkół terapeutycznych, takich jak psychodynamiczna, terapia poznawczo-behawioralna, terapia gestalt, i inne. Każda z nich opiera się na różnych teoriach dotyczących funkcjonowania psychiki i metodyki terapeutycznej.
  • Specyfika podejścia: Różne podejścia kładą nacisk na odmienne aspekty pracy terapeutycznej, np. na przeszłość pacjenta, jego aktualne wzorce myślowe, czy emocje i doświadczenia.
  • Częstotliwość i czas trwania sesji: Sesje mogą się różnić pod względem częstotliwości , lecz najczęściej to raz w tygodniu po 50 minut.
  • Format sesji: Terapia może być prowadzona indywidualnie, w parach, w grupach, a także stacjonarnie lub online.
  • Cele terapii: Cele są ustalane indywidualnie, mogą dotyczyć rozwoju osobistego, radzenia sobie z konkretnymi problemami, czy ogólnej poprawy jakości życia.
  • Terapia krótko- vs. długoterminowa: Terapia może być krótkoterminowa (skupiona na konkretnym problemie) lub długoterminowa (głębsza praca nad wzorcami psychicznymi).

6. Czym jest sojusz psychoterapeutyczny?

Czym jest sojusz psychoterapeutyczny

Każdy sojusz pomaga we współpracy. Podobnie sojusz terapeutyczny jest ważnym ogniwem scalającym relację między terapeutą i jego pacjentem. Tworzy się on już w pierwszym etapie spotkań i jest podtrzymywany przez resztę współpracy. Jest to pewna doza sympatii, zaufania i chęci pracy ze sobą.

7. Czy psychoterapeuta to przyjaciel za pieniądze?

Psychoterapeuta to nie przyjaciel, chociaż niejednokrotnie relacja pomiędzy terapeutą a pacjentem nabiera dużej głębi. Jednak głębokości tej relacji nie wyznacza wzajemne zaangażowanie emocjonalne, lecz kolejne części psychiki odsłaniane podczas terapii. Terapeuta nie odholuje nam samochodu, nie pożyczy nam pieniędzy, nie udzieli konkretnej życiowej rady. Psychoterapeuta jest specjalistą pomagającym nam zrozumieć to, jacy jesteśmy i co w nas się na to składa. Terapeuta nie słucha nas tylko po to, żebyśmy mogli się wygadać. Terapeuta analizuje, rozumie i interpretuje to, co mówimy i to czego nie mówimy.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin.

+48 573 050 052

Możesz również umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 5 placówek w Warszawie,  lub sesję online.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test