Okres noworoczny to czas, w którym z entuzjazmem tworzymy listę postanowień na najbliższy rok. Z reguły jest ona bardzo długa, a wielu z nich niestety nie udaje nam się zrealizować. W efekcie odczuwamy przygnębienie i rozczarowanie. Co zrobić, żeby nasze postanowienia dotyczące zmiany sposobu odżywiania nie zakończyły się porażką?
Decyzja o odchudzaniu czy zmianie nawyków żywieniowych zajmuje na tej liście jedno z czołowych miejsc. Dlaczego? Z jednej strony często po okresie świątecznym waga wskazuje więcej, niż wcześniej, z drugiej, nowy rok traktujemy jako nowy początek i grubą kreską oddzielamy od poprzedniego. Odpowiednie sformułowanie celów, dokładny plan działania oraz świadomość czyhających na nas pułapek, pozwolą cieszyć się wymarzonymi efektami i zdrowiem.
Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby chcące schudnąć i zacząć zdrowiej jeść, jest nagła rewolucja i zbyt radykalne działania. Niestety, próby natychmiastowej i całkowitej zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych oraz chęć ekspresowej utraty nadmiaru kilogramów, zwykle kończą się porażką.
Dlaczego tak się dzieje? Styl naszego odżywiania to coś, na co pracowaliśmy latami. W związku z tym niemożliwa jest jego zmiana z dnia na dzień. Drastyczne diety być może, tym najbardziej wytrwałym, pozwolą w szybkim tempie zredukować masę ciała. Jednak utracone kilogramy równie szybko powracają i to najczęściej z nawiązką, a koszty zdrowotne i psychologiczne są wyższe niż zakładaliśmy.
Czego zatem unikać, formułując noworoczne postanowienia odnośnie diety?
PUŁAPKA 1. Nierealistyczne cele. Najczęściej są to nierealne cele kilogramowe, czyli oczekiwanie ogromnej i błyskawicznej redukcji masy ciała. Osiągnięcie jej i, co ważniejsze, utrzymanie na stałym poziomie, jest z góry skazane na niepowodzenie. Ostatecznie nie tylko nie chudniemy tyle, ile zamierzaliśmy, ale dopada nas także zniechęcenie, rozczarowanie i utrata wiary we własne siły.
PUŁAPKA 2. Zbyt wiele celów naraz. Na fali entuzjazmu chcemy wprowadzić zbyt wiele zmian jednocześnie. Idealistyczne podejście sprawia, że nie dostrzegamy możliwych przeszkód i trudności,
a to prędzej czy później doprowadza do klęski i podcina nam skrzydła, powstrzymując przed podjęciem kolejnej próby.
PUŁAPKA 3. Brak planu działania. Często wydaje nam się, że dobre chęci, silna motywacja oraz wiara w sukces wystarczą, by odnieść zwycięstwo. Rzucamy się „na żywioł”, a potem rozczarowujemy się porażką. Pozytywne nastawienie i determinacja to jedne z najważniejszych składników recepty na sukces, jednak nie zaprowadzą nas daleko bez dobrego, szczegółowego planu działania.
PUŁAPKA 4. Drastyczne diety i niebezpieczne sposoby redukcji masy ciała. Mnóstwo osób jest gotowych poświęcić naprawdę dużo, aby schudnąć. Rynek pęka w szwach od cudownych środków, które mają nam to zagwarantować. Jednak cena stosowania drakońskich diet i niebezpiecznych, niesprawdzonych specyfików, może być naprawdę wysoka. Brak trwałych efektów jest w tej sytuacji najmniejszym problemem. Utrata zdrowia, a nawet zagrożenie życia to największe koszty, które niestety wielu już poniosło.
SPIS TREŚCI:
Świadomość pułapek, które mogą nam przeszkodzić w urzeczywistnieniu noworocznych celów żywieniowych, jest niezwykle istotna na drodze do zmiany. Jednak aby odnieść sukces, trzeba ją uzupełnić wiedzą o tym, co robić i jak działać.
O czym pamiętać, tworząc noworoczne postanowienia odnośnie diety?
KROK 1. Dobrze sformułuj cele.
Cele to drogowskazy na drodze do zmiany. To właśnie one mają nadać kierunek twoim działaniom, pomóc ci przetrwać kryzysowe chwile i utrzymać motywację. Miej na uwadze odpowiednią ilość celów. Nie porywaj się na zbyt wiele. Lepiej małymi krokami zacząć od tych dla Ciebie najważniejszych. Z czasem, w razie potrzeby, możesz dodawać kolejne albo modyfikować już istniejące, znowu nie przesadzając z ich ilością.
Niezwykle ważny jest sposób, w jaki formułujesz swoje cele. Właściwe zdefiniowany cel powinien być:
Pozytywnie sformułowany. Mów o tym, czego pragniesz, a unikaj mówienia o tym, czego nie chcesz, np. zamiast „Nie chcę ważyć tak dużo”, powiedz „Chcę ważyć 60 kg.”
Mierzalny. Sformułuj go w taki sposób, abyś mógł mierzyć stopień jego realizacji, np. „Chcę schudnąć 10 kg” zamiast ogólnego „Chcę schudnąć”
Określony w czasie. Uwzględnij czas potrzebny na jego osiągnięcie, określ też termin końcowy,
np. „Chcę schudnąć 10 kg do czerwca 2018 roku.”
Konkretny. Sprecyzuj go jak dokładniej, a więc zadbaj o to, by był zarówno mierzalny,
jak i określony w czasie.
Pamiętaj także o wewnętrznej motywacji – Twój cel powinien być ważny dla Ciebie, a nie narzucony przez otoczenie (np. rodzinę, znajomych, media lansujące ideał piękna). Nie zapomnij uwzględnić zasobów potrzebnych do jego realizacji, np. karnet na siłownię, czas na przygotowywanie posiłków, wizyta u dietetyka.
KROK 2. Stwórz dokładny plan działania.
Bardzo często osiągnięcie tego, o czym marzymy, wydaje się być czymś tak odległym, abstrakcyjnym
i przerażającym, że blokuje nas przed podjęciem jakiejkolwiek próby. Kiedy rozłożymy drogę do celu na „czynniki pierwsze”, wyznaczając jak najdokładniej jej kolejne etapy i kroki, prawdopodobieństwo zwycięstwa znacząco wzrasta. Warto również dokonać analizy czynników, które mogą nam pomóc
(np. wsparcie bliskich, duża motywacja) oraz potencjalnych przeszkód (np. praca w dużym wymiarze godzin, brak konsekwencji). Na tej podstawie narysuj „mapę zmiany”. Dzięki niej będziesz mógł kontrolować swoje postępy i, w razie potrzeby, dokonywać korekty tam, gdzie okaże się to niezbędne.
KROK 3. Dobierz odpowiednie metody.
Kieruj się rozsądkiem i zawsze miej na uwadze własne dobro i zdrowie. Zrezygnuj z drastycznych sposobów na rzecz tych rozsądnych i sprawdzonych, potwierdzonych wiarygodnymi danymi i badaniami. Może Ci się wydawać, że to wydłuży czas realizacji Twoich celów. Lepiej jednak działać wolniej i uzyskać trwały efekt, niż ekspresowo osiągnąć spektakularny, ale jednocześnie chwilowy sukces, który przypłacisz własnym zdrowiem.
Realizacja noworocznych postanowień, w tym zmiany nawyków żywieniowych czy redukcji masy ciała, jest sporym wyzwaniem. Niektórzy są w stanie poradzić sobie samodzielnie, inni czują się zagubieni i zdezorientowani w gąszczu wątpliwych informacji na temat cudownych diet i racjonalnego żywienia. Jeśli jesteś w tej drugiej grupie, nie czyń sobie wyrzutów. Nie bój się poprosić o pomoc bliskich albo zwróć się do specjalisty: dietetyka, psychodietetyka lub psychologa. I przede wszystkim nie poddawaj się – sukces naprawdę leży w zasięgu Twoich możliwości.
Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !
Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie, lub sesje online.
Bemowo
Targówek +48 573 050 052
Wilanów +48 509 019 090
Włochy +48 509 946 600
Białołęka +48 690 231 531
Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Dodaj komentarz