Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Psychoterapia indywidualna – Na czym polega?

Psychoterapia nie rozwiązuje problemów w sposób magiczny. To złożona nauka, która czerpie z medycyny, filozofii i psychologii. Psychoterapeuta to człowiek, który ma odpowiednie narzędzia – wykorzystuje je, by pomóc pacjentowi z problemem, z którym się do niego zgłosi.

Jednak pacjent też musi się starać, by rozwiązać swoje problemy. Pacjenta i psychoterapeutę łączy szczególny kontrakt, który pozwala zaplanować cały przebieg terapii. Określić jej cele i priorytety. Na tej podstawie psychoterapeuta dobiera odpowiednią metodykę działania, a także określa się czas trwania psychoterapii. Czas trwania zawsze dopasowuje się do indywidualnych potrzeb danego pacjenta.

Data publikacji: 17.11.2020
Data aktualizacji: 22.09.2023
Czas czytania: 8
Psychoterapia indywidualna - Na czym polega?

Psychoterapia częstotliwość spotkań

Psychoterapia częstotliwość spotkań

Trudno jest w ciemno określić częstotliwość spotkań psychoterapii. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Najczęściej jednak pacjent spotka się z propozycją jednego spotkania w tygodniu.

Nie jest to reguła – równie często można się spotkać z propozycją dwóch sesji terapeutycznych w tygodniu. Istnieje jednak wiele nurtów psychoterapii. Niektóre z nich, takie jak – na przykład – psychoanaliza – wymagają częstszych spotkań. Często proponowane jest pacjentowi nawet pięć spotkań w ciągu tygodnia.

Spotkania rzadziej niż raz w tygodniu w opinii wielu psychoterapeutów mijają się z celem. Jeśli sesje terapeutyczne trwają rzadziej niż raz w tygodniu lub ich częstotliwość jest nieregularna, istnieje duża szansa, że psychoterapia będzie miała obniżoną skuteczność. Może się też zdarzyć, że w ogóle okaże się nieskuteczna.

Wszystko dlatego, że psychoterapia to proces, który nie odbywa się tylko na sesjach z psychoterapeutą. Odbywa się on także pomiędzy sesjami, po prostu w życiu.

Jeśli sesje terapeutyczne odbywają się zbyt rzadko i nieregularnie, niemożliwe jest wdrożenie tego procesu do życia – wtedy psychoterapia jest po prostu ciągiem pojedynczych spotkań, które nie mają większego wpływu na życie człowieka.

Ile trwa psychoterapia

Ile trwa psychoterapia

Psychoterapia to nie tylko liczba sesji w tygodniu – to też czas, przez jaki te sesje się odbywają. Długość jej trwania uzależniona jest od kilku podstawowych czynników. Bardzo ważny jest problem, z którym zgłasza się pacjent do psychoterapeuty. Znaczenie ma też nurt psychoterapii, w którym będzie odbywała się sesja. Zwykle dokonuje się podziału na trzy kategorie. W związku z tym można mieć styczność z psychoterapią:

  • Krótkoterminową – psychoterapia krótkoterminowa trwa najczęściej od kilku tygodni do sześciu miesięcy. Najczęściej stosowana jest w przypadku ludzi, którzy potrzebują wsparcia w dostosowaniu się do zmian, które zaszły w ich życiu, nie radzą sobie z podjęciem trudnej i ciężkiej decyzji lub znajdują się w chwilowym kryzysie.

  • Średnioterminową – trwa od sześciu miesięcy do roku. Terapia poznawczo-behawioralna może być terapią krótkoterminową, równie często zdarza się też, że jest terapią średnioterminową. Średnioterminowymi terapiami są też bardzo często terapie Skoncentrowane na Rozwiązaniach.

  • Długoterminową – może potrwać nawet kilka lat. Stosowana jest w przypadku ludzi, którzy przychodzą do terapeuty z bardzo złożonym problemem. Stosowana jest też zwyczajowo przy niektórych nurtach psychoterapii – na przykład w przypadku psychoanalizy.

Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa psychoterapia indywidualna – to wszystko bardzo kwestia bardzo płynna i zależna od indywidualnych czynników, w tym również od podejścia pacjenta. Motywacja do zmian, chęć poświęcania czasu na przemyślenia kwestii związanych z terapią pomiędzy kolejnymi sesjami – to wszystko może bardzo wpłynąć na czas trwania psychoterapii.

Może się zdarzyć w toku terapii także tak, że najpierw terapeuta wraz z pacjentem zawrą kontrakt opierający się o terapię krótkoterminową, jednak z biegiem czasu będą ten kontrakt renegocjować i terapia zmieni się w średnioterminową.

Dużo zależy od problemu danego pacjenta, od tego, czy istnieją jeszcze jakieś inne czynniki – także to, czy występują inne problemy i zaburzenia – choroby somatyczne, zaburzenia osobowości, czy uzależnienia.

Bardzo ważne w psychoterapii jest początkowe określenie czasu jej trwania. To pozwala nakreślić ramy psychoterapii i określić czas, w którym trzeba będzie dokonać oceny, czy przewartościować swoje problemy. Nie zawsze jednak jest możliwe precyzyjne określenie czasu trwania psychoterapii – dlatego również na to powinieneś być przygotowany. Takie sytuacje nie są wynikiem złej woli terapeuty, tylko z wystąpienia czynników, o których wcześniej terapeuta, czy nawet pacjent, nie mieli pojęcia. Stąd tak ważne jest aby poradnia psychologiczna miała szeroki wachlarz doświadczonych psychoterapeutów w różnych nurtach psychoterapii, poznaj naszych specjalistów – psychoterapeuta warszawa.

Psychoterapia indywidualna czy grupowa?

Psychoterapia indywidualna czy grupowa?

Poza rozmaitymi nurtami psychoterapii, ważna jest też forma psychoterapii. Najczęściej spotkasz się z psychoterapią indywidualną oraz psychoterapią grupową.

Psychoterapia indywidualna pozwala na pełne skupienie się psychoterapeuty na pacjencie . W centrum tego typu psychoterapii stoi pacjent i wszystko to, co go dotyczy – jego uczucia, przeżycia, przemyślenia, nastawienie, czy sposób w jaki widzi samego siebie.

Pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem nawiązuje się więź. W takich przypadkach niezwykle często psychoterapeuta zapełnia lukę, która powstała w życiu pacjenta – pełni funkcję przyjaciela czy figury rodzicielskiej.

Psychoterapia grupowa z kolei sprawia, że terapeuta schodzi na dalszy plan. Główny nacisk kładziony jest na związek pomiędzy członkami grupy. Grupa pacjentów, która się razem spotyka w ramach terapii grupowej tworzy naturalne i jak najbardziej prawdziwe środowisko społeczne, z natury jednak jest ono znacznie bardziej tolerancyjne niż codzienne środowiska, w których obraca się pacjent.

Zasadą psychoterapii grupowej jest równość – równo każdego członka traktuje psychoterapeuta, równość panuje także pomiędzy poszczególnymi członkami grupy. Na terapiach grupowych spotykają się ludzie ze zbliżonymi problemami, dlatego mogą opowiadać o swoich przeżyciach i być zrozumianym przez innych. To wytwarza pomiędzy grupą więź i pozwala poczuć wsparcie grupy. To z kolei sprawia, że pacjent nie jest sam ze swoim problemem – może czuć wspólnotę, a przynależność do grupy czyni go silniejszym i bardziej świadomym samego siebie.

Najważniejsze jest jednak podejście – jeśli pacjent z góry jest nastawiony bardzo negatywnie, czy wręcz agresywnie do członków danej grupy lub wręcz się ich boi, może się czuć w grupie jeszcze bardziej samotny.

Psychoterapia jest dla ludzi. Powstała z chęci pomocy w rozwiązywaniu rozmaitych problemów. Może trwać kilka tygodni lub nawet kilka lat. Wszystko zależy od wielu czynników. Najważniejsze jednak jest to, by zacząć psychoterapię – ten pierwszy krok jest już ogromnym krokiem w stronę sukcesu. Sprawdź już dzisiaj naszą profesjonalną ofertę psychoterapii w różnych nurtach terapeutycznych – psychoterapia warszawa.

 

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Psychoterapia indywidualna Warszawa

Psychoterapia indywidualna Warszawa

Jeśli czujesz, że przydałaby Ci się psychoterapia – zgłoś się do nas.

W naszych gabinetach psychoterapii, zlokalizowanych na warszawskim Bemowie, Targówku, Wilanowie i Włochy będziesz mógł odbyć psychoterapię w najbardziej komfortowych dla siebie warunkach.

Jeśli nie wiesz jakiego psychologa wybrać, skontaktuj się  z nami telefonicznie. Dobierzemy najlepszego specjalistę indywidualnie pod Twoje zgłaszane problemy i oczekiwania.

 

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test