Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Toksyczny związek

Związek dwojga ludzi powinien opierać się na miłości, partnerstwie, zaufaniu, czułości, zainteresowaniu, trosce – żeby to naprawdę działało, każda ze stron musi zarówno dawać, jak i otrzymywać. Tylko wtedy można mówić o równym, zrównoważonym i zdrowym związku. Niestety, nie każdy związek taki jest. Czasami to jedna z osób daje z siebie wszystko, co tylko może, poświęca się i daje swojemu partnerowi całego siebie, poświęcając dla niego wszystkie swoje zasoby. Zdarza się, że partner wcale tego nie oczekuje – czuje się osaczony i przytłoczony tym wszystkim. Zdarza się też, że partner nie daje drugiej stronie nic – tylko bierze, a przy tym chce czuć pełną władzę i kontrolę nad drugą osobą. Taki związek nie jest zdrowy, jest toksyczny.

Co warto wiedzieć o toksycznym związku? Jak się objawia? Jak go naprawić? Jak się uwolnić? Czytaj dalej!

Data publikacji: 20.04.2021
Data aktualizacji: 25.09.2023
Czas czytania: 10
Toksyczny związek
Kategoria bloga:

Toksyczny związek-definicja

Toksyczny związek-definicja

Czym jest toksyczny związek? Definicja, jedna, sztywna i uniwersalna tego zjawiska nie istnieje. Nadal jednak można określić, czym faktycznie taki związek jest. Przede wszystkim toksyczny związek to taki, który nie jest równy – jedna ze stron daje od siebie, ale nie otrzymuje w zamian tego, czego potrzebuje.

Jedna z osób w związku szanuje granice partnera, zarówno te fizyczne, jak i psychiczne, ufa mu, jest gotowa do kompromisów dla dobra związku, pomaga partnerowi rozwiązywać jego problemy, interesuje się nim i jego potrzebami, a także dba o jego dobre samopoczucie. Zależy jej na tym, by partner czuł się dobrze.

Druga strona z kolei, nie odwdzięcza się tym samym. Nie zaspokaja potrzeb partnera, przekracza jego granice, nie interesuje się problemami lub je bagatelizuje, przejawia brak zaufania, jest chorobliwie zazdrosny, czuje potrzebę kontroli – to wszystko sprawia, że związek można określić mianem toksycznego.

Osoba toksyczna w związku wysyła swojemu partnerowi komunikaty, które są tak sprzeczne, że partner nie jest w stanie się w tym odnaleźć, co sprawia, że buzują w nim negatywne emocje. Może czuć lęk, smutek, złość, a także ciągle być zestresowanym – z biegiem czasu ten stan będzie się jeszcze pogłębiał.

Nie zawsze można wykryć osobę toksyczną na początku znajomości – potrafią się one bowiem doskonale maskować i z biegiem czasu coraz bardziej naruszać granice psychiczne i fizyczne partnera, by uzależnić go od siebie, osaczyć lub znacząco obniżyć samoocenę, tak, by partnerowi trudno było odejść.

Toksyczny związek więc to nic innego, jak związek, który niszczy zamiast budować i opiera się na nierównej, krzywdzącej relacji.

Toksyczny związek- objawy

Toksyczny związek- objawy

Przede wszystkim w toksycznym związku nie ma mowy o partnerstwie, bo partnerstwo oznacza równość – toksyczne związki opierają się nie na równości, a na nierównym układzie sił, w którym jedna ze stron ma przewagę nad drugą. Jakie są oznaki toksycznego związku? Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

  • Szantaże emocjonalne

  • Kłamstwa

  • Zdrady

  • Partner nie bierze odpowiedzialności za decyzje, które podejmuje

  • Wykorzystywanie finansowe

  • Wykorzystywanie seksualne

  • Przemoc fizyczna

  • Przemoc psychiczna

  • Nadmierna, chorobliwa zazdrość

  • Osaczenie ze strony partnera

  • Brak szacunku do potrzeb i uczuć partnera

  • Poniżanie partnera

  • Lekceważenie partnera

  • Protekcjonalne traktowanie partnera – również w towarzystwie osób trzecich

  • Zbyt duża kontrola ze strony partnera

  • Problemy ze złością

  • Agresja

  • Zmienne zachowania, które są trudne do przewidzenia, nieprzewidywalność

  • Opowiadanie różnych wersji tych samych wydarzeń

  • Zbyt duże zaangażowanie w związek, nawet już na samym początku

Każdy związek toksyczny jest inny, bo repertuar środków, którymi może dysponować toksyczny partner jest naprawdę szeroki. Może opierać się na przemocy fizycznej i agresji, ale też na wzbudzaniu poczucia winy, grożeniu samobójstwem i samookaleczeniem „z miłości”, wymyślanie chorób czy innych sytuacji, w których partner musi porzucić swoje plany i w pełni zająć się toksyczną osobą.

To może być też uzależnienie od siebie drugiej osoby – w sposób finansowy lub psychiczny, poprzez deprecjonowanie jej zasług, obniżenie samooceny i wpajanie, że druga osoba bez partnera, bez związku, w którym tkwi tak naprawdę sobie nie poradzi, bo nie jest zbyt wiele warta. Czasami trudno jest na pierwszy rzut oka rozpoznać związek toksyczny – objawy początkowo wcale nie muszą być nasilone, mogą być delikatne i ledwo widoczne, a zakochana osoba może nie odbierać negatywnych sygnałów i wszystko tłumaczyć sobie przez pryzmat różowych okularów – bowiem na początku widzi swój związek jedynie w samych superlatywach i nie dopuszcza do siebie innej myśli.

Toksyczny związek – jak naprawić?

Toksyczny związek - jak naprawić?

Wiesz już jak rozpoznać toksyczny związek, ale czy wiesz jak go naprawić? Mogłoby się wydawać, że wszystkie toksyczne związki są skazane na porażkę i nie wyjdzie z nich nic dobrego. Nad każdą relacją jednak można pracować, by ją naprawić. Nawet jeśli to toksyczny związek. Jak naprawić coś, co często jest już bardzo zepsute?

Przede wszystkim jednak dużo zależy od toksycznego partnera – to on musi chcieć się zmienić. Musi zauważyć, że relacja, którą zbudował jest krzywdząca, a wina wynika z jego zachowania – jeśli to zrozumie i będzie gotowy do zmian – to już bardzo dobry początek.

Jeśli partner nie widzi swoich błędów i nie czuje potrzeby zmiany – nie uda Ci się zmienić go na siłę. Motywacja i chęć do zmian są tutaj kluczowe, by partner faktycznie zaczął pracować nad sobą i jakością związku, który razem tworzycie.

Żeby naprawić związek, trzeba też przestać się obwiniać. Obwinianie jest łatwe – zrzucanie odpowiedzialności na drugą osobę nie prowadzi jednak do żadnych konstruktywnych rozwiązań. Najważniejsze jest to, by obwinianie zamienić w pełne zrozumienie. Jeśli chcecie naprawić swój związek i wyjść z toksycznej relacji, by zbudować coś zdrowego i dobrego – musicie wykazać się zrozumieniem.

Trzeba nauczyć się rozmawiać z partnerem – w sposób otwarty komunikować mu swoje potrzeby, nazywać emocje i wyznaczać granice. To wszystko jest bardzo istotne, ale też bardzo trudne. Dlatego nie wolno się zamykać na pomoc innych – to właśnie oni mogą Ci pomóc.

Tutaj bardzo przydatna jest psychoterapia – to właśnie ona pozwoli wam poszerzyć swoje horyzonty i lepiej zrozumieć zarówno siebie samych, jak i siebie nawzajem – to wszystko ma ogromne znaczenie. Dlatego bardzo ważna jest tutaj rola terapii dla par – to właśnie podczas niej będziecie uczyć się komunikować z partnerem, rozmawiać o swoich potrzebach i emocjach, a także będziecie mieli okazję do przepracowania swoich problemów oraz odbudować więź, która was przecież łączyła i sprawiła, że weszliście w ogóle w związek.

Poza terapią dla par ważna jest też terapia indywidualna. Toksyczny partner musi zmienić swoje zachowanie – a żeby to zrobić, musi w pełni zrozumieć mechanizmy, które za nim stoją i wypracować sobie lepsze, zdrowsze wzorce, które będą akceptowalne społecznie, a przy tym pomogą poprawić jakość życia.

Jak uwolnić się z toksycznego związku?

Jak uwolnić się z toksycznego związku?

Niestety, nie każdy toksyczny związek da się naprawić – zdarza się, że partner wcale nie chce się zmienić, za niepowodzenia w związku – jeśli w ogóle je zauważa – oskarża wyłącznie drugą połówkę, nadal używa w stosunku niej przemocy – fizycznej, psychicznej, seksualnej czy ekonomicznej i jego zachowanie staje się coraz bardziej niebezpieczne.

Czasami pewnych rzeczy nie da się już naprawić – trzeba jedynie spróbować uratować siebie, zadbać o swój komfort fizyczny i psychiczny, a także o własne bezpieczeństwo. Wtedy najlepiej jest odejść, jednak to czasem wcale nie jest takie proste.

Osoba uwikłana w toksyczny związek bardzo często boi się odejść, nie ma na to siły lub nie widzi szansy na opuszczenie toksycznej relacji. Jak uwolnić się z toksycznego związku? Przede wszystkim musisz zrozumieć, że to dla Twojego dobra – nie robisz nic złego, bo masz prawo zadbać o siebie.

Warto jest też poszukać wsparcia innych osób – może to być wsparcie przyjaciół, rodziny i najbliższego otoczenia – dużo lepiej i łatwiej jest przez to wszystko przechodzić, gdy ma się kogoś bliskiego, na kim można polegać.

Trzeba też zrozumieć, że to nie był zdrowy związek i naprawdę zasługuje się na kogoś lepszego. To nierzadko bardzo trudne – toksyczny partner potrafi skutecznie obniżyć samoocenę i wpoić przekonanie, że nie zasługuje się na nic lepszego, a poza związkiem nie czeka nic dobrego. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że wcale tak nie jest i to nieprawda, która ma za zadanie utrzymać Cię w ryzach toksycznego związku.

Psychoterapia indywidualna może tu odnieść bardzo korzystne rezultaty. Podczas terapii masz szansę zrozumieć istotę toksycznej relacji, a także umocnić się w swoim przekonaniu, że zasługuje się na coś lepszego. Psychoterapia będzie dla Ciebie wsparciem w rozwikływaniu swoich problemów, zrozumieniu mechanizmów, które sprawiły, że w ogóle weszło się w toksyczny związek i pozwoli unikać takich sytuacji w przyszłości.

Psychoterapia pomoże Ci też odbudować swoją samoocenę i zrozumieć, że jesteś istotą wartościową, a w Twoim wnętrzu drzemią ogromne pokłady potencjału. Koniec związku nie jest końcem świata – zakończenie toksycznego związku to początek nowego, lepszego życia – wolnego od przemocy i strachu. Podczas psychoterapii też masz szansę zdobyć wiedzę i zbudować nowe, lepsze wzorce – to wszystko pozwoli Ci stworzyć w przyszłości zdrowy i szczęśliwy związek.

Możesz też zdecydować się na psychoterapię grupową – tam odnajdziesz zrozumienie ze strony ludzi, którzy mają podobny do Twojego bagaż doświadczeń. To bezpieczna przestrzeń, w której możesz się dzielić swoimi emocjami i przeżyciami, a nikt nie będzie Cię oceniał negatywnie – przez wspólną pulę doświadczeń też możesz liczyć na wsparcie i pełne zrozumienie. Zrozumiesz w ten sposób, że przykre doświadczenia nie są Twoją winą – nie spotkały Cię, bo jesteś osobą gorszą czy taką, która zasługiwała na karanie ze strony partnera – bo nikt na to nie zasługuje, a prawdziwa, zdrowa relacja opiera się na równości, partnerstwie i zrozumieniu. To toksyczny partner próbował przekonać, że jest inaczej. Psychoterapia grupowa jest również w wskazana jako uzupełnienie indywidualnej terapii.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Toksyczny związek niszczy twoje życie, masz problem z nawiązywaniem zdrowych relacji ?

Toksyczny związek niszczy twoje życie, masz problem z nawiązywaniem zdrowych relacji ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnię Co tam? Psychoterapia bliska Tobie tworzy zespół doświadczonych psychoterapeutów. Nasze poradnie to miejsca z domową atmosferą. Oferujemy pełny zakres wsparcia dla Ciebie i twoich bliskich.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 698 115 005

Możesz umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 4 placówki w Warszawie,  lub sesję online.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test