Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Z czego wynika fobia społeczna? Co ją powoduje i jak sobie z nią radzić?

Fobia społeczna jest trzecim najczęściej diagnozowanym zaburzeniem psychicznym – tuż po depresji i uzależnieniu od alkoholu. Wiele osób zmaga się z nią, choć nie jest tego świadoma i nie potrafi nazwać dręczącego ich problemu. Fobia społeczna, może objawiać się podczas występów publicznych i być nawet mylona ze zwyczajną tremą bądź nieśmiałością.

Jednak bardziej nasilona może być paraliżująca i praktycznie uniemożliwiać zwyczajne, zdrowe życie w społeczeństwie. Czym konkretnie jest fobia społeczna? Jakie są jej przyczyny? W jaki sposób się objawia i jak ją leczyć? Czytaj dalej!

Data publikacji: 19.11.2020
Data aktualizacji: 08.08.2024
Czas czytania: 8
Z czego wynika fobia społeczna? Co ją powoduje i jak sobie z nią radzić?

Czym jest fobia społeczna?

Czym jest fobia społeczna?

Fobia społeczna to zaburzenie nerwicowe, które jest jednym z trzech najbardziej rozpowszechnionych na świecie. Mimo tak częstego występowania, równie często bywa nierozpoznana. Wpływa na to wiele czynników – przede wszystkim brak wiedzy, która sprawia, że bywa mylona z nieśmiałością lub po prostu cechą charakteru danej osoby.

Ludzie, którzy cierpią z powodu fobii społecznej, z reguły się z tym kryją i dostosowują swój tryb życia do fobii. Są samotnikami, introwertykami i stronią od spotkań z ludźmi. Nie widzą oni problemu i uważają, że po prostu tak wygląda ich życie. Strach przed nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi sprawia, że unikają też psychologów, czy psychoterapeutów – dlatego trudno jest rozpoznać fobię społeczną.

Zgodnie ze statystykami ofiarami fobii społecznej dwukrotnie częściej padają kobiety. Rozwija się około dwunastego roku życia, może się jednak pojawić też odpowiednio wcześniej lub później. Trudno jest precyzyjnie oszacować ile procent ludzkości zmaga się z tym problemem. W zależności od badań mowa jest o około trzech do nawet trzynastu procent ludzi na całym świecie.

Przyczyny fobii społecznej

W tym momencie nadal nie istnieją jeszcze badania, które wskazywałyby na jednoznaczne przyczyny występowania fobii społecznej. Istnieje jednak kila teorii na ten temat – żadna z nich nadal nie została w pełni potwierdzona, jednak nie udało się ich także obalić.

W ich myśl fobia społeczna jest schorzeniem wynikającym z wielu różnorodnych czynników. Na jej wystąpienie wpływają czynniki biologiczne, społeczne i psychologiczne. Za wystąpienie fobii w pewnym zakresie mogą odpowiadać także geny. Badania wskazują, że osoby, których członkowie rodzin cierpieli z powodu fobii społecznej, sami mają większą szansę na to, że na nią zapadną.

Do rozwinięcia się fobii społecznej, może dojść też z powodów środowiskowych – osoby, które były w dzieciństwie i w czasach szkolnych prześladowane przez swoich rówieśników i padały ofiarą przemocy, mogą wykształcić w sobie fobię społeczną. Może być tez ona następstwem bycia wychowywanym przez zbyt nadopiekuńczych rodziców.

Tacy rodzice przez swoją nadmierną opiekę zaczepiają w dziecku przeczucie, że świat zewnętrzny jest zły i niebezpieczny, a dziecko nie poradzi sobie w nim bez ich pomocy. To powoduje też, że dziecko nie uczy się odpowiednich wzorców zachowań. Może z tego powodu reagować paniką na nawet najzwyczajniejsze relacje społeczne. Nie mieli wcześniej okazji ich przetestować ani nauczyć się postępowania w normalnych sytuacjach, dlatego budzą one lęk.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zaburzeń lękowych, zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/zaburzenia-lekowe-przyczyny-i-rodzaje-zaburzen-lekowych/, by pogłębić swoją wiedzę na ten temat.

Objawy fobii społecznej

Objawy fobii społecznej

Fobia społeczna może przejawiać się na wiele różnych sposobów, dlatego często bywa jeszcze niezauważana i po prostu mylona z nieśmiałością bądź zwyczajną tremą. U niektórych fobia społeczna może objawiać się tylko w przypadku konieczności publicznych wystąpień na uczelni, w pracy, a nawet przed członkami rodziny.

Jeśli fobia społeczna nie jest leczona to postępuje i oddziałuje negatywnie na coraz więcej obszarów codziennego życia. Osoby nią dotknięte mogą mieć problem z prowadzeniem rozmów telefonicznych, do tego stopnia, że będą ich unikać za wszelką cenę – wykonywania telefonów, a także odbierania ich. Zwłaszcza w chwili, gdy nie wiedzą kto tak naprawdę do nich dzwoni i w jakiej sprawie. Chociaż, gdy ten strach bardzo mocno się rozwinie, dotknięty nią człowiek może odczuwać lęk także przed odbieraniem połączeń od doskonale sobie znanych osób.

W przypadku lęku społecznego istnieje też niezwykle silne przekonanie, że osoba jest obserwowana przez otoczenie bardzo uważnie, dlatego boi się robić cokolwiek w towarzystwie, bo jest przekonana, że będzie to miało związek z bardzo negatywnym odbiorem i złą oceną zachowania przez osoby postronne. Dlatego ludzie cierpiący z powodu fobii społecznej bardzo często boją się odzywać publicznie, ale też jeść, czy nawet zamawiać jedzenie lub robić zakupy, jeśli wiąże się to z rozmową z innym człowiekiem.

Jeszcze inaczej przedstawiają się te objawy w przypadku dzieci i młodzieży. Tutaj, gdy dziecko zostanie wystawione na lęk związany z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi, może wpaść w histerię, rozpłakać się i uciec, by być jak najdalej sytuacji, która je przeraża i stresuje. Mogą też odmawiać odzywania się w towarzystwie innych osób, a także nie chcieć odejść od rodziców, bo są oni dla nich bezpieczną przystanią, w której mogą się skryć, by choć trochę ukoić swój lęk.

Bardzo częste – zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci – są też dolegliwości natury somatycznej. Tutaj jako objawy fobii społecznej można wymienić:

  • Drżenie rąk

  • Kołatanie serca

  • Napady gorąca

  • Zwiększona potliwość

  • Duszności

  • Zaburzenia mowy – zacinanie się, jąkanie, „gubienie” słów

  • Mdłości

  • Szum w uszach

  • Nagłe parcie na pęcherz

  • Rumieńce na twarzy

To wszystko może dodatkowo potęgować fakt, że osoba taka czuje się ciągle obserwowana i surowo oceniana – tak właśnie działa fobia społeczna. Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę z tego, że problem w ogóle istnieje. A potem poszukać profesjonalnej pomocy w gabinecie psychoterapii. Jeśli jesteś mieszkańcem Warszawy lub okolic możesz to zrobić także tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psychoterapia-warszawa/.

Leczenie fobii społecznej

Leczenie fobii społecznej

Nie jest łatwo poradzić sobie z taką dolegliwością, jaką jest fobia społeczna – leczenie farmakologiczne bywa tutaj stosowane, ale stosowane samodzielnie, jako główny i jedyny sposób radzenia sobie z problemem nie do końca jest skuteczne. Działa zazwyczaj w sposób objawowy, czyli pozwala sobie radzić z problemem tak długo, jak długo brane są specjalne lekarstwa. Czy w takim problem jest niemożliwy do rozwiązania i już zawsze będzie Cię dręczyć fobia społeczna? Jak leczyć, skoro farmakologia nie jest magicznym rozwiązaniem problemów? Tutaj pomóc może psychoterapia.

Pamiętaj, że to także nie jest magiczny sposób, który cudownie rozwiąże wszystkie Twoje problemy. Także tutaj musisz wykazać się ogromną cierpliwością, a przy tym także włożyć w terapię pracę – nie tylko podczas sesji, ale także pomiędzy nimi. Więcej na temat leczenia zaburzeń lękowych dowiesz się stąd: https://psychoterapiacotam.pl/leczenie-zaburzen-lekowych/.

Podczas psychoterapii indywidualnej uda Ci się przełamać swój lęk dzięki interakcjom z terapeutą. W ten sposób łatwiej Ci się będzie otworzyć, a także zrozumieć skąd Twój problem się bierze. Zrozumienie mechanizmu, które nim rządzą pozwolą na łatwiejsze uporanie się z nim i przełamanie kolejnych granic.

Terapia utrzymana w nurcie behawioralno-poznawczym pozwoli Ci skupić się na istocie problemu, a także skupić na tym, by zmienić swój sposób myślenia i zrozumieć, że lęk społeczny – jak każda fobia – jest irracjonalny.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test