Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Leczenie zaburzeń lękowych

Kiedy zacząć leczenie zaburzeń lękowych? Lęk sam w sobie jest najzupełniej naturalnym stanem emocjonalnym. Pojawia się po prostu w sytuacjach stresowych lub zagrożenia – mamy z nim do czynienia, jeśli stresujemy się publicznym wystąpieniem, rozmową o pracę lub poczujemy zagrożenie, na przykład ze strony dzikiego zwierzęcia lub obcego człowieka. Jednak w sytuacjach, gdy ktoś ciągle odczuwa stan napięcia i nasilony niepokój – może mieć do czynienia z zaburzeniami lękowymi – problemem, który jest w stanie paraliżować całe życie człowieka.  Jak sobie z tym radzić? Ile czasu trwa leczenie zaburzeń lękowych?

Data publikacji: 23.05.2020
Data aktualizacji: 20.09.2023
Czas czytania: 8
Leczenie zaburzeń lękowych
Kategoria bloga:

Czym są zaburzenia lękowe?

Czym są zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe jeszcze niedawno były nazywane nerwicami. Dzisiaj jednak odchodzi się już od tego określenia. Istnieje wiele rodzajów zaburzeń lękowych – zespół lęku uogólnionego, zaburzenia depresyjno-lękowe, fobia społeczna, fobie specyficzne, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół  stresu pourazowego czy na przykład zespół ostrego czasu.

Wszystkie one mają odmienne korzenie i mogą wyglądać nieco inaczej, można jednak wyodrębnić kilka cech wspólnych. Wspólne cechy zaburzeń lękowych to:

  • Ciągłe uczucie niepokoju
  • Problemy z uspokojeniem się
  • Powracające myśli potęgujące lęk
  • Nawracające wspomnienia
  • Koszmary
  • Nagłe uderzenia paniki
  • Ze stanami lękowymi mogą wiązać się też objawy somatyczne: na przykład problemy z pracą serca czy oddychaniem

Zaburzenia lękowe mogą dotknąć człowieka w każdym wieku – także dzieci, nawet te bardzo małe. Ich wystąpienie może być powiązane z wystąpieniem traumatycznych przeżyć, ale mogą wystąpić też pod wpływem czynników osobowościowych, problemów hormonalnych, zaburzeń psychicznych, chorób somatycznych, czy substancji psychoaktywnych. Zobacz, jakie mogą być przyczyny zaburzeń lękowych.

Zaburzenia lękowe – leczenie

Zaburzenia lękowe – leczenie

Jeśli cierpisz na jakiś rodzaj zaburzeń lękowych lub znasz kogoś, kogo dotyka na przykład lęk uogólniony – jak leczyć to schorzenie, jest pierwszą myślą, która przychodzi na myśl. Zaburzenia lękowe, bez względu na formę, którą przyjmują, są w stanie znacznie obniżyć komfort życia. Kładą się na nim cieniem i podporządkowują życie pod siebie – zaburzenia lękowe w skrajnych warunkach mogą wręcz sparaliżować człowieka i sprawić, że podjęcie nawet najprostszej decyzji będzie niemożliwe.

Nie można całego życia podporządkować do swoich zaburzeń – trzeba je zwalczyć w imię lepszego życia. To nie jest proste zadanie i nie ma na to magicznego remedium – to ile czasu trwa leczenie zaburzeń lękowych, w dużej mierze zależy od indywidualnego przypadku, a także od podjętych działań. Co stosuje się w przypadku leczenia zaburzeń lękowych?

Leczenie farmakologiczne

Badania wskazują na to, że leczenie farmakologiczne zaburzeń lękowych sprawdza się najlepiej w sytuacji, w której jest wspomagane psychoterapią i rzadko jest stosowane jako samodzielna i jedyna metoda radzenia sobie z lękiem.

Bywa jednak stosunkowo często dysponowane przez lekarzy-psychiatrów, zwłaszcza w sytuacji, w której zaburzenia lękowe są bardzo mocno nasilone i przez to praktycznie uniemożliwiają normalne życie.

Psychoterapia

Najlepszą, bo najefektywniejszą formą leczenia wszelkich zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Jak długo trwa leczenie zaburzeń lękowych tą metodą? Nie ma na to jednej, konkretnej odpowiedzi, bo – to zależy. Od stopnia nasilenia problemów, motywacji do wyjścia z nich, pracy włożonej w terapię, a także stosowania odpowiednich metod.

Można jednak stwierdzić, że psychoterapia jest w stanie nie tylko wyleczyć z zaburzeń lękowych, ale też sprawić, że w przyszłości nie będą one nawracać. To wystarczający powód na to, by się zdecydować. W jakiej formie może przebiegać psychoterapia?

Terapia poznawczo-behawioralna

Psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym daje najlepsze rezultaty w radzeniu sobie z zaburzeniami lękowymi. Dzięki niej możesz nauczyć się, jak wyglądają wzorce Twojego myślenia i zachowania – co Tobą kieruje i skąd się to bierze. To najlepiej wskaże, skąd dokładnie biorą się zaburzenia lękowe.

Poznanie wzorców swego zachowania i myślenia pozwoli też na zdobycie wiedzy na temat tego, jak postępować w sposób świadomy, by poprzez swoje działanie zredukować poziom stresu i lęku, a także nie doprowadzić do takich sytuacji w przeszłości.

Terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym pozwala skupić się na wprowadzeniu zmian w myśleniu, które będą trwałe i jednocześnie skupione na tym, co najważniejsze – rozwiązaniu problemu.

Terapia indywidualna

Terapia indywidualna w leczeniu zaburzeń lękowych to szansa na to, by otworzyć się w towarzystwie drugiego człowieka – wykwalifikowanego terapeuty, który będzie wspomagał Cię w procesie wychodzenia z problemu. Pamiętaj, że rolą psychoterapeuty nie jest rozwiązanie problemów za Ciebie, jedynie wskazanie Ci drogi i wspieranie Cię podczas niej.

Psychoterapia wspomoże leczenie zaburzeń depresyjno-lękowych i odpowiednio prowadzona pozwoli zapobiec pojawianiu się tego problemu w przyszłości.

Nie musisz się bać, podczas terapii indywidualnej będziesz tylko Ty i Twój psychoterapeuta – osoba, która chce Ci pomóc. Najważniejsze jest jednak to, byś także Ty chciał pomóc samemu sobie – tylko wtedy psychoterapia przyniesie najlepsze skutki.

Terapia grupowa

W leczeniu zaburzeń lękowych bardzo dobre efekty przynosi także terapia grupowa. Pozwala ona otworzyć się na ludzi – to bardzo ważne, zwłaszcza w sytuacji, gdy zaburzenia lękowe oddziałują w sposób pośredni lub bezpośredni na kontakty międzyludzkie.

Terapia grupowa doskonale sprawdza się nie tylko jako samodzielna forma terapii, ale też jako uzupełnienie terapii indywidualnej. Grupa stworzona podczas terapii pozwala stworzyć swoją własną, prywatną przestrzeń – miejsce, w którym lepiej jest się poruszać i zrozumieć dręczące problemy.

Leczenie zaburzeń lękowych u dzieci

Leczenie zaburzeń lękowych u dzieci

Także dzieci mogą zacząć cierpieć z powodu zaburzeń lękowych i nie należy tego stanu bagatelizować, bo może to być przyczyną wystąpienia poważnych problemów w życiu dorosłym. Leczenie zaburzeń lękowych u dzieci wymaga pełnego wsparcia najbliższego środowiska dziecka – nie tylko rodziny, ale też szkoły.

Psychoterapia jest podstawowym czynnikiem stosowanym podczas leczenia zaburzeń lękowych u dzieci i młodzieży. Czasami stosowane jest także leczenie farmakologiczne, jednak najlepsze efekty przynosi psychoterapia.

W przypadku dzieci stosuje się nie tylko terapię indywidualną o charakterze behawioralno-poznawczym, która pozwala dziecku zrozumieć rządzące nim mechanizmy, które powodują powstawanie lęku, ale też terapię rodzinną.

Terapia rodzinna pozwala zaobserwować wzorce myślowe, które są podstawą powstawania lęków nie tylko u siebie, ale też u członków rodziny. 

Bardzo przydatna bywa też terapia grupowa – zwłaszcza w sytuacji, w której lęki dziecka uniemożliwiają lub znacząco utrudniają mu kontakty z innymi ludźmi, w tym także rówieśnikami.

Leczenie zaburzeń lękowych – podsumowanie 

 

Leczenie zaburzeń lękowych jest możliwe i szeroko stosowane. Razem z depresją, zaburzenia lękowe są jednym z najczęstszych problemów, które dotykają ludzi. 

W procesie leczenia stosowana jest leczenie farmakologiczne, ale jest ono uważane powszechnie za formę leczenia wspierającego. Stosowane bywa tak u dzieci, jak i dorosłych, w sytuacji, w której napady lęku są zbyt silne i paraliżujące.

Psychoterapia jest jednak tym, co daje najlepsze efekty i pozwala całkowicie pozbyć się zaburzeń lękowych. W ich leczeniu zaburzeń lękowych stosowana bywa terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, a także różne formy psychoedukacji, które uczą jak samodzielnie radzić sobie ze stresem i nauczyć się technik relaksacji.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test