Wiele osób zadaje sobie pytanie o sens życia. To jedno z najbardziej fundamentalnych pytań, które dotykają ludzkość. Od tysięcy lat starają się na nie odpowiedzieć religie i kolejne nurty filozoficzne. We własnym zakresie stara się na nie odpowiedzieć też każdy człowiek z osobna. Czasami wydawać się może, że życie nie ma sensu. Czasami ludzie nie są w stanie go odnaleźć. Czują się zagubieni, czują, że zanurzają się w bezsensie egzystencji i nie potrafią sobie z tym poradzić – tkwią wtedy w swoistym stanie zawieszenia.
Jak odnaleźć sens życia? Jak poradzić sobie z przytłaczającym uczuciem braku sensu? Czytaj dalej!
SPIS TREŚCI:
Każdy człowiek na pewnym etapie swojego życia zastanawia się, jaki jest sens życia. Czasami kolejne trudności na drodze, cierpienie i ból sprawiają, że dana osoba poddaje się i przestaje dostrzegać sens swojej egzystencji. Jednak należy zdać sobie sprawę z jednej, kluczowej kwestii :
Sens życia istnieje nie tylko w szczęściu i dobrobycie. Sens istnienia należy odnajdywać też w chwilach bólu i cierpienia. Wtedy łatwiej będzie przetrwać trudny okres.
Sens nie dotyczy też jednej, konkretnej sfery życia. Należy szukać go w całokształcie życia i w każdej jego sferze. Świadomość tego, że życia ma sens, nawet jeśli nie układa się w tym momencie tak, jak powinno, pomaga przetrwać. Pomaga się odnaleźć i znaleźć w sobie siłę i motywację do działania.
Nie można wartościować życia – każde ma sens, nawet jeśli dana osoba w tym momencie tego nie dostrzega. Pogrążanie się w czarnych myślach i życie w przekonaniu, że nic nie ma sensu, a istnienie jest bezcelowe, może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń psychicznych – w tym do niezwykle groźnej depresji. Samo poczucie bezsensu istnienia może być nie tylko przyczyną, ale też objawem różnych chorób. Może być też odpowiedzią organizmu na silny wstrząs czy przeżytą traumę.
Ludzkość od dawna próbuje sobie odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest sens istnienia. „Dlaczego?” oraz „po co?” to dwa fundamentalne pytania. Można też dodać jeszcze jedno pytanie. Nie tylko „po co to robisz?” Ale też „dlaczego to jest dobre?” Dobrym przykładem będzie tutaj praca.
Sporo osób nie dostrzega sensu swojej pracy, która jest dla nich wyłącznie źródłem frustracji i stresu. Oczywiście, w takich wypadkach warto też pomyśleć nad jej zmianą. Jeśli jednak każda praca w końcu zaczyna się zmieniać w źródło frustracji, należy poszukać problemu gdzie indziej. Wtedy warto zadać sobie właśnie pytanie „dlaczego ta praca jest dobra?” Mnóstwo osób odpowie, że jest dobra dlatego, że pozwala utrzymać siebie i rodzinę, zgromadzić pieniądze na czarną godzinę czy sprawić, że można realizować swoją pasję i marzenia.
To bardzo dużo, choć należy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet taka świadomość nie uwalnia człowieka od poczucia cierpienia czy wyrzeczeń, na które musi się zdobyć, by osiągnąć cel. Nie taka jest istota sensu. Odnalezienie sensu jednak pozwala znieść niewygody, by osiągnąć cel. Daje motywację i energię do osiągnięcia tego, o czym się marzy.
Jeśli coraz częściej powtarzasz sobie „moje życie jest bez sensu”, jest to bardzo zły znak. Tak naprawdę każde życie ma sens, a myślenie o tym inaczej może jeszcze bardziej pogorszyć Twój komfort życia, pozbawić Cię motywacji i energii do działania.
Wielkie religie i kolejne nurty filozoficzne – wszystkie one próbują pomóc odnaleźć sens życia i sprawić, że życie stanie się choć trochę przyjemniejsze i lżejsze z przekonaniem, że wszystko to, co się dzieje ma jakiś sens i zmierza do określonego celu. Niektórzy znajdują pocieszenie w Kościele, jeszcze inni w nauce – to wszystko jest jak najbardziej w porządku.
Według Viktora Frankla istnieją trzy drogi do zdobycia sensu w życiu:
Doświadczenie czegoś wspaniałego – dobra muzyka, jedzenie, wino, filmy, literatura, malarstwo i inne formy sztuki. Obcowanie z tym pozwala zobaczyć sens istnienia nawet w takich drobnych i zdawałoby się, że całkowicie nieistotnych zdarzeniach. To samo dotyczy spotkań z ludźmi i nawiązywania relacji
Stworzenie czegoś wspaniałego – to nie musi być wielkie dzieło, które zrewolucjonizuje świat sztuki czy nauki. To może być naprawdę bardzo drobna rzecz – ugotowanie obiadu, posprzątanie, remont mieszkania, stworzenie idealnych warunków do zabawy z dzieckiem i kreatywne spędzenie z nim czasu. Wszystkie te mniejsze i większe gesty dnia codziennego mają ogromne znaczenie.
Własna postawa – gdy wydaje się, że nic w życiu nie da się już zmienić, zawsze można spróbować zmienić siebie. Popracować nad swoją postawą, zmienić myślenie z negatywnego na pozytywne, popracować nad swoimi emocjami i sposobem wyrażania ich. Zmiana w obrębie samego siebie też może doprowadzić do zmian w otoczeniu jako takim i doprowadzić do tego, że ujrzy się własny sens życia.
Viktor Frankl, który pracował nad sensem życia był austriackim lekarzem-psychiatrą, twórcą logoterapii. Logoterapia to forma psychoterapii, która skupia się właśnie nad rozważaniami nad sensem życia i próbami odnalezienia go. Jego rozważania nie były czysto teoretyczne – Viktor Frankl był bowiem więźniem obozu koncentracyjnego. I nawet w takich, ekstremalnych warunkach udało mu się nie stracić sensu życia. Czy poprawiło to jego tragiczną sytuację? Nadal był tak samo głodny, przerażony i wiele cierpiał. Miał jednak więcej sił, by przetrwać ten okropny czas, bo nie stracił sensu życia – miał cel, który chciał osiągnąć. Ponownie spotkać się z żoną i rozpocząć badania naukowe. Odnalazł też pocieszenie w wierze.
Miał też okresy załamania. Chwile, w których się poddawał, a przy życiu utrzymywała go nie wola przetrwania, a ludzie, których poznał w obozie. Współwięźniowie w tak samo złej sytuacji, jak i on sam, którzy nie pozwalali mu się poddać i po prostu umrzeć. Przetrwał dzięki nim.
Dlatego sens życia można odnaleźć też w innych ludziach – w pomaganiu im, w działaniach społecznych czy politycznych. Ale też na mniejszą, domową skalę – sensem życia może być przecież sprawienie, by dzieci miały lepsze życie.
Warto nauczyć się sztuki zadawania sobie odpowiednich pytań. Na samym początku to może być bardzo trudne, ale można w sobie wyrobić swoisty nawyk, który w tym pomoże. Jakie pytania sobie stawiać? Warto traktować wszystko to, co się dzieje, jak pytanie od życia. Tym pytaniem może być „co teraz?” albo „czego życie wymaga ode mnie w tym momencie?” Można te pytania przełożyć na wiele sytuacji życiowych. Przy problemach z dzieckiem nie warto się załamywać i pytać „dlaczego ja?”, warto natomiast zadać sobie pytania o oczekiwania od życia i podjąć odpowiednie kroki, by dziecku pomóc w jego problemach.
Brak sensu życia może naprawdę doskwierać ludziom, którzy się z tym borykają. Brak sensu życia obniża motywację – po co robić cokolwiek, jeśli nie ma to żadnego sensu? To błędne koło, z którego może być naprawdę ciężko się wyrwać, ale należy próbować. Jeśli się uda, komfort życia zdecydowanie się podniesie.
Gdy sytuacja w pracy nie jest zbyt dobra, też warto zadać sobie to pytanie. Czasami odpowiedzią okaże się poszerzanie swoich kwalifikacji, dokształcanie się czy zmiana branży. Czasami też nasuwającą się odpowiedzią będzie konstruktywna rozmowa z przełożonym.
Życie pisze naprawdę różne scenariusze i stawia przed każdym człowiekiem kolejne wymagania. Poszukanie sensu w każdym takim zdarzeniu i podjęcie odpowiedniego działania może pomóc odzyskać sens życia.
Jeśli nie umiesz sobie poradzić z uczuciem beznadziei i braku sensu w życiu, nie masz pojęcia jak odzyskać sens istnienia i nawet jeśli stawiasz sobie pytania, ale nie nasuwają Ci się żadne odpowiedzi, poszukaj pomocy. To może być wsparcie bliskich Ci osób – Twojej rodziny i przyjaciół, osób, dla których chcesz się starać i działać w jak najlepszy sposób. Nie bój się jednak też poszukać pomocy specjalisty. Wizyta u psychoterapeuty i podjęcie terapii może naprawdę wiele w Twoim życiu zmienić na lepsze.
Na psychoterapii masz bowiem szansę uporać się ze swoimi emocjami, zrozumieć to, kim naprawdę jesteś, odkryć swoje cele, marzenia i swoje prawdziwe „ja”. Terapia to też miejsce dla Ciebie, jeśli czujesz, że coś Cię w życiu blokuje, masz jakieś problemy, które trzymają Cię w miejscu i nie pozwalają iść dalej. Czujesz, że mógłbyś rozwinąć swój pełny potencjał, ale nie jesteś w stanie tego zrobić.
Podczas psychoterapii masz szansę dowiedzieć się czegoś więcej o sobie i swoich pragnieniach. Masz szansę odkryć prawdziwego siebie, ukrytego pod maskami zależności i zobowiązań. A gdy lepiej zrozumiesz siebie, lepiej zrozumiesz też sens życia. A to doskonały sposób na to, by nauczyć się go dostrzegać w wielu sytuacjach i odnajdywać na każdym kroku. Nawet w codziennych czynnościach, które wcześniej wydawały się kompletnie pozbawione jakiegokolwiek istnienia.
Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !
CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.
Możesz również umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 5 placówek w Warszawie, lub sesję online.
Dodaj komentarz