Internet jest już wszechobecny i chyba nikt nie wyobraża już sobie powrotu do czasów, w których nie był powszechnie używanym narzędziem. W Sieci dzieje się naprawdę sporo – można czytać wiadomości, uczyć się nowych rzeczy, kontaktować ze znajomymi i poznawać nowych ludzi, rozwijać biznes, robić zakupy, grać w gry… Wymieniać można praktycznie bez końca.
Niestety to powoduje też, że od Internetu można się uzależnić. I choć jest to temat nadal pozostający w sferze badań, już teraz wiadomo, że z tym problemem zmaga się coraz więcej ludzi na całym świecie i w różnym wieku. Jakie są objawy uzależnienia od Internetu? Jakie są jego przyczyny i czym skutkuje? Jak się leczyć z uzależnienia? Przeczytaj do końca!
SPIS TREŚCI:
Uzależnienie od Internetu, jak każdy inny nałóg, wpływa na zachowanie człowieka i oddziałuje na jego życie. Trudno jest określić, gdzie kończy się normalne używanie Internetu, a zaczyna chorobowe nadużywanie, ale pewne zachowania danej osoby powinny wzbudzić zaniepokojenie.
Przede wszystkim jest to coraz częstsze i dłuższe korzystanie z Internetu. Osoba uzależniona od Internetu poświęca na to nawet swój czas na naukę, pracę, obowiązki domowe, spotkania towarzyskie, czy nawet sen. Nic nie jest dla niej ważniejsze niż korzystanie z Internetu i będzie do tego dążyć, coraz bardziej zaniedbując swoje obowiązki i rodzinę, co będzie skutkowało pogorszeniem wyników w pracy lub szkole, utratą źródła utrzymania i problemami z relacjami z innymi ludźmi.
Taki człowiek nie jest też w stanie wytrzymać bez korzystania z Internetu – nie wyobraża sobie dnia bez dostępu do Sieci i przeraża go możliwość spędzenia kilku dni w odcięciu, dlatego cały swój dzień planuje tak, by zawsze mieć do niego dostęp. Nawet jeśli nie korzysta właśnie z Internetu – myśli o tym.
Korzystanie z Internetu wydaje się też nie mieć większego sensu czy celu – osoba uzależniona korzysta z niego, ale dla samego faktu tej czynności. Może gromadzić niepotrzebne informacje, filmy, których nigdy nie obejrzy lub muzykę, której nie będzie słuchać.
Niepokojącym objawem uzależnienia od Internetu może być też sytuacja, w której relacje wirtualne stają się dla danego człowieka ważniejsze niż te realne i przekłada aktywność internetową nad jakąkolwiek inną. Może też kłamać na temat czasu, który spędza w Sieci.
Czasami taka osoba zdaje sobie sprawę z tego, że ma problem i stara się sobie narzucić rygor i ograniczyć korzystanie z Internetu, ale nigdy jej się to nie udaje, bo nałóg wygrywa ze zdrowym rozsądkiem czy silną wolą.
W przypadku zespołu uzależnienia od Internetu można mówić o przyczynach o podłożu biologicznym, kulturowym i psychologicznym, czyli sytuacja wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku każdego innego nałogu.
Wśród czynników biologicznych specjaliści biorą pod uwagę wpływ budowy i funkcji układu nerwowego. Teoria ta związana jest z wpływem leczenia farmakologicznego na zmniejszenie objawów uzależnienia.
W kulturowym aspekcie do uzależnienia może dojść z powodu stylu życia i coraz większym przenoszeniem go do Internetu. W miejscach gdzie Internet jest łatwo dostępny może on zacząć zastępować inne formy spędzania wolnego czasu, a rytuał wymiany maili czy rozmów przez komunikator, może okazać się na tyle kuszący i wygodny, że wyprze on kontakty międzyludzkie.
Z psychologicznego punktu widzenia na uzależnienie najbardziej narażone są osoby, którym brakuje umiejętności społecznych. Nie potrafią oni rozmawiać z innymi ludźmi, nawiązywać kontaktów ani podtrzymywać znajomości. Nie starają się nawet, przekonani, że są i tak skazani na porażkę, dlatego wybierają społeczną izolację.
Jest to o tyle niebezpieczne, że prowadzi do powstania zjawiska błędnego koła – ktoś nie ma doświadczeń w rozmowach z ludźmi – nie radzi sobie w sytuacjach społecznych – izoluje się społecznie – nie nabiera doświadczenia. Internet dla takich osób może być formą spędzania wolnego czasu i postrzegany jest jako jedyna szansa na zdobycie przyjaciół, co sprawia, że zaczyna im się jawić jako miejsce przyjaźniejsze od rzeczywistego świata.
W tym przypadku wpływ na uzależnienie od Internetu ma też niska samoocena. Internet pozwala na anonimowość, stanie się kimś innym chociaż przez chwilę, sprawowanie pełnej kontroli nad swoim wizerunkiem. Można się też w każdej chwili wyłączyć i znowu stać się kimś innym. Dla takiej osoby Sieć jest dużo lepszym i bardziej atrakcyjnym miejscem, co sprzyja uzależnieniu.
Naukowcy twierdzą też, że szansę na uzależnienie zwiększa cecha osobowości nazywana impulsywnością, czyli zwiększone zapotrzebowanie na różnego rodzaju bodźce. Internet jest w stanie dostarczyć ich niemal od razu i to w dowolnych ilościach.
Jak każde uzależnienie, wpływa ono na całe życie człowieka i kładzie się na nim cieniem. Osoba uzależniona od Internetu zaniedbuje swoje obowiązki. Dzieci i nastolatkowie mogą bardzo poważnie opuścić się w nauce, a nawet zacząć wagarować, by poświęcić więcej czasu na surfowanie po Internecie. Uzależnieni od Internetu studenci mogą nawet zostać wyrzuceni ze studiów przez brak wyników, z kolei osoby pracujące mogą pożegnać się ze swoją pracą.
Utrata pracy wpłynie natomiast na pogorszenie sytuacji materialnej. Pierwszą, najbardziej podstawową potrzebą osoby uzależnionej będzie też korzystanie z Internetu, dlatego opłaty za korzystanie z niego będą absolutnie najważniejsze.
Spędzanie zbyt długiego czasu przed komputerem będzie skutkowało też pogorszeniem relacji międzyludzkich. W rodzinach może dochodzić do bardzo poważnych kłótni, związki przez to mogą się rozpadać, a grono znajomych coraz bardziej wykruszać.
Ucierpieć może też zdrowie – osoba w szponach nałogu nie ma czasu o siebie zadbać – mało śpi, mało je, nie gotuje sobie też zdrowych posiłków, bo po prostu nie ma na to czasu. Nie znajduje też czasu na aktywność fizyczną. Może do tego dojść także całkowite zarzucenie higieny osobistej, bo czas na mycie można poświęcić na Internet. To wszystko jest w stanie bardzo poważnie odbić się na stanie zdrowia.
Ucierpi też wygląd domu – sprzątanie przestanie być ważne, tak samo jak wszystkie inne aktywności. Wszelkie inne hobby też straci na znaczeniu i dana osoba zarzuci wszystko to, nad czym pracowała i czym się interesowała wcześniej. Może też dojść do sytuacji, w której – im bardziej świat rzeczywisty będzie taką osobę przytłaczać, tym bardziej będzie ona uciekała do Internetu jako lepszego, bardziej atrakcyjnego miejsca.
Leczenie tego nałogu przypomina bardzo wychodzenie z choroby alkoholowej. Trudno tutaj jednak o całkowite i brutalne odcięcie się od źródła nałogu – Internet jest już wszechobecny i stanowi część życia. Dlatego uczy się uzależnionych ograniczać korzystanie z niego na rzecz coraz większej ilości czasu spędzanej na innych aktywnościach.
Bywa, że stosowana jest farmakoterapia – najczęściej w sytuacjach, gdy – poza uzależnieniem – dana osoba zmaga się także z depresją, stanami lękowymi czy zaburzeniami nerwicowymi. Najbardziej wskazana jest mimo to psychoterapia.
Podczas terapii dana osoba ma szansę zrozumieć jak bardzo nałóg zawładnął jej życiem i jak destrukcyjne jest to zjawisko. Nie bez znaczenia są też problemy emocjonalne, które bardzo często są jednym z powodów uzależnienia – psychoterapia jest w stanie pomóc je rozwiązać, przez co problemy z uzależnieniem nie wrócą w przyszłości. Dojście do sedna problemu i zrozumienie jego istoty dlatego jest kluczowe dla pełni zdrowia. Więcej na temat walki z uzależnieniem podczas terapii przeczytasz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/terapia-uzaleznien-i-wspoluzaleznienia/. Nie wahaj się prosić o pomoc, nie wstydź się skorzystać z pomocy specjalisty. Z każdego uzależnienia można wyjść i nigdy nie jest za późno, by zrobić ten pierwszy krok ku wolności.
Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !
Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin. Do twojej dyspozycji jest 7 placówek w Warszawie, lub sesje online.
Bemowo
Targówek +48 573 050 052
Wilanów +48 509 019 090
Włochy +48 509 946 600
Białołęka +48 690 231 531
Skontaktuj się z nami już dzisiaj ! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Dodaj komentarz