Telefon komórkowy jest już nieodłącznym elementem życia człowieka. Dawno już minęły czasy, w których telefon służył wyłącznie do wykonywania połączeń oraz pisania wiadomości tekstowych. Teraz telefon używany jest praktycznie do wszystkiego – do słuchania muzyki, oglądania filmów, surfowania po Internecie, robienia zakupów online, robienia zdjęć i nagrywania filmów. To multimedialne centrum rozrywki, które można schować do kieszeni i zawsze pozostawać w kontakcie.
Istnieje jednak bardzo cienka linia pomiędzy używaniem telefonu a jego nadużywaniem. Jakie są objawy uzależnienia od telefonu? Czym może skutkować i jak je leczyć? Przekonaj się!
SPIS TREŚCI:
Uzależnienie od telefonu, zwane też fonoholizmem zaliczane jest do grupy uzależnień behawioralnych. Ze względu na jego rozprzestrzenianie się wśród ludzi i liczbę osób uzależnionych można już mówić o nim jako o chorobie cywilizacyjnej.
Dość cienka jest granica pomiędzy używaniem a nadużywaniem smartfonu. Telefon od dawna nie służy już tylko do dzwonienia i wysyłania smsów. Dlatego też ludzie korzystają z niego o wiele częściej. Kiedy jest mowa o uzależnieniu od telefonu? Jakie objawy mogą być niepokojące?
Przykładowe objawy uzależnienia od telefonu:
Nierozstawanie się z telefonem nawet na moment
Przymus sprawdzania powiadomień na telefonie co kilka minut
Złość i frustracja, gdy nie można skorzystać z telefonu
Przymus korzystania z telefonu, nawet jeśli nie ma takiej realnej potrzeby
FOMO – termin oznaczający „fear of missing out”, czyli zjawisko, w którym człowiek czuje wewnętrzny przymus sprawdzania, czy czegoś nie przeoczył. Ciągle zaglądanie do telefonu
Unikanie bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi – zamiast spotkania w cztery oczy osoba uzależniona wybiera rozmowę telefoniczną, pisanie smsów lub wiadomości na różnego rodzaju komunikatorach, które ma zainstalowane w telefonie
Strach przed tym, że telefon się rozładuje i nie będzie jak go naładować – czasami może kończyć się nawet napadami agresji lub paniki. Osoba uzależniona stara się zawsze mieć przy sobie zapasową ładowarkę, a nawet naładowany powerbank, by tylko nie dopuścić do takiej sytuacji
Telefon staje się pośrednikiem w kontaktach międzyludzkich i wypiera inne formy porozumiewania się
Ciągłe nasłuchiwanie, czy zadzwonił telefon lub przyszło jakieś powiadomienie. Może się to wiązać nawet ze słyszeniem dźwięków fantomowych. Osoba uzależniona jest przekonana, że usłyszała dźwięk dzwonka, powiadomienia lub wibracji, ale tak naprawdę nic takiego nie miało miejsca.
Coraz dłuższy czas spędzany przed ekranem smartfona – jak każda osoba uzależniona będzie ona dążyć do zwiększenia ilości czasu, które poświęca swojemu nałogowi. Mniejsze dawki – czy, w tym przypadku – mniejsza ilość spędzanego czasu – nie jest już dla niej satysfakcjonująca i dąży do tego, by jak najbardziej podporządkować swoje życie nałogowi
Do tego dochodzą jeszcze problemy z rodziną, coraz większe zaniedbywanie swoich obowiązków domowych czy zawodowych, a także poświęcanie czasu na sen, by spędzić go wpatrując się w ekran smartfonu.
Jak każda osoba uzależniona, także fonoholik będzie oszukiwał otoczenie i maskował swój problem – może zaniżać czas, który spędza ze smartfonem lub twierdzić, że ma wszystko pod kontrolą, a telefon jest mu po prostu potrzebny z całkowicie praktycznych powodów. To uzależnienie jak każde inne i dlatego musi być traktowane w tych samych kategoriach. Więcej na temat uzależnień i terapii dowiesz się tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/terapia-uzaleznien-i-wspoluzaleznienia/. Nie wahaj się prosić o pomoc dla siebie lub kogoś Ci bliskiego – nałóg to bardzo podstępny wróg i trudno jest z nim wygrać w pojedynkę.
Niektórym wydaje się, że problem fonoholizmu najbardziej dotyczy dzieci i nastolatków, czyli osoby, dla których smartfon już od najmłodszych lat jest urządzeniem jak najbardziej powszechnym i będącym naturalnie w użyciu. Uzależnienie od telefonu u dorosłych jest jednak także możliwe i stanowi coraz częstszy problem społeczny.
Osoba uzależniona od telefonu nawet w sytuacji spotkania towarzyskiego jest w stanie wyjąć telefon komórkowy, by zacząć sprawdzać powiadomienia, przeglądać media społecznościowe, czy odpisywać na wiadomości. Takie zachowanie jest odbierane jako niegrzeczne i lekceważące dla osób, z którymi odbywa się spotkanie. Nawet jeśli osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z tego, że to co robi, jest oznaką braku szacunku dla rozmówcy – i tak nie jest w stanie się powstrzymać przed sprawdzaniem telefonu.
To podstępny i wyniszczający nałóg, dlatego nie należy go lekceważyć. Nigdy nie jest też za późno na to, by podjąć leczenie. Zdecyduj się na nie i popraw komfort swojego życia.
Uzależnienie od telefonu u dzieci to problem niezwykle powszechny, cierpią na nie już coraz młodsze dzieci, w końcu telefon jest dla nich czymś absolutnie powszechnym i łatwo dostępnym. Duża część życia dzieci i nastolatków związana jest właśnie z telefonem. Nastolatki używają go do kontaktów z rówieśnikami i sprawdzania mediów społecznościowych, dzieciom młodszym służy do oglądania bajek. Dzieci w każdym wieku chętnie też grają w gry na telefon. Do pewnego stopnia jest to całkowicie zrozumiałe zjawisko, jednak może zdarzyć się tak, że dziecko zaczyna się zatracać w telefonie i przestaje widzieć świat poza nim.
W takich przypadkach często opuszcza się w nauce, bo po prostu nie ma na nią czasu. Dzieci uzależnione od telefonu przestają się interesować spotkaniami z rówieśnikami, czy hobby, które dotychczas miały. Coraz częściej też dochodzi w domu do kłótni o telefon, a dziecko bardzo gwałtownie reaguje, gdy chcesz mu dać karę na telefon, czy w jakikolwiek inny sposób ograniczyć korzystanie z niego.
Nadużywanie telefonu to bardzo częsty problem w szkołach i w innych sytuacjach, w których ważne jest, by dziecko pozostało skoncentrowane. Niektórzy próbują sobie z tym radzić przez zakaz wnoszenia telefonów, czy nakaz odkładania ich w jednym miejscu. Nie do końca jednak rozwiązuje to problem. W takich przypadkach dziecko może być rozdrażnione i zdekoncentrowane, bo myśli tylko o tym, by jak najszybciej dostać się do telefonu i źle się bez niego czuje. Psychiczny przymus korzystania z telefonu jest tak silny, że nie zwraca uwagi na nic innego.
Dość charakterystyczną cechą u dzieci i nastolatków uzależnionych od telefonu jest też całkowite zobojętnienie na to, co robią, gdy nie mogą korzystać z telefonu. Żadna inna atrakcja nie przedstawia dla nich żadnej wartości, bo za jedyną godną swojej uwagi rzecz, która przynosi im radość i uczucie spełnienia jest możliwość korzystania z telefonu.
Uzależnienie od telefonu to już bardzo poważne zaburzenie behawioralne. Zdarza się jednak, że za jego przyczyną rozwijają się inne problemy. Osoba uzależniona od telefonu może też popaść w depresję, która jeszcze bardziej utrudnia rozwiązanie problemów i sprawia, że człowiek czuje się z każdym dniem coraz gorzej.
Kluczowym objawem depresji jest anhedonia – to stan, w którym osoba chora przestaje odczuwać jakąkolwiek radość z życia. Początkowo nałogowiec odczuwa radość, gdy oddaje się nałogowi, jednak ciągle musi zwiększać dawki, by czuć cokolwiek. Może też rozumieć, że dzieje się z nim coś złego, ale nie mieć siły na to, by sobie poradzić z problemem, co dodatkowo wpływa na obniżenie jego samooceny.
Uzależnienia i depresja często idą ze sobą w parze. Izolacja od otoczenia, utrata radości życia, utrata zainteresowań, zaburzony rytm dnia i zegar biologiczny – tego wszystkiego i wielu innych dolegliwości doświadczają zarówno osoby uzależnione, jak i osoby pogrążone w depresji. Dlatego czasami trudno jest na pierwszy rzut oka zauważyć, że razem z nałogiem ma się do czynienia także z depresją. To bardzo podstępna choroba, która potrafi się dobrze maskować – na tyle dobrze, że istnieje zjawisko zwane „depresją maskowaną”. Więcej na jej temat przeczytasz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/depresja-maskowana-rozpoznac-zamaskowanego-wroga/.
Fonoholizm może przyjąć wiele różnych odmian: można się uzależnić od rozmów telefonicznych, czy pisania smsów, ale też od gier mobilnych, czy od samego faktu posiadania telefonu i dążyć za wszelką cenę do tego, by mieć zawsze najnowszy model. Niezależnie od tego, jaką formę przybierze nałóg, jest on przyczyną wielu problemów. Osoby nim dotknięte mogą:
Jak każde uzależnienie, także to od telefonu, negatywnie oddziałuje na każdą sferę życia człowieka. Uzależnienie od telefonu niszczy karierę zawodową, relacje rodzinne i towarzyskie, może za to pozostawić z bólem fizycznym, depresją i długami. W przypadku uzależnionych dzieci i młodzieży dochodzą też problemy z właściwym rozwojem emocjonalnym i psychicznym, dlatego tak ważne jest to, by z uzależnieniem zacząć walczyć.
Jak pokonać uzależnienie od telefonu? Leczenie to proces długotrwały i złożony. W tym przypadku nie można po prostu całkowicie odciąć się od telefonu, jak ma to miejsce na przykład w przypadku uzależnienia od alkoholu lub narkotyków. Telefon jest częścią współczesnego świata.
Sztuką jest ograniczyć jego używanie i nauczyć się kontrolować na nowo własne życie. Bardzo pomocna w tym będzie psychoterapia. Pomoże ona zrozumieć skąd tak naprawdę wzięło się uzależnienie – jakie problemy za nim stoją i jakie mechanizmy je powodują. Zrozumienie jest już krokiem w stronę wyleczenia.
Konieczne jest też stworzenie grafiku korzystania z telefonu i trzymanie się go, a z biegiem czasu zmniejszanie czasu, który jest poświęcany na telefon na rzecz innych aktywności. Podczas psychoterapii osoba uzależniona uczy się radzić sobie ze swoimi emocjami i zastępować te niewłaściwe wzorce postępowania, tymi które są zdrowe i akceptowane przez społeczeństwo.
Nie bez znaczenia jest też wsparcie bliskich – czasami doskonałe rezultaty odnosi terapia rodzinna. Zwłaszcza dzieci muszą czuć przede wszystkim miłość i oparcie najbliższych, ale są to wartości, których potrzebuje każdy człowiek walczący z uzależnieniem.
Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.
Dodaj komentarz