Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo - Powstańców Śląskich
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo - Bolkowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka - Kościeszów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek Borzymowska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek - Wallenroda
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów - Wiertnicza
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy - Mikołajska
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Przyjaźń damsko męska – czy istnieje?

Człowiek nie może żyć samotnie. Ludzie są już tak skonstruowani, że potrzebują towarzystwa innych. Nie wszystkie relacje z ludźmi przerodzą się w głębokie więzi. Czasami te spotkania i interakcje są bardzo powierzchowne i nikomu to tak naprawdę nie przeszkadza. Jednak czasami luźna znajomość z drugim człowiekiem przeradza się w coś więcej. Nie zawsze jest to miłość romantyczna. Równie dobrze może rozwinąć się głęboka, piękna przyjaźń.

Każdy człowiek potrzebuje przyjaciela – przynajmniej tej jednej osoby, na którą może liczyć w każdym momencie swojego życia. A czy taka czysta, platoniczna, głęboka więź może rozwinąć się między kobietą a mężczyzną? Czy przyjaźń damsko-męska w ogóle istnieje? Czym jest w istocie? Dowiedz się!

Data publikacji: 25.04.2023
Data aktualizacji: 01.10.2024
Czas czytania: 6 min.
Przyjaźń damsko męska - czy istnieje?
Kategoria bloga:
Merytorycznie zweryfikowany przez: Monika Perkowska Monika Perkowska

Wszyscy potrzebują przyjaciół. Przyjaciel to osoba, której zawsze można się zwierzyć, poprosić o pomoc i wsparcie. To osoba, która zawsze będzie służyć Ci radą i wyruszy na ratunek, gdy będziesz go potrzebować. To też osoba, na której zawsze możesz polegać. To wszystko w prawdziwej, mocnej i zdrowej przyjaźni jest wzajemne – Twój przyjaciel może liczyć też na Ciebie. Zupełnie bezinteresownie i bez żadnych ukrytych intencji. A czy przyjaźń damsko-męska może się rozwinąć i przetrwać próbę czasu?

Czym jest przyjaźń damsko-męska?

Przyjaźń jako taka to głęboka, platoniczna więź zbudowana na bliskości i zaufaniu. W towarzystwie przyjaciela zawsze możesz czuć się dobrze i bezpiecznie. Masz kogoś, na kim możesz polegać, masz z kim porozmawiać, wybrać się do kina czy na wypad do miasta. Przyjaciel może polegać też na Tobie. Wszystko to, co was łączy jest prawdziwe i oparte na bliskości. Nie jest to jednak miłość romantyczna. Nie ma między wami napięcia seksualnego i nie rozpatrujecie się w tych kategoriach. Czy miłość damsko-męska w takich ramach może istnieć?

Niektórzy sądzą, że nie. Niektórzy uważają, że przyjaźń damsko-męska to mit. Wskazują, że w takich związkach zawsze prędzej czy później pojawia się właśnie napięcie seksualne i chęć przejścia na inny poziom – status przyjaciela przestaje już wystarczać jednej ze stron i ta strona, niezależnie czy chodzi o mężczyznę, czy kobietę, zaczyna dążyć do tego, by pojawiło się coś więcej.

Może się zdarzyć nawet taka sytuacja, że jedna ze stron będzie dążyła do rozbicia związku drugiej strony, by mieć szansę zająć miejsce partnera romantycznego. Nie każda przyjaźń damsko-męska jest w stanie przetrwać, gdy jedna ze stron zaangażowała się w nieco innym sensie.

Nie zawsze wyznanie miłości czy próba pocałunku zostaną dobrze przyjęte. W takiej sytuacji może się okazać, że druga ze stron wcale tak nie widziała sytuacji. Może okazać się wręcz zdziwiona obrotem spraw i tak naprawdę nigdy nie odczytała poprawnie żadnych sygnałów świadczących o tym, że przyjaciel lub przyjaciółka chcieliby wejść w związek romantyczny.

Tego przyjaźń damsko-męska może nie przetrwać. Może pojawić się gorycz i rozczarowanie. Rozczarowani mogą być tak naprawdę wszyscy. Rozczarowana na pewno będzie strona, która zaangażowała się romantycznie i została odrzucona. Złamane serce zawsze boli, a odrzucenie to jedno z bardziej bolesnych doświadczeń ludzi.

Jednak rozczarowanie może czuć też drugi z przyjaciół. Wtedy może bowiem zacząć poddawać w wątpliwość szczere intencje i to, co scementowało przyjaźń. Może się czuć oszukany, może mieć wrażenie, że cała przyjaźń pojawiła się z wyrachowaniem, po to, by przekształcić ją właśnie w związek.

To wszystko bywa bardzo bolesne i trudne dla wszystkich. Nie wszyscy potrafią to przegadać i znaleźć porozumienie. Nie wszyscy też chcą to zrobić. Czasami żalu i negatywnych emocji pojawia się tyle, że cała znajomość się rozpada i każdy idzie swoją własną drogą.

Związki międzyludzkie zawsze są trudne, niezależnie od płci. Zawsze mogą pojawić się tarcia, problemy i napięcia. Nie zawsze udaje się je przepracować, czasami najlepszym dla wszystkich wyjściem będzie zakończenie relacji – przyjaźń może też przeminąć. Ludzie na przestrzeni lat się zmieniają i wcale nie potrzeba tu silnych wstrząsów. Przyjaźń damsko-męska jest narażona na wiele różnorodnych problemów, ale dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku każdej innej relacji, niezależnie czy chodzi o miłość, czy też o przyjaźń. Relacje po prostu są skomplikowane.

Co daje przyjaźń z mężczyzną kobiecie?

Amerykańska antropolożka Helen Fisher wychodzi z założenia, że przyjaźń damsko-męska z punktu widzenia kobiety ma podłoże ewolucyjne. Teoria ta głosi, że kobiety w ten sposób, zyskując męskich przyjaciół, budują sobie zaplecze społeczne. Tworzy sobie bowiem w ten sposób grono mężczyzn, na których może liczyć w razie potrzeby. W końcu niegdyś kobieta pozostawiona sama sobie nie byłaby w stanie sobie poradzić. Zależnie od okoliczności – brakowałoby jej zdolności do obrony przed dzikim zwierzęciem w głuszy lub też w społeczeństwie obowiązywały takie zasady, że kobieta bez mężczyzny miała w życiu o wiele trudniej.

Idąc za tą teorią dalej Fisher tłumaczy, że kobieta potrzebuje swoistego męskiego zaplecza, by mieć ochronę i wsparcie ze strony męskich przyjaciół, gdy partner zawiedzie lub po prostu zniknie. Teoria ta instrumentalizuje mężczyzn i pokazuje kobietę jako kogoś, kto nawet podświadomie działa w sposób wyrachowany.

Faktycznie, męski przyjaciel przydaje się, by pomóc z wniesieniem ciężkich rzeczy, naprawić coś w domu, czy wykonać inne prace kojarzone z męskimi. Jednak to wcale nie tak, że kobiety potrzebują męskich przyjaciół wyłącznie po to. Kobiety też potrzebują po prostu z kimś porozmawiać i zbudować więź opartą na bezpieczeństwie i zaufaniu. Od męskich przyjaciół lubią uzyskiwać męski punkt widzenia na pewne kwestie. To pozwala na lepsze zrozumienie idei problemu czy zrozumienie dlaczego dany mężczyzna zachował się w ten, a nie w inny sposób. To takie spojrzenie za kurtynę męskich tajemnic, co pozwala kobiecie lepiej zrozumieć męski punkt widzenia, a przy tym miło spędzić czas.

Co daje przyjaźń z kobietą mężczyźnie?

Istnieją badania, z których wynika, że kobiety, jeśli mają wybór, wolą przyjaźnić się z innymi kobietami. Jednak mężczyźni, jeśli dać im taki sam wybór, w większej części uznali, że woleliby przyjaźnić się z kobietami, a nie ze swoją płcią. Te dość interesujące wyniki badań mogą mieć proste wyjaśnienie – wszystko może bowiem rozbijać się o normy kulturowe.

Dziewczynki mogą płakać, wyrażać swoje emocje, rozmawiać o nich, dbać o swoje uczucia i analizować je. Nikogo nie dziwi wrażliwa dziewczynka, która płacze, emocjonalna dziewczynka czy delikatna, ale za to rozgadana dziewczynka. U chłopców to nadal, niestety, może być odbierane jako wręcz niewłaściwe.

Mężczyźni w patriarchalnej kulturze uczeni są, żeby nie płakać, nie mówić o swoich uczuciach, dusić wszystko w sobie i być milczącym twardzielem. Nadal jest jeszcze wielu chłopców, których uczy się, że odczuwanie emocji i okazywanie słabości jest czymś niemęskim, a więc wstydliwym. Nadal jest całe mnóstwo mężczyzn, którzy wychowywani byli w ten niewłaściwy, toksyczny wręcz sposób.

Dlatego dla takich osób męsko-męska przyjaźń to może być za mało. Taki mężczyzna może czuć wstyd i zażenowanie, gdy miałby porozmawiać o swoich emocjach z innym mężczyzną. Przecież uczy się ich, że tak się nie robi. To buduje mnóstwo wewnętrznych blokad w umyśle.

W przypadku przyjaźni z kobietą te opory są mniejsze i w miarę postępu relacji mogą zniknąć nawet całkowicie. Kobiety rozmawiają o emocjach i nie widzą w tym nic dziwnego. Mężczyźni mogą zatem znaleźć kompankę, która nie tylko wysłucha, ale też pomoże przeanalizować i zrozumieć wewnętrzny świat emocji. Bez oceniania, bez negatywnego nastawienia – po prostu będzie i będzie można z nią porozmawiać o własnych uczuciach i problemach. A to bardzo ważne.

Czy przyjaźń damsko-męska jest w ogóle możliwa?

Przyjaźń damsko-męska budzi wiele kontrowersji. Niektórzy twierdzą, że w ogóle nie jest możliwa, inni wychodzą z zupełnie innego założenia. Przyjaciele w takiej relacji mogą otrzymać od siebie całkiem sporo – coś, czego nie otrzymaliby od przyjaciół tej samej płci. Może to być właśnie wsparcie emocjonalne w przypadku mężczyzn, czy ogólne poczucie bezpieczeństwa w przypadku kobiet.

Nie zawsze też przyjaźń damsko-męska musi się wiązać ze strefą seksualną. Przecież nie ze wszystkimi ludźmi, którymi spotykasz chcesz uprawiać seks, nawet jeśli Twoja orientacja by na to pozwalała. W końcu człowiek kieruje się w życiu nie tylko popędami, a seks nie dla wszystkich jest ważną częścią ich życia. A nawet jeśli jest – to nie z każdym ma się ochotę iść do łóżka i to zupełnie normalne.

Przed przyjaciółmi w takiej relacji czeka wiele problemów. Wśród największych zagrożeń wymienić można friendzone i przyjaźń z bonusem.

Friendzone to termin, który przyjął się na określenie sytuacji, w której jedna z osób chciałaby czegoś więcej niż przyjaźni, chciałaby związku, ale nie umie zrobić żadnego kroku – ani wyznać swoich uczuć, ani też zakończyć relacji, która nie jest dla nich satysfakcjonująca. Statystycznie najczęściej problem friendzone dotyczy mężczyzn. A najczęstszą przyczyną jest nieumiejętność do komunikowania swoich potrzeb.

Osoba, która czuje, że tkwi we friendzone może czuć się coraz bardziej sfrustrowana i nieszczęśliwa z sytuacji, w której tkwi. Może też zacząć powoli złościć się na drugą stronę, która nic nie rozumie. To może zmienić się w bardzo nieprzyjemną, toksyczną wręcz sytuację, w której ktoś jest karany za coś, o czym nawet nie ma pojęcia. Tkwienie we friendzone nie jest niczym dobrym, dlatego trzeba coś postanowić – albo zakończyć definitywnie relację, albo wyznać swoje uczucia i skonfrontować się z drugą stroną, a potem odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Innym problemem jest to, co z języka angielskiego nazywa się „friends with benefits” – na język polski można to przetłumaczyć jako przyjaciele z bonusem. Chodzi tu o przyjacielski związek, w którym jednak przyjaciele uprawiają ze sobą seks. Łatwo tu zauważyć problemy i pułapki, które może generować takie podejście.

Oczywiście, może się okazać, że obu stronom taki układ pasuje – dobrze się ze sobą bawią, dobrze i swobodnie się ze sobą czują i czerpią sporo przyjemności ze swojej relacji. To wszystko jest bardzo dobrą sytuacją i jeśli wszyscy się dobrze czują, to mogą uznać się za prawdziwych szczęściarzy.

Jednak czasami może się zdarzyć tak, że przyjaźń z bonusem zatrze granice pomiędzy przyjaciółmi a partnerami w związku romantycznym. W końcu czym sytuacja, w której dwoje ludzi doskonale się ze sobą czuje, jest ze sobą blisko i czuje się bezpiecznie, a przy tym doskonale dogaduje się w łóżku różni się od związku. A wtedy może okazać się, że jedna ze stron ten układ, który był jasny na samym początku, jedna ze stron zaczyna postrzegać jako związek i może bardzo cierpieć, gdy druga strona nie będzie podzielać jej zdania.

To wszystko to prawdziwe, realne problemy, które mogą spotkać mężczyzn i kobiety, którzy przyjaźnią się ze sobą nawzajem. Czy jednak to znaczy, że przyjaźń damsko-męska nie ma racji bytu i zawsze kończy się źle? Niezupełnie. Każdy musi to wszystko przemyśleć w swojej własnej głowie. Jeśli jednak przyjaźnisz się z przedstawicielem płci przeciwnej i doskonale czujecie się w swojej relacji, to bardzo dobrze dla was. Zawsze warto mieć w końcu przyjaciela, na którego można liczyć. Niezależnie od płci.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin.

+48 22 307 50 37

Możesz również umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 5 placówek w Warszawie,  lub sesję online.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test