Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Związek z obcokrajowcem

Mówi się, że miłość jest ślepa – miłość nie wybiera, po prostu się przydarza. Miłość nie zna też granic, dlatego nierzadko przydarza się ludziom, których dzieli narodowość, krąg kulturowy, religia, czy kolor skóry. Czy taki związek ma szansę się udać? Główny Urząd Statystyczny wskazuje na to, że Polacy coraz częściej zawierają związki małżeńskie z obcokrajowcami. Statystycznie częściej z obcokrajowcami wiążą się Polki, choć Polacy też zawierają takie małżeństwa.

Czy związek z obcokrajowcem może się udać? Z jakimi problemami musi mierzyć się taka para? Czytaj dalej!

Data publikacji: 22.06.2021
Data aktualizacji: 27.09.2023
Czas czytania: 8
Związek z obcokrajowcem
Kategoria bloga:

Związek z obcokrajowcem

Związek z obcokrajowcem

Statystycznie Polki i Polacy coraz częściej wiążą się z obcokrajowcami. W samym 2017 roku w Polsce zostało zarejestrowanych przeszło jedenaście tysięcy takich małżeństw, choć przecież nie są to wszystkie tego typu związki. Dane te nie uwzględniają związków nieformalnych oraz małżeństw, które obywatele Polski zawierają z obcokrajowcami poza granicami kraju.

Mieszane małżeństwa jeszcze kilkadziesiąt lat temu potrafiły bardzo szokować. Zwłaszcza jeśli partner pochodził z innego kręgu kulturowego i miał inny kolor skóry. Jednak od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, od czasu otwarcia granic i możliwości swobodnego podróżowania – czy to migracji turystycznej, czy zarobkowej – związek z obcokrajowcem przestaje być czymś niespotykanym. Ludzie też coraz bardziej otwierają się na społeczeństwa multikulturowe i osiadają w nich, wchodzą tam w związki, zakładają rodziny i stają się częścią takiego społeczeństwa. To zwiększa też otwartość na obcokrajowców i ułatwia wchodzenie w związki.

Nadal jednak małżeństwa czy pary mieszane muszą liczyć się z wieloma problemami. Niektóre pochodzą z zewnątrz – powodują je osoby trzecie. Jeszcze inne powodowane są też przez naturalne różnice, które występują pomiędzy partnerami z różnych krajów oraz kręgów kulturowych.

Różnice kulturowe

Różnice kulturowe

Różnice kulturowe są tym większe, im bardziej egzotyczny jest z Twojego punktu widzenia kraj Twojego partnera. Każdy człowiek jest inny i wszyscy różnią się między sobą, jednak im bardziej odległy krąg kulturowy, który kształtował partnerów – tym te różnice są większe.

Duże znaczenie ma nie tylko pochodzenie etniczne, ale też kraj, w którym dorastała dana osoba. W dzisiejszych czasach wcale nie musi to być to samo miejsce. W takich przypadkach – jeśli na przykład mieszkaniec Afganistanu, Iranu, Egiptu czy Turcji – wychowywał się w Londynie, warto poznać też wartości, które obowiązywały w jego rodzinie. Może się okazać, że jest już całkowicie zasymilowany i jego kultura, tradycje i obyczaje nie wyróżniają się szczególnie na tle innych mieszkańców Europy. Może się też okazać, że mimo życia w kraju europejskim, jest bardzo mocno przywiązany do zwyczajów z kraju pochodzenia, kultywuje je i jest wierny tradycji. To wszystko ma ogromne znaczenie w związku.

Różnice kulturowe nie są czymś, co warto bagatelizować – od kręgu wychowania naprawdę bardzo wiele zależy. Są kultury, w których najwięcej do powiedzenia mają rodzice i to od ich akceptacji zależy zgoda na małżeństwo czy pozycja partnera w domu. Różnice kulturowe odbijają się też w pomysłach na wychowanie dzieci, oddziałują też na codzienność – sposób ubierania się, jedzenia, stosunek do zwierząt czy podejście do kobiet jako osób o niższej hierarchii w rodzinie. Odmienna jest też pozycja osób starszych czy kwestia honoru i szacunku.

W Indiach na przykład krowy uważane są za święte przez osoby, które wyznają hinduizm, dlatego jedzenie wołowiny czy serwowanie jej na obiedzie w Polsce nie spotka się z dobrym przyjęciem. W Japonii publiczne okazywanie uczuć uważane jest za coś niewłaściwego, a szacunek do starszych, w myśl zasad konfucjanizmu, ma ogromne znaczenie. W krajach muzułmańskich rola kobiet jest bardzo trudna i mieszkankom innych kręgów kulturowych, przyzwyczajonych do innych norm, może być bardzo trudno dostosować się.

Tego typu różnice kulturowe można mnożyć i mnożyć. To, czy się w nich odnajdziesz, zależy nie tylko od tego, o jakich barierach mowa i jakie podejście do życia ma Twój partner. Zależy także od Ciebie. Wspólnie musicie pracować nad zniwelowaniem tych różnic i wypracowaniem sobie wspólnej płaszczyzny. Wymaga to od was też otwartego umysłu, ciekawości świata i chęci do uczenia się nowych dla siebie kultur, by wzbogacić i uzupełnić swoją wiedzę.

Bariera językowa

Bariera językowa

Język angielski uważany jest za język uniwersalny – jak niegdyś łacina czy język francuski. Nadal jednak bariera językowa potrafi być bardzo sporym problemem. Nie każdy zna język angielski w stopniu, który pozwala na swobodną konwersację na różnorodne temat. Język, którym się posługujesz też w pewnym stopniu kształtuje Twój świat – dlatego w każdym języku są określenia i wyrażenia, które trudno jest przełożyć na obcy język. To może spowodować, że trudno jest się porozumieć w pełni i wyjaśnić wszystkie niuanse, które ma się na myśli.

Bariera językowa może istnieć też pomiędzy Tobą a rodziną Twojego wybranka bądź wybranki. Nie wszyscy znają język angielski, a osoby starsze, które nigdy nie miały powodu, by porozumiewać się w tym języku, mogą go po prostu nie znać. To samo w drugą stronę – Twoja rodzina też może mieć problem z porozumiewaniem się. Zostaje rozmowa przez tłumacza.

Nadal jednak warto rozpocząć naukę języka ojczystego partnera bądź partnerki – to powala przełamać na dobre bariery językowe i nie być wykluczonym z rozmów. Z tego samego powodu warto też zachęcać drugą połówkę do nauki języka polskiego.

Stereotypy

Do każdej narodowości można przypisać co najmniej kilka stereotypów, dlatego każdy związek z obcokrajowcem może być odbierany źle przez osoby trzecie. Muzułmanie są postrzegani jako terroryści i osoby, które sprzedają własne córki, Włosi jako mężczyźni uzależnieni od matek, Hiszpanie jako osoby, które wiecznie zdradzają i skaczą z kwiatka na kwiatek, Japończycy to pracoholicy, którzy oglądają dziwne kreskówki, wszyscy Rosjanie to alkoholicy, Niemcy to wrogowie od czasów bitwy pod Grunwaldem – wymieniać można naprawdę długo.

Stereotypy nadal są żywe w społeczeństwie. A za stereotypami często idzie nietolerancja. Jest to problem boleśnie widoczny w Polsce – kraju raczej jednolitym etnicznie, gdzie każdy obcokrajowiec, osoba o innym kolorze skóry bardzo rzuca się w oczy.

Zdarza się również, że kobiety, które wiążą się z obcokrajowcami o innym kolorze skóry padają ofiarą ataków nacjonalistów, którzy uważają, że taki związek równoznaczny jest ze zdradą kraju. Ofiarami ataków mogą paść nawet dzieci małżeństw mieszanych.

Na tego typu sytuację, niestety, należy być gotowym i nauczyć się przed nimi bronić – warto też otaczać się ludźmi, którzy życzą Tobie i Twojej rodzinie jak najlepiej i mogą służyć wsparciem w takiej sytuacji.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Czujesz że potrzebujesz wsparcia dla związku z obcokrajowcem ?

Czujesz że potrzebujesz wsparcia dla związku z obcokrajowcem ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnię Co tam? Psychoterapia bliska Tobie tworzy zespół doświadczonych psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów. Nasze poradnie to miejsca z domową atmosferą. Oferujemy pełny zakres wsparcia dla Ciebie i twoich bliskich.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 698 115 005

Dyskretnie i komfortowo odbędziesz wizytę stacjonarnie w gabinecie – zapraszamy do jednej z naszych sieci placówek w Warszawie.

Nie masz czasu na dojazdy ? Umów wizytę online ! Jeśli będziesz chciał, zawsze możesz spotkać się później z specjalistą w gabinecie.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test