Pełne bólu, traumatyczne dzieciństwo ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób funkcjonujemy w dorosłym życiu. Nadużywający alkoholu rodzic, współuzależnienie, przemoc psychiczna i fizyczna — z takim bagażem dorosłość często bywa nie do zniesienia.
Cele terapii DDA/DDD to zrozumienie swojej trudnej przeszłości a także zmierzenie się z wspomnieniami które blokują ich niezależność. Chodzi o zmianę obrazu własnego siebie który dostosowany będzie do dorosłego życia. To także zostawienie za sobą okres trudnego dzieciństwa i uporządkowanie całego swojego dotychczasowego życia tak, aby funkcjonować niezależnie.
Definicja DDA – Dorosłe dzieci alkoholików oraz DDD – Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, czyli syndrom osobowości kształtujących się w dziecku które wychowuje się i dorasta w rodzinie której jedno z rodziców jest uzależnione od alkoholu. Syndrom nie dotyczy tylko obszaru alkoholu ale głównie funkcjonowania w trudnych i stresujących warunkach, obciążane wstydem i poczuciem winy dziecko wyrabia w sobie określone cechy charakteru które przenosi na swoje dorosłe życie.
Obydwie rodzaje terapie niosą swoje osobne korzyści dla pacjenta, indywidualne spotkania z terapeutą pomagają osobom z rodzin dysfunkcyjnych zrozumienie, że wypracowane zachowania z dzieciństwa zawodzą w dorosłym życiu. Terapie grupowe to zmiana zachowania i podejścia co do różnych zachowań społecznych, umiejętność mówienia o swoim emocjach a także proszenia innych o pomoc.
Cele terapii indywidualnej DDA:
Choć alkoholowy dom odciska ogromne piętno na wielu DDA, dzięki terapii można zminimalizować jego impakt. Terapia DDA to skuteczny sposób na pełne satysfakcji życie. Bez strachu, lęku i nieustannego napięcia. Dzięki terapii osoby z syndromem DDA i DDD mogą nauczyć się skutecznych sposobów radzenia sobie z problemami, przerywając znane z domu destrukcyjne wzorce zachować.
Zalety terapii grupowej DDA:
Z terapii DDA powinny skorzystać osoby, które:
Z terapii DDD powinny skorzystać osoby, które:
Dla każdej terapii niezależnie od wyznaczonego celu najważniejsza jest motywacja i determinacja ze strony pacjenta, gdy on sam czuje, że jest gotów przebyć tą drogę aby odmienić swoje życie na lepsze. Przebycie każdej terapii, czy to krótkoterminowej, czy długoterminowej pozwala odkryć siebie na nowo, odblokować zamknięte w sobie emocje, pozytywnie wpływać na relacje rodzinne i zawodowe, lepsze zrozumienie swoich myśli i czynów, ogólny wzrost satysfakcji z życia oraz odkrywanie na nowo sensu życia.
Nawet po przebytej terapii jeśli okaże się że odkryliśmy w sobie kolejne podłoże głęboko skrywanych problemów, to nadal możemy rozpocząć kolejną terapię, do momentu gdzie uznamy to za konieczne.
Nie zmieniając przeszłości uczymy się ją kontrolować w taki sposób, aby nie wpływała ani nie decydowała o naszej przyszłości.
Poradnię Co tam? Psychoterapia bliska Tobie tworzy zespół doświadczonych psychoterapeutów. Nasze poradnie to miejsca z domową atmosferą. Oferujemy pełny zakres wsparcia dla Ciebie i twoich bliskich.
Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.
Możesz umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 5 placówek w Warszawie, lub sesję online.