Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Psychoterapia Systemowa

Terapia systemowa to terapia, która najczęściej pojawia się w kontekście rodzin. Jednak mogą na niej skorzystać także osoby które chciałyby poprawić komunikację z swoimi dziećmi, a także pary które przechodzą kryzys, nie są w stanie poradzić sobie ze swoimi problemami samodzielnie i chcą poprawić swoją relację.

Dowiedz się, czym konkretnie jest terapia systemowa, kto i w jakich okolicznościach może na niej skorzystać. Zapoznaj się z nią bliżej!

Data publikacji: 25.05.2021
Data aktualizacji: 26.09.2023
Czas czytania: 10
Psychoterapia Systemowa

Czym jest terapia systemowa?

Czym jest terapia systemowa?

Terapia systemowa to jeden z nurtów psychoterapii. Jej początków należy doszukiwać się w latach 40. XX wieku. Jej początki związane są z Ogólną Terapią Systemów, która opracowana została przez Ludwiga von Bertalanffy’ego. Był on filozofem oraz biologiem.

Zgodnie z tymi założeniami terapia systemowa – jak sama nazwa wskazuje – opiera się na systemie. Nie traktuje ona pacjenta w sposób jednostkowy, nie skupia się wyłącznie na nim. Opiera się na systemie, czyli pojęciu rozumianym jako większa, spójna całość. W kontekście psychoterapii systemowej chodzi o skupienie się na systemie, w którym dany pacjent funkcjonuje na co dzień.

Takim systemem najczęściej jest rodzina – jako najbliższa i najbardziej podstawowa komórka społeczna. Mogą to być też poszczególne elementy tego systemu – czyli nie cała rodzina, a na przykład wyłącznie małżonkowie lub rodzice z dziećmi.

Na czym polega terapia systemowa?

Na czym polega terapia systemowa?

Psychoterapia systemowa skupia się na funkcjonowaniu systemów, w których funkcjonują pacjenci. Podczas terapii systemowej dokonuje się analizy zależności cyrkularnych, które występują w obrębie danych systemów. To bardzo ważne, by były to zależności cyrkularne – one zakładają, że jedno zjawisko doprowadza do drugiego, a to z kolei ma wpływ na pojawienie się innego. W ujęciu linearnym zaś mamy do czynienia z prostym ujęciem przyczyna->skutek.

Przy ujęciu cyrkularnym funkcjonuje też pojęcie błędnego koła. Łatwo to zrozumieć na przykładzie: dziecko jest niegrzeczne i pełne buntu, przez co daje się rodzicom we znaki. Ci odczuwają coraz większą niechęć i frustrację, bo nie potrafią sobie z tym poradzić. Dziecko to wyczuwa, więc staje się jeszcze bardziej zbuntowane i zachowuje się coraz gorzej.

Psychoterapia systemowa skupia się na relacjach pary lub całej rodziny, na rolach, które pełnią oraz na sposobach komunikacji między nimi. Rolą psychoterapeuty jest zachowanie jak największego stopnia neutralności. Nie ma on oceniać i wskazywać winnego takich, a nie innych układów czy relacji w obrębie danej rodziny (systemu), ma on jedynie obserwować wszelkie rodzinne (systemowe) relacje i sprzężenia, a potem mówić o nich pacjentom.

Psychoterapeuta na podstawie swoich obserwacji dokonuje analizy relacji, szuka źródła ich problemów oraz uświadamia je pacjentom, a także proponuje rozwiązania

Dla kogo jest terapia systemowa?

Dla kogo jest terapia systemowa?

Jeżeli system rodzinny działa prawidłowo, członkowie rodziny są w stanie samodzielnie rozwiązać swoje problemy, bez angażowania w nie osób z zewnątrz. System ten bowiem ma już wypracowane pewne, dobrze funkcjonujące, zasady, działa w harmonii i pełnej zgodzie.

Nie zawsze jednak pełna harmonia jest możliwa – może dojść do zaburzenia jej na którejkolwiek z płaszczyzn. A system to coś, co z definicji jest ze sobą połączone, dlatego jeśli jedna część przestaje funkcjonować właściwie, cały system nie może funkcjonować dobrze. By znów odzyskać harmonię i wypracować zasady zdrowego, prawidłowego funkcjonowania systemu, przydaje się właśnie terapia systemowa.

Skorzystają na nie rodziny, w których sytuacja została zaburzona i zaczęła się pogarszać lub już od dłuższego czasu jest zła, ale w końcu rodzina podjęła decyzję, że pora spróbować to naprawić. Jakie sytuacje mogą wymagać pomocy ze strony terapii systemowej?

  • Przemoc fizyczna i psychiczna – doświadczanie przemocy ze strony jednego członka rodziny zaburza funkcjonowanie całej rodziny na wszystkich płaszczyznach – dotykają one negatywnie zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe.

  • Konflikty – w każdej rodzinie zdarzają się kłótnie i nieporozumienia. Jeśli jednak spięć i sprzeczności interesów jest coraz więcej, a członkowie danej rodziny nie potrafią porozumieć się bez kłótni – to już wskazanie do psychoterapii systemowej. Kłótnie między dorosłymi nie dotyczą tylko dorosłych, wpływają też na dzieci. Do takich wyniszczających kłótni może dochodzić wśród wszystkich członków rodziny, nawet tych najmłodszych.

  • Kryzysy rodzinne – śmierć członka rodziny, problem z uzależnieniem w rodzinie i inne trudne, często niespodziewane wydarzenia bardzo mocno wpływają na rodzinę i zaburzają ich system, w którym wcześniej funkcjonowali.

  • Zaburzenia psychiczne lub emocjonalne – nawet jeśli dotyczą tylko jednego członka rodziny, nie pozostaję one bez wpływu na całą rodzinę i sposób jej funkcjonowania

  • Problemy z komunikacją w obrębie rodziny – w rodzinie istnieją tematy tabu, członkowie rodziny nie potrafią ze sobą rozmawiać w sposób szczery i niepowodujący napięć

  • Problemy wychowawcze – nadpobudliwość, agresja, nieumiejętność radzenia sobie z emocjami przez dziecko – to wszystko ma ogromny wpływ na całą rodzinę

  • Problemy z nastolatkami – zachowania autodestrukcyjne, objawy depresji u nastolatka, zaburzenia odżywiania, wyjątkowo silny bunt, problemy z komunikacją – to wszystko wpływa negatywnie na działanie systemu.

Celem psychoterapii systemowej jest doprowadzenie do korzystnych i potrzebnych zmian w funkcjonowaniu rodziny, dzięki ingerencji w rozmaite jej struktury i uświadomienie sobie źródła oraz mechanizmów problemu.

Ile trwa terapia systemowa?

Psychoterapia systemowa nie musi być długa. Czasami wystarczy tylko kilka spotkań, by naprawić relację w danej rodzinie i doprowadzić do pozytywnych zmian, które pozwolą wrócić do sprawnego funkcjonowania systemu. Czasami jednak – gdy problemy są poważne i złożone – cała terapia może potrwać kilka miesięcy. Najwięcej pracy odbywa się w domu, gdzie wdrażamy zmiany które mają na celu uzdrowić system rodzinny z korzyścią dla wszystkich.

Nie zawsze jednak istnieje potrzeba spotykania się raz w tygodniu z terapeutą – choć takie sytuacje też się zdarzają. Możesz się jednak spotkać z sytuacją, w której spotkania z terapeutą będą odbywać się rzadziej – raz na kilka tygodni. Jedna sesja może trwać dziewięćdziesiąt minut – jest to terapia grupowa, dla członków całej rodziny.

Terapia systemowa w Warszawie

Terapia systemowa w Warszawie

Terapia systemowa jest w stanie pomóc uzdrowić relacje, które panują w danej rodzinie i doprowadzić do sytuacji, w której rodzina nauczy się lepiej ze sobą współpracować, przetrwa kryzysy i umocni swoje więzi, a także wypracuje odpowiednie wzorce postępowania na przyszłość.

To dość powodów, by zainteresować się taką terapią, zwłaszcza jeśli czujesz, że funkcjonowanie Twojej rodziny jest zaburzone na jakiejkolwiek płaszczyźnie i chcecie naprawić sytuację. Terapia systemowa w Warszawie, w jednym z naszych gabinetów wam na to pozwoli, sprawdź już dzisiaj – psychoterapia warszawa systemowa.

Nie bój się, skorzystanie z terapii systemowej nie jest oznaką niewydolności rodzicielskiej czy dowodem na całkowity rozpad rodziny – to oznaka miłości i wsparcia. Nie ma nic złego w szukaniu pomocy dla siebie i całej rodziny.

Terapia systemowa online

Terapia systemowa wymaga uczestniczenia całej rodziny w spotkaniach terapeutycznych, aczkolwiek może to być momentami niemożliwe do zrealizowania, albowiem jedna lub więcej osób nie może przybyć na spotkanie. W szczególności gdy rozmawiamy o pierwszych spotkaniach konsultacyjnych, warto rozważyć konsultację online – pozwoli wam wspólnie przejść pierwsze spotkania zapoznawcze na których wspólnie zdecydujecie czy warto rozpocząć terapią systemową waszej rodziny.

Psychoterapeuta systemowy

Dla psychoterapeuty systemowego, relacja rodzinna i wynikająca z niego system relacji każdego członka rodziny jest kluczem w psychoterapii. Nie istniejemy w próżni, a zawsze w pewnej grupie społecznej. Zmiany jakie chcemy aby się dokonały wymaga zrozumienia jak system rodzinny funkcjonuje oraz w jakich miejscach należy go zmienić lub ulepszyć. Każdy grupa społeczna dąży do homeostazy – czyli względnej stabilności, stąd utarte schematy które wypracował system wymagają psychoterapii całego systemu. Psychoterapeuta systemowy idealnie odnajduje się w terapii indywidualnej z dzieckiem lub młodzieżą, w terapii par, a w szczególności w terapii rodzinnej.  Poznaj nasz zespół specjalistów w psychoterapii systemowej – psychoterapeuta warszawa systemowy.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Nie wiesz czy nurt systemowy jest rozwiązaniem na Twoje problemy?

Nie wiesz czy nurt systemowy jest rozwiązaniem na Twoje problemy?

Skontaktuj się z nami !

Poradnię Co tam? Psychoterapia bliska Tobie tworzy zespół doświadczonych psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów. Nasze poradnie to miejsca z domową atmosferą. Oferujemy pełny zakres wsparcia dla Ciebie i twoich bliskich.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty.

+48 698 115 005

Dyskretnie i komfortowo odbędziesz wizytę stacjonarnie w gabinecie – zapraszamy do jednej z naszych sieci placówek w Warszawie.

Nie masz czasu na dojazdy ? Umów wizytę online ! Jeśli będziesz chciał, zawsze możesz spotkać się później z specjalistą w gabinecie.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test