Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Jak pomóc alkoholikowi

Alkoholizm to bardzo poważny problem. Dotyka nie tylko osobę, której dotyczy bezpośrednio, ale też całe jego otoczenie. Alkoholik może często bagatelizować problem, nie widzieć jego skali i uważać, że cały świat jest przeciwko niemu. Jeśli jednak chcesz mu pomóc wyjść z problemu, musisz walczyć z tym przekonaniem. Nie istnieje magiczne lekarstwo na alkoholizm. Jeśli osoba chora i całe jej otoczenie będą udawać, że problemu nie ma – on wcale nie zniknie, tylko się nasili.

Jak pomóc alkoholikowi? Co możesz zrobić, by widmo alkoholizmu nie niszczyło całej rodziny? Sprawdź!

Data publikacji: 21.07.2021
Data aktualizacji: 27.09.2023
Czas czytania: 6
Jak pomóc alkoholikowi
Kategoria bloga:

Co to jest alkoholizm?

Co to jest alkoholizm?

 

Żeby zacząć zastanawiać się, jak pomóc alkoholikowi, najpierw należy zacząć od samych podstaw. Najważniejsze jest zrozumienie istoty problemu. Co to jest alkoholizm? To bardzo poważna, postępująca choroba. Oddziałuje negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka, nie pozostaje też bez wpływu na jego najbliższe otoczenie. Alkohol wyniszcza organizm i niszczy rodziny. Przez alkohol dochodzi do aktów przemocy i agresji, zwłaszcza względem najbliższego otoczenia.

Alkoholizm jest też przyczyną problemów finansowych – osoba pijąca z czasem traci zainteresowanie wszystkim, co nie jest związane z alkoholem – często też chodzi pod jego wpływem w ciągu dnia, także w pracy – dlatego nierzadko traci pracę, również w trybie dyscyplinarnym. Wszelkie pieniądze też są przeznaczane na alkohol, który staje się dla osoby chorej produktem pierwszej potrzeby.

Alkoholizm to bardzo poważny problem – może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dzieci, które wychowały się w rodzinach z problemem alkoholowym mogą w późniejszym, dorosłym życiu, cierpieć na syndrom DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Alkohol niszczy wątrobę, nerki i serce – przyczynia się do chorób układu krążenia, marskości wątroby i wielu innych problemów zdrowotnych. Nadal też jest dość wstydliwym problemem – dlatego żeby rozpocząć proces leczenia, najpierw trzeba zrozumieć istotę problemu i przyznać się, że w rodzinie taki istnieje.

Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi?

Alkoholik zdecydowanie potrzebuje pomocy. Bardzo często jednak nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nie widzi swojego problemu. Sporo alkoholików uważa, że całkowicie panuje nad sytuacją i alkohol pije tylko rozrywkowo – tacy ludzie uważają, że gdyby chcieli, mogliby przestać w każdej chwili. Jednak, jak sami twierdzą – wcale nie chcą. To kłamstwo – takie, w które wierzy też nierzadko sama osoba uzależniona.

Jak pomóc alkoholikowi? Na samym początku musisz przestać udawać, że problemu nie ma. Problem bowiem jest i to bardzo poważny. Alkoholizm to bowiem choroba, która – jeśli jest nieleczona – może doprowadzić nawet do śmierci.

Jeśli naprawdę chcesz pomóc, nie możesz ciągle usprawiedliwiać osoby chorej i zajmować się wszystkim za nią – wyręczanie i usprawiedliwianie może ją tylko utwierdzić w przekonaniu, że nie musi brać odpowiedzialności za siebie i swoje życie.

Konstruktywna pomoc nie zawsze przychodzi łatwo – zazwyczaj jest bardzo trudna w tym przypadku. Nierzadko bowiem najbliższa rodzina cierpi z powodu współuzależnienia. Tutaj ważną rolę odgrywają też mechanizmy społeczne – a w przypadku alkoholizmu często przyjmowaną praktyką jest udawanie, że problemu nie ma. Wstyd jest mocno związany z alkoholizmem, ale należy go przezwyciężyć.

Na samym początku należy uświadomić alkoholikowi, że ma problem. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy będzie akurat całkowicie trzeźwy. Nie chodzi o to, by krzyczeć, kłócić się i robić awantury – wręcz przeciwnie! Najlepiej zebrać grono osób, które osobie chorej życzą jak najlepiej i spokojnie, w przyjaznej atmosferę porozmawiać z osobą chorą. Wyjaśnić jej istotę problemu i uzmysłowić, że problem faktycznie istnieje i źle wpływa na wszystkich. Taka metoda nazywa się po prostu metodą interwencji.

Kolejnym krokiem jest uzmysłowienie sobie, że alkoholik – nawet jeśli ma najlepsze chęci – nie poradzi sobie sam w tej nierównej walce. Wsparcie bliskich – choć bardzo potrzebne – też nie jest w stanie zastąpić profesjonalnej terapii.

Pomoc dla alkoholika musi być wieloetapowa i kompleksowa, bo sam problem uzależnienia od alkoholu jest bardzo złożony. Konieczne będzie leczenie farmakologiczne. Nierzadko też musi odbyć się detoks – odtrucie organizmu z alkoholu to proces trudny, ale konieczny. Najważniejsza jest pomoc alkoholikowi w odzyskaniu naturalnej równowagi organizmu.

Detoks, choć niezbędny – pomaga tylko poradzić sobie z fizycznymi problemami powodowanymi przez alkohol i jego odstawienie. Leczenie farmakologiczne – choć bardzo ważne – jest też tylko formą terapii wspomagającej, która ma na celu złagodzenie szkód wyrządzonych w organizmie przez picie.

Najważniejsza jest psychoterapia. To ona pozwala uporać się z problemami i uwolnić się od psychicznego przymusu picia alkoholu. Alkoholik podczas terapii uczy się na nowo funkcjonować w społeczeństwie – odbywa trening umiejętności interpersonalnych i umiejętności społecznych. Osoba uzależniona uczy się też asertywności i odmawiania alkoholu. Bardzo dobre efekty przynosi też terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga zrozumieć istotę problemu, zrozumieć mechanizmy rządzące danym człowiekiem i stopniową wymianę ich na lepsze i zdrowsze wzorce.

Ważną rolę odgrywają też techniki relaksacyjne. To właśnie dzięki nim osoba chora uczy się rozładowywać napięcie bez alkoholu czy aktów przemocy. Ważne jest też wsparcie, również ze strony innych osób, które też dotknął ten problem. Dlatego terapie grupowe odnoszą doskonałe rezultaty – jednak nic nie stanie się bez odpowiedniej motywacji osoby, którą dotyka alkoholizm.

Jak pomóc w takim razie? Motywować, wspierać, skierować na leczenie w ośrodku uzależnień i na profesjonalną psychoterapię. Zdecydowanie jednak nie zamiatać problemu pod dywan.

Pamiętaj, że alkoholikiem jest się przez całe życie – dlatego nawet po terapii warto mieć to na uwadze i pomagać niepijącemu alkoholikowi iść przez życie w trzeźwości. W takich przypadkach nie unikaj trudnych tematów, wspieraj osobę, która zwalczyła uzależnienie i szczerze z nią rozmawiaj. Bądź też wsparciem w codziennych sprawach – nie spożywaj przy niej alkoholu czy nie zapraszaj na imprezy, na których obecny będzie alkohol. To bardzo ważne zwłaszcza w pierwszym etapie trzeźwości, ale niektórzy potrzebują tego wsparcia przez całe życie.

Alkoholizm w rodzinie

Alkoholizm w rodzinie

Alkoholizm w rodzinie to bardzo poważny problem. Jedna osoba uzależniona bardzo mocno wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. U dzieci osób uzależnionych, które w dzieciństwie były wychowywane w rodzinie z problemem alkoholowym, nierzadko rozwija się syndrom DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików. To bardzo złożone zagadnienie i bardzo poważny problem, który oddziałuje negatywnie na całe przyszłe, dorosłe życie takich osób.

W rodzinie z problemem alkoholowym bardzo często może się też rozwinąć problem współuzależnienia. Osoba współuzależniona często nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu. Nawet jeśli stara się pomóc osobie chorej, nierzadko robi to źle. Nie jest to objaw złej woli, raczej ogólnego wyczerpania i problemów, które powoduje właśnie współuzależnienie.

Rodziny współuzależnione będą kryć alkoholika, usprawiedliwiać go i wyręczać, a także radzić sobie ze wszystkimi negatywnymi skutkami picia tak, by nie dotknęło to osoby uzależnionej. Mogą też być nadmiernie kontrolujące, w nadziei, że w ten sposób uda im się powstrzymać chorego przed piciem.

W takich rodzinach bardzo często brakuje też konsekwencji – współuzależnieni partnerzy mogą straszyć i grozić – rozstaniem, brakiem kontaktu z dziećmi, wyrzuceniem z domu i wieloma innymi negatywnymi konsekwencjami. Jednak są to wszystko groźby bez pokrycia – coś, co mówione jest niejako rytualnie, ale nie ma żadnego pokrycia. W takie groźby nie wierzy nawet osoba, która je wypowiada – tym bardziej nie wierzy w nie osoba chora.

W ten sposób problem alkoholowy trwa, bo alkoholik nie jest w stanie wyrwać się z pętli uzależnienia. Bywa też jednak tak, że wcale nie chce tego robić. Staje się coraz bardziej agresywny, a następstwa jego picia coraz bardziej przykre i niebezpieczne.

W takich przypadkach należy pamiętać o sobie i dzieciach, jeśli są na świecie. Trzeba zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Nie da się ratować na siłę – zwłaszcza jeśli ktoś kategorycznie nie chce być ratowany.

W takich przypadkach czasami najbezpieczniej jest odejść i rozpocząć samodzielne życie – bez osoby uzależnionej. W takich przypadkach warto też podjąć terapię, która ma na celu wyjście z destrukcyjnej pętli współuzależnienia. To pozwoli na lepsze życie – bezpieczne, pozbawione agresji i alkoholu.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

Poszukujesz specjalisty do rozwoju osobistego ? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu trudności emocjonalnych ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI !

Poradnia CO tam? to skuteczna psychoterapia dla osób w każdym wieku. Dzięki znakomitej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów pomagamy skutecznie. Obdarzamy naszych pacjentów ogromną dozą zrozumienia, empatii i szacunku dla trudności, z jakimi się mierzą.

Pomożemy w doborze najlepszego specjalisty i znajdziemy możliwie najszybszy termin.

+48 573 050 052

Możesz również umówić samodzielnie wizytę w gabinecie, do twojej dyspozycji są aż 5 placówek w Warszawie,  lub sesję online.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test