Nasze poradnie
Skontaktuj się z nami
Umów wizytę
Bemowo 1
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 15:00
Powstańców Śląskich 58A
Nawiguj
Bemowo 2
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Bolkowska 2C/5 piętro 3
Nawiguj
Białołęka
ul. Kościeszów 4 lok. LU B14
Nawiguj
Targówek
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
ul. Borzymowska 21
Nawiguj
Targówek Zacisze
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
Sobota od 9:00 do 13:00
Wallenroda 9
Nawiguj
Wilanów
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Wiertnicza 118
Nawiguj
Włochy
Pon. - Pt. od 9:00 do 21:00
ul. Mikołajska 18
Nawiguj
Centrum Szkoleń i Warsztatów Psychologicznych
Bolkowska 8/5
Nawiguj

Zalety psychoterapii psychoanalitycznej

Krótkoterminowa psychoterapia psychoanalityczna pozwala nam zrozumieć mechanizmy naszych zachowań. zlokalizowanie i rozwiązywanie małych konfliktów emocjonalnych pozwala osłabić objawy zaburzeń. Lecz aby zrobić większą i trwalszą zmianę, potrzebna jest terapia długoterminowa, pozwalająca zmienić obecną strukturę osobowości. Jakie są zalety psychoterapii psychoanalitycznej, o tym poniższy artykuł.

Data publikacji: 25.05.2018
Data aktualizacji: 11.10.2023
Zalety psychoterapii psychoanalitycznej
Kategoria bloga:

Ponad stuletnia historia – geneza psychoterapii psychoanalitycznej

Ponad stuletnia historia - geneza psychoterapii psychoanalitycznej

Psychoterapia psychoanalityczna opiera się na psychoanalizie, ponad stuletniej dziedzinie badania ludzkiego umysłu. Od początku swojej działalności Freudowi przyświecała idea naukowego badania, czyli weryfikowania swoich wniosków na podstawie obserwacji. Przez wszystkie lata pracy, aż do jej końca, Freud zmieniał i modyfikował swoje wcześniejsze założenia. Kolejni psychoanalitycy, tacy jak Melanie Klein, Hanna Segal, Jacques Lacan, Wilfred Bion, Donald Winnicott przez lata kontynuowali i rozwijali myśl Freuda.

Wciąż żywa

Na świecie istnieje wiele towarzystw psychoanalitycznych w różnych częściach świata, zrzeszających w sumie (w momencie pisania tego artykułu) 12770 osób. Do tego należy dodać jeszcze wielu ludzi z towarzystw psychoterapii psychoanalitycznej i psychodynamicznej. W Wiedniu istnieje Uniwersytet Zygmunta Freuda, zajmujący się badaniem psychoterapii. W Polsce w ciągu roku możemy być świadkami konferencji, wykładów i seminariów oraz wydawania książkowych publikacji. Psychoanaliza jest stroną w dyskusji na temat sztuki i literatury oraz zjawisk społecznych. Ciekawą inicjatywą są tzw. ,,UKRYTE psychoanalityczne spotkania filmowe’’. Są one spotkaniami na których wyświetla się filmy psychologiczne po których następuje dyskusja. Obecnie można wyróżnić kilka nurtów psychoterapii psychoanalitycznej, w tym podejście intersubiektywne i terapię relacyjną, które powstały w dzisiejszych czasach.

Nie tylko świadomość i nie tylko podświadomość

Psychoterapeuci psychoanalityczni nie patrzą tylko na naszą podświadomą część umysłu. Istotne jest to, jak świadomy i nieświadomy umysł wzajemnie się przenikają i na siebie oddziałują. Dzięki temu lepiej możemy zrozumieć swoje intencje, zachowania, to czego pragniemy i to, czego tak bardzo się boimy. Umysł jest jedną całością, wiedza o różnych jego częściach pozwala nam na bardziej przemyślane i dostosowane reakcje wobec rzeczywistości. Dzięki przenikaniu się świadomości z podświadomością możliwa jest realna modyfikacja tego, co wydawało się zakopane w głębi naszego umysłu.

Korzyści podczas krótkiej i długiej psychoterapii

Korzyści podczas krótkiej i długiej psychoterapii

Krótka psychoterapia psychoanalityczna może pomóc nam w zrozumieniu motywów niektórych z naszych zachowań, pomóc w rozwiązaniu drobniejszych konfliktów emocjonalnych i osłabić objawy zaburzeń. Jednak to długoterminowa praca pozwala na zmianę struktury osobowości, czyli tego, jak widzimy i przeżywamy świat. Wraz z tą zmianą zrozumiałe może stać się do czego służyły nam objawy i czym możemy je zastąpić.

Naturalne metody

Psychoterapia psychoanalityczna nie opiera się na manipulacji i sugestii. Podstawą jest analiza powtarzającego się materiału i dopasowywanie do niego podświadomej fantazji. To co działa to naturalne mechanizmy umysłu, takiej jak przeniesienie, regresja i wgląd. Przeniesienie jest procesem przenoszenia wzorów zachowania i emocji z doświadczeń z naszymi pierwszymi opiekunami na różne sytuacje życiowe. Czym bardziej neutralny stara się być wobec nas terapeuta, tym mniej zakłóca ten proces. Regresja jest procesem rozluźnienia mechanizmów obronnych hamujących lub zakłócających przepływ tego, co podświadome do świadomości. Jest ona możliwa dzięki stałym warunkom terapii i neutralności terapeuty. Wgląd jest uzyskaniem świadomości tego, co podświadome. Możemy wtedy mieć wrażenie, że nasze myśli i uczucia tworzą teraz spójną całość, która jest dla nas bardziej zrozumiała. Wglądy następują samoistnie lub są wspomagane przez interpretacje psychoterapeuty.

Każdy pacjent jest inny

Zygmunt Freud zalecał, żeby do każdego pacjenta podchodzić tak, jakby od nowa odkrywało się swoją metodę. Następnie po nim Wilfred Bion proponował przychodzić na sesje psychoterapeutyczne bez pamięci i oczekiwań, tak żeby nie zamykać się na to co nowe. W ten sposób pracuje większość psychoterapeutów psychoanalitycznych, ich diagnoza jest ciągle ewoluującym procesem, który wspomaga dobór metody terapeutycznej. Jako psychoterapeuci jesteśmy świadomi tego, że świat się zmienia, a wraz z nim problemy ludzi. Dlatego nie opieramy się na stałych założeniach, dajemy się zaskoczyć. Nasza myśl ulega zmianie a metoda udoskonaleniu.

Kojąca obecność terapeuty

Wbrew stereotypom psychoterapeuta psychoanalityczny stara się wczuć w nasz lęk i inne emocje. Nieraz psychoterapia psychoanalityczna bywa pierwszą sytuacją, w której ktoś słucha nas bez oceny i uprzedzeń. Terapeuta stara się pomóc zrozumieć co się w nas dzieje, gdy jesteśmy zagubieni. Potrafi on znieść nasze przerażenie, gniew, rezygnację pokazując, że można je wytrzymać bez rozsypywania się. Stałość terapeuty po wielu interakcjach z nim udziela się też nam, pozwalając zachować większą emocjonalną stabilność. Co najważniejsze, psychoterapeuta psychoanalityczny jest osobą motywującą do przyjęcia postawy nie oceniającego poznawania i ciekawości swojego świata wewnętrznego.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na stronie internetowej Psychoterapiacotam.pl, przykładamy wagę do udostępniania jedynie sprawdzonych, rzetelnych informacji dotyczących objawów i profilaktyki chorób, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwijanie świadomości i wiedzy w tej dziedzinie wspomoże długotrwałe utrzymanie zdrowia. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki ani konsultacji z lekarzem lub specjalistą psychologiem psychoterapeutą.

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

    Nie masz pewności, którego specjalistę wybrać? Potrzebujesz dogodnego terminu? Skontaktuj się z nami, a nasza recepcja z przyjemnością pomoże Ci wybrać odpowiedniego eksperta oraz ustali najdogodniejszy termin spotkania.

    Chcę skorzystać z usług Placówki COtam?


    Preferowany rodzaj kontaktu






    Test